Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator do cewki tesli.

_milcek_ 02 Jun 2008 17:02 5556 22
 • #1
  _milcek_
  Level 19  
  Witam
  Pracuję nad cewką tesli i potrzebuję trafa zasilającego. Mam 2 rdzenie o bokach kolumny 22x22mm czyli każde 16w pociągnie. W programach do obliczania traf wychodzi, że trafo o napięciu wtórnym 4kV musi mieć aż 36040zw. drutem 0,05 i pierwotne 1844 drutem 0,2. To wtórne coś mi się kosmicznie duże wydaje czy da się może zmienić ilość zwoi/V w ten sposób, że pierwotne nawinę drutem cieńszym a wtórne pewnie takim samym bo tak cienki drut nie będzie łatwo zdobyć a wtórne przecież nie da więcej ile dało pierwotne. Czy dobrze rozumuję. Jakieś wskazówki macie może w związku że trafa będą zasilać cewkę symetrycznie by zmniejszyć problemy z izolacją.
 • #2
  daduszeryf
  Level 28  
  Cześć.Czy Ty potrzebujesz na pewno trafa zasilającego,czy WN.
 • #3
  _milcek_
  Level 19  
  Chodzi mi o 2 trafa sieciowe o napięciu wtórnym 4kV.
 • #4
  -RoMan-
  Level 42  
  Dlaczego nie użyjesz transformatorów z kuchenek mikrofalowych?
 • #5
  _milcek_
  Level 19  
  Za duża moc i mają za małe napięcie iskrownik byłby uciążliwym elementem. Napisałem też że to ma być cewka 30W a nie 2kW. Trafo od mikrofalówki za to ma u mnie zastosowanie w późniejszym projekcie spawarki(nie wiem tylko czy zmieści się wtórne na rdzeniu ale warto spróbować dużo tego leży u kumpli).
 • #7
  _milcek_
  Level 19  
  Lechoo widziałem i to rozwiązanie ale nie mam tylu traf i dla moich funduszy to troszeczkę za dużo kupno tych traf. Postanowiłem samemu nawinąć lecz coś mi nie pasuje z tą ilością zwojów. Bo niestety ale 36tys zwoi to troszkę dużo.
 • #9
  _milcek_
  Level 19  
  Zauważyłem, że gdybym robił cewkę na trafie ok.700w to bym miał mniej zwoi i logicznie grubszy drut. Te trafa jakoś zastosowanie narazie tylko takie mają ale czy gdybym ilość zwoi na pierwotnym i wtórnym podzielił przez 10 to trafa grzały by się bardziej???? Oczywiście uwzględniłbym grubość drutu.
  A co do SSTC to chyba oscyloskop byłby potrzebny. Ostatnio nawet przetwornice impulsowe mnie zaczęły kręcić ale po nieudanych próbach otrzymania sampli z Nationala dałem se spokój bo na moje fundusze to same końcówki mocy ok.110 zeta. Te cewki na 12v są nawet apetyczne tyle że jak bym dął tam odrazu mostek bo tranzystory na tak małe napięcie są tanie a łatwo jest uzyskać większą moc. Niektórzy jak słyszałem bawią się w łączenie stosów tranzystorów równolegle po to by unikać stosowania drogich IGBT.
  Co do tej STTC to może potem narazie chciałem te trafa jakoś spożytkować i nabrać doświadczenia w normalnych cewkach tesli.
 • #10
  lechoo
  Level 39  
  Tą małą cewkę na 24V z węgierskiej strony powinno dać się uruchomić bez oscyloskopu.
 • #11
  _milcek_
  Level 19  
  Wiesz co ta tesla wygląda apetycznie ale ja ciągle zadaje pytanie w związku z trafem czyli czy mogę podzielić liczbę zwoi pierwotnego i wtórnego przez tą samą liczbę ale nie tak że na pierwotnym będzie 50 zwoi z umiarem oczywiście. Jakie to będzie miało skutki. Jeżeli nic się nie będzie dało zrobić to pomyślę nad małą SSTC bo półprzewodniki na takie napięcia są tanie a same tranzystory można zasilać z większego napięcia pamiętając o oddzielnym zasilaniu dla generatora..
 • #12
  lechoo
  Level 39  
  Program oblicza optymalną wartość uzwojeń, zmniejszając liczbę zwoi uzwojenia pierwotnego zwiększasz szczytową indukcję w rdzeniu, rdzeń zaczyna się nasycać, a w skrajnym przypadku prąd spoczynkowy tak wzrośnie że transformator po prostu się ugotuje.
 • #13
  _milcek_
  Level 19  
  Czyli widzę że te trafa jednak zostaną użyte w innych projektach. Co do SSTC to sobie pomyślałem, że najlepiej byłby zrobić oddzielną płytkę z generatorem i oddzielną z (pół)mostkiem. Mam pytanie na jakie maksymalnie napięcie mają być tranzystory przy zasilaniu z sieci?????
  Tak sobie pomyślałem o zastosowaniu tyrystora w projekcie tesli "klasycznej" zasilanej z 230V. Pracowałby on zamiast iskrownika. Zmniejszyłoby to problemy z kondensatorem bo ten musiałby wytrzymywać 400V co o tym myślicie. Prosty generator na NE555 z regulacją długości impulsu i wypełnienia trafo izolacyjne plus układ klasycznej cewki z podmienionym tyrystorem zamiast iskrownika. Dostęp do oscyloskopu mogę sobie załatwić u znajomego taty więc problemu z ustawieniem czasu i długości nie będzie chyba. Ciekaw jestem jakby taka cewka pracowała i czy wypaliłoby coś takiego. Cały projekt przyszedł mi do głowy po oglądaniu strony C4r0 z generatorem na dwóch cewkach zapłonowych. Chyba spróbuję z całym generatorem bo jakby co generator na NE555 użyję w STTC.
 • #14
  lechoo
  Level 39  
  Tyrystor jest zbyt wolny do tego celu, w tego typu cewkach (OLTC - Off-Line Tesla Coil) ludzie stosują tranzystory IGBT, zdolne załączyć się w czasie poniżej 1us i wytrzymujące udary prądowe kilkaset A.
 • #15
  _milcek_
  Level 19  
  Szkoda bo nawet mi się spodobał ten pomysł tani w wykonaniu by był. Na razie projekt cewki tesli na jakiś czas zostawiam do czasu zdobycia większego rdzenia ok. 700-1000W. Na takim rdzeniu to już się nawija mniej zwoi i grubszym drutem.
 • #16
  lechoo
  Level 39  
  Jeśli potrzebujecie wykonać niedrogi transformator do zasilania klasycznej cewki Tesli o sporej mocy (2-4kVA), to proponuję przewinąć (samo uzwojenie wtórne) transformator od taniej marketowej spawarki. Ich ceny zaczynają się od ~150zł, więc nie jest to straszny wydatek. Taki transformator spawalniczy posiada regulowany bocznik magnetyczny (podobnie jak trafo do neonów), więc przy okazji będzie regulacja i ogranicznik mocy dostarczanej do cewki - niepotrzebny będzie dodatkowy balast. Przy tej mocy należy jednak stosować iskrowniki z wirującymi elektrodami.
 • #17
  _milcek_
  Level 19  
  A czy mogę do ZVS zamiast trafa WN doczepić wtórne od cewki tesli???? Bo w końcu daje chyba odpowiednią częstotliwość tylko musiałbym regulować jakoś pierwotne lub dawać różne kondy ale można by spróbować. Albo nawinąć na trafo WN te 2x5 zwoi a zamiast wtórnego dać 10zwoi i dopiero z tego zasilać cewkę tesli. Ułatwiło by to strojenie cewki bo jednak strojenie jednocześnie dwóch uzwojeń nie byłoby łatwe. Co o tym myślicie????
 • #19
  _milcek_
  Level 19  
  Z powodu dużego czasu wolnego bo mam wakacje projekt postanowiłem wznowić i załatwiłem sobie trafo. Jest to trafo od mikrofalówki ale jak każdy wie ma ono napięcie na wtórnym tylko 2kV. Pomyślałem sobie że można by je przewinąć do odpowiedniego napięcia. Mam do was kilka pytań:
  Jaką moc maksymalnie mogę z tego trafa wycisnąć w pracy ciągłej (oczywiście przy urządzeniach innych jak cewka tesli) z obiegowym chłodzeniem wentylatorem.
  Jak bardzo wzrasta temperatura przy takich przeciążeniach. (jednak przeciążenie z 350W na 2kW to jest bardzo dużo)
  Co do tematu rozebrania to nie taki diabeł straszny i już rozebrałem wystarczy brzeszczotem wypiłować sam spaw i jest rozebrane i kolumna ma wymiary 32x70mmz czego wychodzi moc ok.350W.
 • #20
  ZGG
  Level 27  
  Sa takie trafa do zapalania oleju opałowego w palnikach do centralnego ogrzewania. Tam masz wiecej niż 4KV .Ale tak mała moc nieda ci dobrych efektów. Dobre są stare trafa od reklam neonowych. Było ostatnio opisane chyba w elektronice praktycznej. czy podobnym czasopismie.
 • #21
  _milcek_
  Level 19  
  Od neonów najlepsze, ale może ktoś odpowie na pytania dotyczące trafa od mikrofali i ich przeróbek.
  Edytowano:
  Trafo już rozebrane do końca i pomyślałem że na razie nie będę go przeciążał bo to dopiero początki a na początek cewka 350W będzie git. Na dysku miałem program do obliczania transformatorów sieciowych i z wymiarów kolumny 3,2x7cm wyszła moc 346W. W dalszych obliczeniach wyszło że przy napięciu pierwotnym 230V i wtórnym 8kV pierwotne ma 416zw drutem 0,98mm a wtórne 17687zw drutem 0,16mm czyli po zaokrągleniu 0,2mm bo cieńszy za łatwo się zerwie. Jutro poprzeglądam graty ile mam drutu i czy facet co przewija silniki nie odsprzeda trochę. Muszę jeszcze zrobić z płaskowników ścisk do skręcenia trafa bo nie będę go ponownie spawał.
 • #22
  _milcek_
  Level 19  
  Przepraszam za post pod postem ale mam problem z przewinięciem trafa. Na kolumnie minimalnie nie zmieszczą się uzwojenia i mam pytanie czy mogę troszkę wyszlifować tak by kolumna była wyższa lub tak by kolumna była taka sama lecz okno większe???? Brakuje ok. 4mm w samym oknie lub po 4mm z każdej strony jeżeli podwyższę kolumnę. Bo mam już dostęp do drutu w sprzedaży na kilogramy z tym że facet nawija na szpule ile chce drutu a nie od razu całą szpulę.
 • #23
  _milcek_
  Level 19  
  Dzisiaj na złomie udało mi się zamienić trafo od mikrofalówk i 1,5kg puszek aluminiowych na transforamtor 965W(liczone z przekroju kolumny) z konsolety od radiostacji szkolnej. W najbliższym czasie przewinę je na napięcie 8 lub 10kV tylko mam pytanie czy stosować przekładki w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym??? We wtórnym to co warstwę ale w pierwotnym to nie wiem czy jest po co???? I jeśli tak to z czego??? Preszpan od przewijania silników byłby dobry???