Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowe ładowanie (praca dyplomowa).

neheamiah 03 Cze 2008 14:49 5285 8
  • #1 03 Cze 2008 14:49
    neheamiah
    Poziom 9  

Witam !!!
    Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej
    pt. "Projekt układu do bezprzewodowego ładowania akumulatora"
    Zakres pracy obejmuje analizę porównawczą współcześnie produkowanych układów do bezprzewodowego ładowania ogniw galwanicznych, oraz Opracowanie projektu laboratoryjnego układu bezprzewodowego ładowania akumulatorów.
    Po konsultacji z promotorem doszliśmy do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego układu i zaadoptowanie go do potrzeb stanowiska laboratoryjnego. I tu pojawia się problem. Nie wiem co wybrać. Na rynku dostępnych jest niewiele tego typu układów. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być układ ze szczoteczki do zębów oparty na transformatorze powietrznym. Ale nie wiem jak przekształcić go na układ laboratoryjny. Może zastosować stelaż ze śrubą mikrometryczną za pomocą której będziemy oddalać część wtórną od ładowarki, i wyznaczać sprawność ładowania w funkcji odległości?
    Być może ktoś ma lepszy pomysł?

Znalazłem również bardzo ciekawy układ bezprzewodowego zasilania myszy komputerowej za pośrednictwem specjalnej maty indukcyjnej stworzony przez firmę A4tech (battery free)

http://www.overclockers.com.au/article.php?id=326447

jednak w tym wypadku odbiornik myszki nie posiada akumulatorka.
    Może ktoś spotkał się z tym rozwiązaniem od strony technicznej, i wie czy takowy akumulatorek da się dołączyć?.
    A może lepiej jest zaprojektować własny nieskomplikowany układ?
    Prosiłbym również o wszelaką pomoc dotyczącą materiałów związanych z tym zagadnieniem, za które będę bardzo wdzięczny.Stanąłem w miejscu i nie wiem w jakim kierunku podążyć.Jeśli ktoś pisał podobną pracę lub miał z tym do czynienia proszę o pomoc.
    --
    Z góry dziękuje za odpowiedź

0 8
  • #2 04 Cze 2008 19:30
    elek555
    Poziom 37  

neheamiah napisał:
    ...Na rynku dostępnych jest niewiele tego typu układów. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być układ ze szczoteczki do zębów oparty na transformatorze powietrznym.

Myślę że możesz rozważyć również różne warianty trafa z rdzeniem otwartym lub ze szczeliną. W końcu część odbiorcza może być zbliżana a nawet wręcz nakładana na wspólny rdzeń. Ewentualnie można podzielić magnetowód na połówki zbliżane lub dostawiane do siebie.To tylko kwestia wykonania mechaniki obudowy. Przeprowadzić również badania w zależności od materiału rdzenia, ewentualnie od częstotliwości przetwarzania.

Możesz spróbować przedstawić porównawczo np. jakiś układ z oświetlaną baterią fotoelektryczną

0
  • #3 04 Cze 2008 21:00
    ronwald
    Poziom 27  

Dziwne, że promotor odpuścił wykonanie aparatu. Mało tego daje sugestię kupna " jakiejś "chińszczyzny". Moim zdaniem jest to bardzo naganne!
    Na początek polecam książkę "Elementy teorii twórczości inżynierskiej" G.S. Altszulera wyd. NT Warszawa 1983. Potem wykonanie projektu i fizycznie zrealizowanie bezprzewodowej ładowarki. Sama radość! :)
    Gwoli informacji, mam materiały na ten temat (własne opracowania) gdyż swego czasu zaprojektowałem zasilanie bezprzewodowe do rejestratorów produkowanych nota bene, do dzisiaj.
    Czy kończysz wyższą szkołę techniczną czy marketing i zarządzanie ?
    Jeśli tą drugą to masz pomoc.
    Od absolwentów tej pierwszej wymaga się samodzielnej inicjatywy twórczej!

0
  • #4 04 Cze 2008 21:25
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Zawsze można zabudować małą ściankę (o wymiarach bocznych ścianki akumulatora) z elementów fotowoltaicznych i ściankę oświetlającą o tej samej powierzchni. Oczywiście cudów się z czegoś tak małego nie wyciśnie ale zawsze coś.

Drugi pomysł to uzwojenie zabudowane na ściance akumulatora a la prądnica tylko dostosowane do płaszczyzny wirujących magnesów neodymowych) w układzie prostownik+regulator ładowania.

Trzeci to transformator z dzielonym rdzeniem i prowadnicami do równego dosuwania połówek transformatora. Zasilanie może być na wyższych częstotliwościach co zmniejszy wielkość rdzenia.

