Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie formowania na kondensatorze

02 Cze 2008 21:43 1028 2
 • Poziom 10  
  Witam :-)

  Czytam aktualnie artykuły o kondensatorach - http://elportal.pl/pdf/k01/03_12.pdf . Na drugiej stronie, w trzeciej kolumnie jest następujący fragment, którego nie rozumiem:

  Cytat:
  grubość powstałej warstwy tlenku zależy od przyłożonego napięcia − tzw. napięcia formowania, które zawsze jest większe o 20...100% od założonego nominalnego napięcia kondensatora. Dlaczego napięcie formowania powinno być większe od napięcia pracy? Ponieważ w czasie pracy przez kondensator praktycznie nie powinien płynąć prąd stały (tzw. prąd upływu).


  Czy mógłby mi to ktoś zrozumiale, a przede wszystkim łatwo wytłumaczyć, bo wychodzi na to, że można dawać napięcie formowania wyższe od znamionowanego, ale znowu wtedy kondensator się spali... O co tu chodzi :???: :?:


  Z góry będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc ;-)

  Pozdro :razz:
 • Poziom 43  
  W zasadzie kondensatory mogą ciągnąć (nie długo/ciągle) na wyższym napięciu niż znamionowe i nic im nie będzie tylko prąd upływu wzrośnie.
 • Poziom 10  
  Mam jeszcze jedno pytanko. Jak jest fragment, że ( http://elportal.pl/pdf/k01/03_12.pdf ):

  Cytat:
  Jednak jeśli odwróci się biegunowość przyłożonego napięcia stałego, to nasza aluminiowa anoda staje się katodą. Wędrują teraz do niej lekkie jony dodatnie, które bez większych kłoptów przedostają się przez warstwę tlenku, a po dołączeniu elektronu wydziela się gazowy wodór.


  Ale jak jest ten rys. 1, co jest na nim prawidłowa polaryzacja, to czemu te dodatnie jony nie przechodzą tak łatwo przez dielektryk, jak dodatnie jony odwrotnej polaryzacji :?: A tak w ogóle to co autor miał na myśli pisząc
  "lekkie jony" :?:

  PS. Co to jest ta folia aluminiowa, ponieważ też coś takiego występuje w tym artykule i do końca tego też nie rozumiem ?

  Z góry dzięki za pomoc :-)