Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przełącznik kanałów czysty/efekt - czy to się nadaje??

autsajder 02 Cze 2008 23:14 1874 3
  • #1 02 Cze 2008 23:14
    autsajder
    Poziom 12  

witam serdecznie
    pracuję nad piecem gitarowym w którym ma być kilka efektów.
    chcę załączać/wyłączać kanały efektów. czy poniższy układ się do tego nadaje? schemat przedstawia przełącznik jednego kanału. docelowo ma być 5 efektów + kanał czysty.

na schemacie WE - oznacza podłączenie wyjścia efektu, WY - do wejścia miksera, dalej do końcówki mocy. poziomu sygnałów audio około 0.75V (wyjście efektu).

na schemacie:
    inwerter (CD4049)
    przerzutnik D - podłaczenie Reset i Set (CD40175)
    Klucz bilateralny do włączenia/wyłączenia sygnału audio (CD4066)

proszę o opinie

0 3
  • #2 03 Cze 2008 07:13
    al777
    Poziom 26  

Moim zdaniem się nadaje - pamiętaj jednak że przysłowiowy diabeł lubi tkwić w szczegółach. Amplituda sygnału przełączanego przez klucz analogowy 4066 nie może przekroczyć wartości napięcia, którym jest on zasilany, będzie słychać drobne "tyknięcie" przy przełączaniu (audiofile będą pomstować :D ) i pewnie jeszcze jakieś drobne wady się znajdą.

Co do układu - ja połączyłbym wejście D przerzutnika z wyjściem /Q a przycisk podłączył do CK - w ten sposób jedno naciśnięcie klawisza włącza efekt, drugie naciśnięcie wyłącza. Być może wtedy należałoby użyć układu 40174 lub 74HC(T)174.

0
  • #3 03 Cze 2008 09:14
    autsajder
    Poziom 12  

witam

co do podłączenia przerzutnika, sytuacja wygląda na symilacji w EWB właśnie tak jak mówisz - przy obecnym połaczeniu.
    jedno naciśnięcie włącza klucz, drugie wyłącza. kwestia tylko czy przy w ciśnięciu czy przy puszczeniu zwiernika. jak przerzutnik wyzwalany jest zboczem opadającym, to przy wciśnięciu, jak opadającym, to przy puszczeniu...

bardzo podobne układziki są stosowane w fabrycznych efektach - też klucze bilateralne, ale tam przerzutnik zbudowany jest na tranzystorach...

pytanie właśnie jest takie - czy sygnał audio bez problemu przejdzie przez klucz... czy jego ampl. się zmniejszy...

na pewno nie będzie obcięty. jeżeli będą to ukł. TTL, to zasilanie +5V, masa. przy CMOS +15, masa. sygnał audio na poziomie niecałęgo wolta (0,75 - 0.8V)

0
  • #4 03 Cze 2008 14:51
    al777
    Poziom 26  

Rezystancja klucza CMOS w stanie załączenia nie przekracza 100Ω, więc przy impedancji obciążenia równej typowo 10kΩ i rezystancji wewnętrznej źródła sygnału <1kΩ (podałem znane mi typowe wartości dla sprzętu audio) strata sygnału będzie mniejsza niż 1%.

0