Fajne nazwisko ten Altszuler (jak go rozbierać z niemiecka ;)

PS. Oczywiście można też kupić gotową ładowarkę i obciąć jej kabelki czyniąc ją bezprzewodową ;)

0
  • #5 17 Cze 2008 17:48
    neheamiah
    Poziom 9  

ronwald napisał:

Gwoli informacji, mam materiały na ten temat (własne opracowania) gdyż swego czasu zaprojektowałem zasilanie bezprzewodowe do rejestratorów

Wysłałem do Pana informację z prośbą na priva, ale nie dostałem odpowiedzi. Czy jest jeszcze możliwość abym mógł otrzymać od Pana wspomniane materiały (bardzo mi się przydadzą :D)
    ronwald napisał:
    Czy kończysz wyższą szkołę techniczną czy marketing i zarządzanie ?

Przyznam szczerze że jestem studentem Poitechniki.
    Nie mam jednak praktycznego doświadczenia w projektowaniu tego typu układów, dlatego zwracam się z wielką prośba o pomoc.
    Mam kilka pomysłów jak np. zastosowanie falownika na wejście do reg. częstotliwości.Zastanawiam się również nad wprowadzeniem możliwości wymiany materiału rdzenia transformatora powietrznego , ale nie wiem czy to nie będzie zbyt skomplikowane.
    Chciałbym aby układ był w miarę prosty ,abym był w stanie go wykonać. Ma to być ćwiczenie laboratoryjne więc, wieć taką formę powinno zachować. Jeste w trakcie pisania części teoretycznej. Jednak z częścią praktyczną jest już gorzej.
    Za wszelki sugestie, bądz materiały będe bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #6 07 Lip 2008 09:44
    neheamiah
    Poziom 9  

Witam !!!
    Po dłuższej analizie problemu zdecydowałem się na wykonanie następującego układu :
    Bezprzewodowe ładowanie (praca dyplomowa).

Układ ma pełnić rolę stanowiska laboratoryjnego. Na rysunku przedstawiony jest schemat zastępczy transformatora z dzielonym rdzeniem. Nie została uwzględniona rezystancja uzwojeń ze względu na jej niewielką wartość w stosunku do reaktancji indukcyjnej. Przekładnia = 1. Część wtórna może oddalać się od części pierwotnej. Układ ma mieć możliwość zachowania stałej wartości napięcia zasilającego odbiornik przy zmieniającej się indukcyjności rozproszenia i obciążeniu. Reaktancja rozproszenia ma być kompensowana przez kondensatory kompensacyjne za pomocą zjawiska rezonansu. Ćwiczenie ma wyglądać tak, że dla pewnej odległości części wtórnej od pierwotnej układ ma być doprowadzony do rezonansu za pomocą falownika, i tak dla kolejnych odległości ( oczywiście w pewnych granicach). Innymi słowy na drugim kanale oscyloskopu ma się pojawiać możliwie wierna kopia napięcia strony pierwotnej. Tak by to wyglądało w skrócie. Lecz tu pojawia się problem. Nie wiem jak dobrać elementy w fizycznym układzie. Nie mam praktycznego doświadczenia w projektowaniu. Od czego mam zacząć. Przypuszczam, że częstotliwość pracy będzie na poziomie kilkunastu kHz lub więcej. Czy mam najpierw zaprojektować transformator a potem dobierać resztę układów?. Czy istnieje tutaj jakieś ryzyko uszkodzenia falownika? Czy zastosować jakąś separację? Nie wiem jak się do tego zabrać. Za wszelkie sugestie, bądź materiały będę bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Lip 2008 20:11
    ronwald
    Poziom 27  

Gdzie są o założenia do projektu?
    Nie ma! Stąd tylko kilka słów kluczowych.
    1.Generalnie oprzeć trzeba projekt o transformator z rdzeniem ferrytowym (na każdej połówce jedno uzwojenie).
    2. iµ = (Uz/Lp)*ton Lp zależy od Al zależy od szczeliny gdzie;Uz - zasilanie przetwornicy, Lp - indukcyjność obwodu pierwotnego, ton - czas przewodzenia klucza , iµ - prąd magnesujący - liczyć dla maksymalnej założonej szczeliny δ.
    3. Prąd drenu, (kolektora) id= ir+iµ gdzie ir=(Uz*n²)/Ro gdzie; ir - prąd obciążenia, n - przekładnia, Ro - rezystancja obciążenia [ zachować odpowiedni stosunek iµ/ir].
    4. Wybór częstotliwości - pozostawiam - z zakresu kilkudziesięciu kiloherców..
    5. Sterownik - duży wybór

0
  • #8 08 Lip 2008 21:33
    ronwald
    Poziom 27  

Gdzie dane:
    Uo -?; Io=? Jakie zasilanie układu Uz-? Ładowanie czego ? Z kompensacją temperatury? Temperatura pracy aparatury ?
    Pierwsze to schemat blokowy. Dwa, wybór sterownika z VCO. Trzy, kompletny schemat ideowy, w którym znajdzie się kontrola prądu. Cztery projekt transformatora jak przy każdej przetwornicy ! Pośród rdzeni na transformator polecam kubkowy. