Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR] Czujnik temperatury PT1000 i odczyt przez ADC

marenc 03 Cze 2008 00:00 10252 17
  • #1 03 Cze 2008 00:00
    marenc
    Poziom 24  

Witam, problem poruszany wiele razy, jednak w szukajce i google nie znalazłem nic ciekawego na ten temat.

Mam kilka czujników PT1000 i chciałbym za pomocą wbudowanego w ATmega przetwornika ADC mierzyć temperaturę.

Główny zamiar był taki, aby odpowiednio obstawić rezystorami w szeregu, aby zmiana o jeden stopień odpowiadała jednej jednostce pomiarowej przetwornika. Jednak ta metoda nie zdała egzaminu, gdyż nie mogę dopasować czujnika dla większych temperatur niż kilka stopni.

W internecie znalazłem układ mostkowy, jednak nie sprawdzi się on, ze względu na to, że zamierzam podpiąć kilka czujników, a ATmega nie pozwala na aż tak dużo konfiguracji różnicowych.

W jaki jeszcze sposób mogę podłączyć te czujniki? Planowana rozdzielczość to 1 stopień. Chciałbym uniknąć tworzenia tabeli prawdy dla wartości rezultatu z ADC, ponieważ nie dysponuje piecykiem laboratoryjnym.

0 17
  • Pomocny post
    #2 03 Cze 2008 00:45
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Standardowy układ ze źródłem prądowym daje bardzo dobre rezultaty:
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00687b.pdf

Jeśli przetwornik będzie pracował stabilnie to nie potrzebujesz żadnych tabel przeliczeniowych ponieważ charakterystyka RTD jest opisana funkcją wielomianową stałą w czasie. Jedynie musisz zadbać o odpowiednio mały prąd pracy aby wyeliminować samonagrzewanie się rezystora.

0
  • #3 03 Cze 2008 09:38
    fantom
    Poziom 31  

Cytat:

Jeśli przetwornik będzie pracował stabilnie to nie potrzebujesz żadnych tabel przeliczeniowych ponieważ charakterystyka RTD jest opisana funkcją wielomianową stałą w czasie

Nie jest to takie proste. Byloby gdyby temperatura byla opisana funkcja wielomianowa rezystacji a jest dokladnie odwrotnie wiec temperatura jest funkcja uwiklana i nie da sie jej bezposrednio obliczyc (przynajmniej nie w prosty sposob). Jezeli zakres pomiarow jest niewielki mozna ta funkcje zlineryzowac punktowo i wowczas nie ma problemu, jesli zakres jest duzy to trzeba ta funkcje zlinearyzowac w wielu punktach i ztablicowac sobie odpowiednie zakresy.

0
  • #4 03 Cze 2008 09:49
    marenc
    Poziom 24  

Rozwiązanie ze źródłem prądowym bardzo mi się podoba. W internecie nigdzie nie znalazłem podobnego rozwiązania. Zmontuję układ i napiszę o rezultatach.

Co do nieliniowości PT1000 to do celów pomiarowych mogę opisać zależność rezystancji od temperatury funkcją liniową i w zależności od wyniku pomiaru uwzględniać korekty. Rozwiązanie sprawdza się, gdy nie jest konieczna duża dokładność pomiarowa, a mi o taką właśnie chodzi.

0
  • #6 03 Cze 2008 15:50
    marenc
    Poziom 24  

Dążę zawsze do minimalizacji elementów elektronicznych w układach. Źródło prądowe zachowuje się wprost wspaniale. Testowałem na tranzystorze zarówno PNP i NPN - w obu przypadkach liniowość jest identyczna.

0
  • #7 03 Cze 2008 16:10
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

mariuszlorenc napisał:
    Dążę zawsze do minimalizacji elementów elektronicznych w układach. Źródło prądowe zachowuje się wprost wspaniale. Testowałem na tranzystorze zarówno PNP i NPN - w obu przypadkach liniowość jest identyczna.

Zdajesz sobie sprawę z tego że będziesz potrzebował precyzyjnego (o niskim współczynniku temperaturowym) rezystora referencyjnego?
    i przetwornika ADC z wejścim REF+ i REF-, lub ADC z wejściem różnicowym

0
  • #9 03 Cze 2008 21:59
    marenc
    Poziom 24  

Nawet podczas próbkowania bezpośredniego - względem 2,56V - udało mi się uzyskać sporą dokładność(około 1.3 stopnia). Jest to dla mnie wystarczające. Wiem, że pomiar zawiera dodatkowo błędy pracy źródła prądowego, ale przy moich wymaganiach pomiar jest dostatecznie dobry.

0
  • #10 03 Cze 2008 22:22
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

mariuszlorenc napisał:
    Wiem, że pomiar zawiera dodatkowo błędy pracy źródła prądowego, ale przy moich wymaganiach pomiar jest dostatecznie dobry.

Czy aby napewno? Podgrzej suszarką do włosów tranzystor źródła prądowego (sam jestem ciekawy o ile zmieni się wskazywana temperatura). Zamiast źródła prądowego na tranzystorku zastosuj lepiej jakąś referencję napięca w konfiguracji źródła prądowego. Koszt nie taki znaczny, a stabilność o niebo lepsza.

Dodano po 1 [minuty]:

Jaki zakres temperatur mierzysz tym PT1000?

0
  • #11 03 Cze 2008 22:30
    marenc
    Poziom 24  

0 do 250. Referencyjne odpada - chcę podłączyć jakieś 6 - 7 czujników, więc bez zewnętrznego przetwornika odpada(chyba). A nie chcę go montować... Tranzystor "na palec" zmienia temperaturę o jedną jednostkę, więc 1,3 stopnia.

0
  • #12 04 Cze 2008 08:31
    Freddy
    Poziom 43  

MAriusz, wiem, że dążysz do minimalizacji, ale w takim razie zobacz na AD7707, to 3 przetworniki w jednym (takie jak AD7715). Analog przysyła sample, więc możesz spróbować. Kolega stosował AD7715 i sprawuje się bardzo dobrze. Dodatkowo na stronie AD jest dokładny opis AD7715 i soft do PC, wraz opisem, który może bardzo pomóc.

0
  • #13 04 Cze 2008 08:36
    marenc
    Poziom 24  

W Polsce chyba nieosiągalny ... na sprowadzanie nie mam czasu.

0
  • #15 04 Cze 2008 08:59
    marenc
    Poziom 24  

W szukaj mi nie znajduje, a ręcznie szukać nie będę ... zresztą ... odbiór z TME to jakieś 1,5 tygodnia, a tyle czasu też nie mam... temat uważam za zamknięty.

0
  • #16 04 Cze 2008 12:29
    Balu
    Poziom 38  

Odbiór z TME to 24h...
    Dziś zamawiasz jutro jest...
    Chyba, że mówimy o jakimś innym Transfer Multisort Elektronik:)

0
  • #18 04 Cze 2008 13:15
    marenc
    Poziom 24  

Pisząc odbiór mam na myśli moje możliwości odbioru... mieszkam w Katowicach ...

0