Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z komparatorem napięcia

03 Cze 2008 12:18 1176 5
  • Poziom 2  
    Witam.

Piszę do Was z następującym problemem, z którym się spotkałem i sobie poradzić nie mogę.

Potrzebuję stworzyć najprostsze sterowanie wentylatorkiem małym (12V, 60 mA max prąd) w oparciu o dwa napięcia sterujące. Zasadza działania ma być prosta: jeśli Vin > Vref, to wentylator dostaje 12V i zaczyna działać, w przeciwnym wypadku dostaje na tyle małe napięcie, by się wyłączyć (max 3V). Postanowiłem skorzystać więc z komparatora napięcia. Wybrałem do tego celu LM2901, zasilanym V+ = 12V oraz V- = 0V. Na wejścia podaję napięcia do porównania (obydwa w zakresie V- ÷ V+).

Problem pojawia się z odpowiednim zebraniem napięcia na wyjściu coby włączyć lub nie włączać wentylatorka. Próbowałem przy pomocy różnych rezystorów podciągnąć wyjście do 12V, ale większość napięcia wtedy odkłada się na tym rezystorku albo napięcia wyjściowe nie wynoszą odpowiednio 0 i 12V, ale różnica miedzy nimi jest bardzo mała (np. 4V i 6V, 7V i 9V). Co powinienem zrobić by uzyskać oczekiwane zachowanie komparatora?

Nie jestem urodzonym elektronikiem, więc nawet najprostsze sprawy mogą wydać się dla mnie za bardzo skomplikowane, dlatego liczę na jakąś poradę.

Z góry dzięki :)
  • Poziom 43  
    Może problem tkwi w tym że masz wzmacniacz w układzie otwarty kolektor - całe podciągnięcie napięcia do góry odbywa sie przez rezystor, na którym musi się przecież coś odłożyć. Taki układ jest dobry ale jak byś sterował nim mosfeta, który z kolei zasilał by wentylator można by sie pozbyć problemu nierównych napięć.
  • Poziom 31  
    Witam

Dobrze by było gdybyś wrzucił schemat komparatora z wartościami elementów. Napięcie wyjściowe będzie niższe od napięcia zasilającego o około 1.5÷2V oraz wyższe od "poziomu masy" o podobną wartość. Byćmoże masz źle policzoną histerezę i stąd takie dziwne wartości napięć wyjściowych.

--
    pozdrawiam
  • Poziom 2  
    cyberdar napisał:

Dobrze by było gdybyś wrzucił schemat komparatora z wartościami elementów.

Oto moja koncepcja schematu. Nie podałem tu wartości R, jako że próbowałem z różnymi wartościami (w przedziale 330Ω ÷ 1000Ω) i w zależności od wartości po prostu przesuwały się napięcia w np od 6-8V do 3-5V..

cyberdar napisał:

Napięcie wyjściowe będzie niższe od napięcia zasilającego o około 1.5÷2V oraz wyższe od "poziomu masy" o podobną wartość.

Wentylator śmiga przy 10V a stoi przy 2V, więc ten warunek jest zdecydowanie do zaakceptowania :)

fuutro napisał:
    Taki układ jest dobry ale jak byś sterował nim mosfeta, który z kolei zasilał by wentylator można by sie pozbyć problemu nierównych napięć.

Czy masz może na myśli coś takiego?
  • Poziom 31  
    Witam

Możesz zrobić na tranzystorze MOSFET lub bipolarnym. Ja dałbym tranzystor bipolarny (np. BC547B) a między tranzystor a wyjście wzmacniacza operacyjego rezystorowy dzielnik napięcia. Tranzystor bipolarny w innym wypadku będzie działać non stop. Jeden rezystor (np. 10kΩ) połączysz między bazę tranzystora a wyjście wzmacniacza operacyjnego. Drugi rezystor (np. 2.2kΩ) dasz między masę układu a bazę tranzystora. Dla "stanu niskiego" napięcie na wyjściu WO będzie powiedzmy 2V ale po podzieleniu nieco ponad 400mV a więc za mało do wysterowania tranzystora. Natomiast jak napięcie wyjściowe na WO będzie miało około 10V to na dzielniku i tak będzie wystarczająco duże napięcie aby otworzyć tranzystor i załączyć wentylator. Przyjrzyj się linkowi, który podałem. Tam jest przykład komparatora z histerezą napięcia. Proponowałbym wykonać układ właśnie z czymś takim. W innym przypadku w okolicach progu przełączania przy wolnych zmianach napięcia wentylator może się włączać i wyłączać "nieregularnie". Histereza zabezpieczy układ przed takim niepożądanym działaniem.

--
    pozdrawiam

A tu link, w którym znajdziesz informację na temat komparatorów napięcia: http://www.goldhand.com.pl/audio/operacyjne/komparator.html
  • Poziom 2  
    Dzięki za sugestię, na potrzeby testów dorwałem taki tranzystor, jaki miałem pod ręką i się okazuje, że wszystko śmiga :)