Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki wykrywające wyładowania elektryczne

JIIIS 03 Cze 2008 10:24 7148 14
  • Czujniki wykrywające wyładowania elektryczne

Jak to bywa w lecie co jakiś czas nadchodzi burza. Czemu więc nie wykonać własnego czujnika wykrywającego wyładowania elektryczne, czy to w celu czysto naukowym, czy też może dla konkretnego zastosowania. Na stronie podanej w źródle autor zebrał trzy schematy realizujące czujniki wyładowań elektrycznych. Zasadniczo ich działanie jest podobne. Składają się z anteny odbiorczej, układu przetwarzające dane z odbiornika i sygnalizatory w postaci diod, głośniczków, czy też wskaźników.

Źródło: http://www.techlib.com/electronics/lightning.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    JIIIS
    Poziom 17  
    JIIIS napisał 246 postów o ocenie 16, pomógł 28 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
  • flexghzflexghz
    kamil22011
    Poziom 18  
    Fajny projekt. Myśląc dalej można by do tego czujnika dodać system szybkiego reagowania na wypadek piorunów. Można by podłączyć go do kontrolera który po zarejestrowaniu wyładowań na tyle blisko lub zbliżających się powodował by odcięcie zasilania budynku poprzez hebel przez który nie przeskoczy napięcie pioruna (parędziesiąt centymetrów w powietrzy lub zanurzone w dielektryku i odległość się zmniejszy). Takie urządzonko na wypadek walnięcia pioruna nie w dom a w przewody idące od słupa do domu.
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam

projekt ciekawy nie powiem warty przetestowania a co do zabezpieczenia domu jest 50 % szans z takim rozwiązaniem jeżeli piorun trafi np w antenę od tv a miałem taki przypadek poszło po przewodzenie neutralnym i popaliło 3 tv 2 komputery płytę główną od pieca jednostkę alarmowa i osobiście polecam piorunochron

Pozdrawiam
    badworm
    Poziom 18  
    kamil22011 napisał:
    Fajny projekt. Myśląc dalej można by do tego czujnika dodać system szybkiego reagowania na wypadek piorunów. Można by podłączyć go do kontrolera który po zarejestrowaniu wyładowań na tyle blisko lub zbliżających się powodował by odcięcie zasilania budynku poprzez hebel przez który nie przeskoczy napięcie pioruna (parędziesiąt centymetrów w powietrzy lub zanurzone w dielektryku i odległość się zmniejszy). Takie urządzonko na wypadek walnięcia pioruna nie w dom a w przewody idące od słupa do domu.

Parędziesiąt cm w powietrzu to będzie coś wielkości odłącznika na 110kV a i tak może być mało ;)
    kamil22011
    Poziom 18  
    Tak ale zanurzone w dielektryku na pewno zmniejszy odległość a zamiast zostawinia w powierzy można zewrzeć do uziemienia pociągniętego osobno przewodem odseparowanym od reszty domowej elektryki i po kłopocie.
  • flexghzflexghz
    Duch__
    Poziom 31  
    Szkoda że ten układ nie wskazuje szacunkowo kierunku w którym uderzy piorun. Widziałem kiedyś filmik co prezentowali takie urządzenie. Przydatne by było dla maniaków fotografowania burz, ponieważ orientacyjne by wiedzieli z której strony walnie.
    redelektron
    Poziom 19  
    Fajny projekcik, jednak biorąc pod uwagę jego działanie prostszym sposobem jest używanie radia ustawionego na zakres fal długich (LW) z solidną anteną. Jak gdzieś w promieniu ok 40km jest burza to strzela jak nie wiem. Będąc na tym zakresie można słuchać Jedynki Polskiego Radia (198kHz lub 225kHz) :D.

