Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie wzmacniacza m.cz. z 230V AC

Marcin_xx1 02 Jun 2008 20:18 1941 7
    Marcin_xx1
    Level 21  
    Witam . Postanowiłem wykonać przetwornice do wzmacniacza , posiadam kilka kostek UC3842 z odzysku które pracowały z jednym tranzystorem (to sie chyba nazywa flyback) i mam pytanie bo nie wiem jaki rodzaj przetwornicy będzie miał więkrza sprawność pólmostkowy czy taki flyback który przy tej kostce da sie wykonać szybciej i oszczędniej niż pólmostek z którym na pierwszy żut oka dwa razy więcej klopotów .
    I drugie pytanie czy 3842 może pracować również w pólmostku ?

Ortografia! [R]
  • Helpful post
    lechoo
    Level 39  
    Oczywiście półmostek będzie miał większą sprawność.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Na 3842 nie zrobisz półmostka.
    Marcin_xx1
    Level 21  
    dzieki, niebede juz kombinowac tylko zakupie tego ir2153 i zobaczymy co dalej
    Marcin_xx1
    Level 21  
    Witam. Po podłączeniu układu IR2153 wedłóg noty aplikacyjnej czuje się bardzo mile zaskoczony wykorzystałem nieprzewijane trafko z zasilacza AT mam na tym +/- 26V przy kilku amperach bez grzania sie irf-ów to cud przy moich wcześniejszych konstrukcjach . Przyszła mi myśl czy dało by sie z tym układzikiem zakombinować tak by napięcie wyjściowe zasilające wzmacniacz m.cz. rosło proporcjonalnie do amplitudy sygnału sterującego wzmacniacz by zminimalizować straty mocy na wzmacniaczu tym samym zmniejszyć radiatory i zużycie mocy z sieci . Może jakaś linia opuźniająca by zasilacz sobie spokojnie zdążył przygotowywać napięcie dla potrzeb wzmacniacza?

Użyj przycisków "Zmień" a potem "Pisownia" i popraw błędy we _wszystkich_ swoich postach w tym wątku. [R]
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Wzmacniacze G mają takie rozwiązanie. Przy małym sygnale zasilane są niskim napięciem a po przekroczeniu pewnej amplitudy jest dodawane napięcie przez dodatkowe tranzystory. Tu trochę na TDA7294 próbowałem wymyślić:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic587692.html
    Marcin_xx1
    Level 21  
    Dar.El dzięki za odpowiedz. Zbudowałem PA opierając sie na schemacie z książki sztuka elektroniki trochę to przerobiłem i wyszło mi to co na załączniku Zasilanie wzmacniacza m.cz. z 230V AC. Na razie nie skupiam sie na jakości dzwięku tylko na tym by to wyciągało kilkadziesiąt watów było proste w analizie i w naprawie i nie mogę narzekać bo po zastosowaniu wyżej wymienionego układu zasilacza wszystko działa "fajnie"(pomijając skutki pominięcia układu polaryzującego wstępnie tranzystory mocy w PA) co objawia sie leciutkim szmerkiem przy cichym odsłuchu wzmacniacza.Moje pytanko ma tym razem związek z tranzystorami które zastosowałem w PA jakim napięciem mogę zasilać moją PA z tymi tranzystorami by wyciągnąć z nich maximum przy tym układzie i przy obciążeniu 8 lub 4 ohm ?

Dodano po 3 [godziny] 42 [minuty]:

Zapytam inaczej . Czy z tranzystorów takich jak bd911 czyli Ptot=90W,ICmax=15A, Uce=100V da siewyciągnąć 100W mocy przy sztywnym zasileniu wzmacniacza +/-40V i obciążeniu 4ohm?
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Można uzyskać 1/3 sumy mocy tranzystorów wyjściowych, czyli (90x2)/3=60W.