Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przełącznik kanałów czysty/efekt - czy to się nadaje??

autsajder 02 Jun 2008 23:14 2219 3
 • #1
  autsajder
  Level 12  
  witam serdecznie
  pracuję nad piecem gitarowym w którym ma być kilka efektów.
  chcę załączać/wyłączać kanały efektów. czy poniższy układ się do tego nadaje? schemat przedstawia przełącznik jednego kanału. docelowo ma być 5 efektów + kanał czysty.

  na schemacie WE - oznacza podłączenie wyjścia efektu, WY - do wejścia miksera, dalej do końcówki mocy. poziomu sygnałów audio około 0.75V (wyjście efektu).

  na schemacie:
  inwerter (CD4049)
  przerzutnik D - podłaczenie Reset i Set (CD40175)
  Klucz bilateralny do włączenia/wyłączenia sygnału audio (CD4066)

  proszę o opinie
 • #2
  al777
  Level 26  
  Moim zdaniem się nadaje - pamiętaj jednak że przysłowiowy diabeł lubi tkwić w szczegółach. Amplituda sygnału przełączanego przez klucz analogowy 4066 nie może przekroczyć wartości napięcia, którym jest on zasilany, będzie słychać drobne "tyknięcie" przy przełączaniu (audiofile będą pomstować :D ) i pewnie jeszcze jakieś drobne wady się znajdą.

  Co do układu - ja połączyłbym wejście D przerzutnika z wyjściem /Q a przycisk podłączył do CK - w ten sposób jedno naciśnięcie klawisza włącza efekt, drugie naciśnięcie wyłącza. Być może wtedy należałoby użyć układu 40174 lub 74HC(T)174.
 • #3
  autsajder
  Level 12  
  witam

  co do podłączenia przerzutnika, sytuacja wygląda na symilacji w EWB właśnie tak jak mówisz - przy obecnym połaczeniu.
  jedno naciśnięcie włącza klucz, drugie wyłącza. kwestia tylko czy przy w ciśnięciu czy przy puszczeniu zwiernika. jak przerzutnik wyzwalany jest zboczem opadającym, to przy wciśnięciu, jak opadającym, to przy puszczeniu...

  bardzo podobne układziki są stosowane w fabrycznych efektach - też klucze bilateralne, ale tam przerzutnik zbudowany jest na tranzystorach...

  pytanie właśnie jest takie - czy sygnał audio bez problemu przejdzie przez klucz... czy jego ampl. się zmniejszy...

  na pewno nie będzie obcięty. jeżeli będą to ukł. TTL, to zasilanie +5V, masa. przy CMOS +15, masa. sygnał audio na poziomie niecałęgo wolta (0,75 - 0.8V)
 • #4
  al777
  Level 26  
  Rezystancja klucza CMOS w stanie załączenia nie przekracza 100Ω, więc przy impedancji obciążenia równej typowo 10kΩ i rezystancji wewnętrznej źródła sygnału <1kΩ (podałem znane mi typowe wartości dla sprzętu audio) strata sygnału będzie mniejsza niż 1%.