Post edytowałem. [CMS]
    redelektron
    Poziom 19  
    Kolega Kiermasz ma częściowo rację z tymi zakłóceniami z zewnątrz bo taki wykrywacz napewno będzie je łapał. W szczególności drobne wyładowania i łuki elektryczne w domowej instalacji elektrycznej (np zapalacze do gazu, świetlówki a nawet łuki na wyłącznikach sieciowych). Jednak nie zgodzę się z tym, że spawarka czy "zabawki" HV będą je zakłócać. Sam też bawiłem się nieraz drabiną Jakoba i spawarką i żadne z tych urządzeń nie wpływało na moje radyjko ustawione na Polskie Radio 225kHz. Nie wiem jak zachowa się ten wykrywacz w przypadku pracy w pobliżu generatora Marxa. To już może łapać...
    michal_mazurowski
    Poziom 10  
    Witam,
    Doczytałem że ten wykrywacz działa na zasadzie odbioru fal o częstotliwości 300kHz. Zastanawiam się, czy montując 3 lub 4 takie urządzenia, ukierunkowując je z zastosowaniem siatki (tak jak w przypadku siatkowych anten telewizyjnych) można określić kierunek "sygnału". Ubrać to w jakiś interfejs i już.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    U mnie świetlówka (40w) mrugała gdy uderzał gdzieś w pobliżu piorun :) a jak sie okazało mrugała przez to że cały czas była faza podłączona, gdy odwróciłem wtyczkę w gniazdku już nie mrugała ;)
    pozdrawiam.
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Dobra, zmontowałem układ- czekamy na burze aby potestować zasięg :]
    wasyl32
    Poziom 19  
    Witam
    Temat troszkę odgrzeję bo wydaje mi się ciekawy.
    W ramach zabawy/z nudów/z ciekawości wykonałem powyższy układzik. Oto kilka moich spostrzeżeń.

Wiadomo było od początku, że układ będzie reagował na wszelkiego rodzaju zakłócenia, tak jak napisał kolega @redelektron. Układ obecnie umieszczony jest na parapecie na ostatnim piętrze w bloku a więc wyłapuje niektóre zakłócenia z mieszkania. Przypuszczalnie, przy oddaleniu układu od mieszkania, tych zakłóceń będzie mniej. Za jakiś czas postaram się umieścić układ na dachu.

W końcu nadeszła burza i mogłem sprawdzić działanie układu. Układ zaczął bardziej reagować w momencie, gdy wyładowania były jeszcze niewidoczne, słabo słyszalne (tutaj ciężko mi napisać w jakiej odległości).

Całość troszkę zmodyfikowałem i podłączyłem do kompa ;) - tak, wiem. Wyładowania atmosferyczne i komputer to nie najlepsze połączenie ;)
    Zbudowałem już na płytce testowej prosty układzik, który będzie rejestrował wyładowania w momencie, gdy komputer będzie wyłączony. Pozostaje mi jeszcze napisanie prostej aplikacji do synchronizacji zebranych danych.
    Puki co dane trafiają prosto do komputera. Tutaj prościutka aplikacja w pythonie rejestruje wyładowania i z pomocą rrd wykładam wszystko na wykres.
    Przykładowo dziś wyglądało to tak (wykres przedstawia ilość uderzeń-wyładowań w ciągu 1 minuty):
    Z wykresu widać, że burza zaczęła się rozwijać około 15:00. Mniej więcej po 15:20 można było zaobserwować wyładowania, a po 15:40 zrobiło się już całkiem sympatycznie :). I tak mniej więcej ustało 15 minut przed Teleexpressem ;)
    Wykres można śledzić na bieżąco pod adresem: http://solnet.net.pl/wasyl/strike.png
    Widać, że średnia ilość "fałszywych" wyładowań w ciągu minuty obecnie wynosi około 3. To dość sporo jak mi się wydaję. Trzeba będzie pomyśleć nad zminimalizowaniem skutku tego efektu.
    Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie, spostrzeżenia, to proszę pisać.
    Poniżej układ zamknięty w szczelnej obudowie:
    Płytka testowa wraz uC do rejestrowania i synchronizacji - to tylko przymiarki do układu a nie żadne już skończone DIY ;)
    Serek rejestrujący dane:
    Duch__
    Poziom 31  
    Czy mi się wydaje czy na zdjęciu widzę fragment kart sieciowej? Mógłbyś podesłać schemat tego układu, bez karty sieciowej (o ile takowa tam jest) oraz wsad do procka?
    wasyl32
    Poziom 19  
    Witam
    Tam na test board jest tylko część karty sieciowej (układ ENC i klasyczna nota z aplikacji) - coś podobnego do tego co kiedyś prezentowałeś w DIY tylko bez bufora. Była to kiedyś część innej aplikacji testowej na której miałem dłubać własny stosik protokołów. Nie miałem serca rozbierać dalej tak fajnej rzeczy ;). Chwilowo w tym temacie prace porzuciłem, ale jak powrócę do tego tematu to na pewno podzielę się tym co napiszę.