Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia budowlane?

1234mirek 02 Cze 2008 12:33 5467 6
  • #1 02 Cze 2008 12:33
    1234mirek
    Poziom 9  

Witam. Czy jako projektant układów automatyki (PLC, styczniki, wyłączniki nadprądowe, różnicówki, przekaźniki, obwody sterowania itd) muszę posiadać uprawnienia budowlane do projektowania w zakresie sieci i instalacji elektrycznych?? Czy uprawnienia SEP mi wystarcza... Proszę o odpowiedź bo po zróżnicowanych opiniach niektórych ludzi sam sam juz zgłupiałem.

0 6
  • #2 02 Cze 2008 19:09
    gacolini
    Poziom 19  

Z tego co mi wiadomo, to nie potrzeba zadnych uprawnien zeby projektowac uklady automatyki. Jesli chcesz projektowac instalacje elektryczne, to tak potrzebne sa uprawnienia projektowe w tym zakresie.

Pozdrawiam

0
  • #3 02 Cze 2008 22:41
    1234mirek
    Poziom 9  

No tak ale gdzie jest ta granica, kiedy trzeba mieć uprawnienia a kiedy ich nie trzeba miec? Załóżmy projektuję sterowanie zasilaniem prostowników (poszczególne przyciski załączają odpowiednie styczniki a tym samym odpowiedni prostowniki oraz dodatkowo nawiew wentylatora chłodzącego). Ja projektuję zabezpieczenie zasilania (nadmiarówka, różnicówka) stycznik, gniazdo 3 fazowe i do tego obwód sterowania z przyciskami. To powyżej to tylko przykład ale czy wobec tego ja muszę mieć uprawnienia czy też nie? Co mi wolno a czego nie bez uprawnien? Dzowniłem do 2 osob do Izby i nie potrafili mi odpowiedzieć na to pytanie.

0
  • #4 03 Cze 2008 19:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 04 Cze 2008 23:46
    zybelek
    Poziom 12  

Bardzo ciekawy temat. Z tego co się orientuję temat już był poruszany na formum.
    Ja po wykonaniu sterowania PLC z obwodani siłowymi itp itd np. maszyny wykonuję pełną dokumentację wraz z instrukcją obsługi + schematy + certyfikaty CE użytych elementów + pieczątki z uprawnieniami SEP ehehe. Do tego robię pomiary pod którymi mam pieczątkę z upr. budowlanymi. Wystwaiam tez oświadczenie że sterowanie zostało wykonane zgodnie z normami CE i derektywą maszynową ...... Na koniec protokół przekazania do eksploatacji. A zafakturować możesz np. jako przegląd lub remont maszyny ;)
    Gorzej jest z wykonaniem maszyny od podstaw z mechaniką itp.. Wówczas należy oddać urządzenie do badań w urzędzie certyfikacji z teo co wiem.. Jeśli się mylę to koledzy mnie poprawią;)

W ogóle to nikt nic nie wie a każdy kase robi
    PS> Dobrze mieć ubezpieczenie OC na wypadek błędu w sztuce.... Serio

0
  • #6 05 Cze 2008 21:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 01 Sie 2008 11:17
    Tomasso
    Poziom 16  

Cytat:
    W ogóle to nikt nic nie wie a każdy kase robi

Zgadzam się z tym w 100%!!!

A moje zdanie to :kto ma technikum elektroniczne i np jest już na 4 roku studiów elektronicznych bez uprawnień budowlanych nie jest w stanie robic nic według przepisów na własną rękę, a chłopki z dawnych czasów po technikach wieczorowych zarabiają duże pieniądze... zgroza

0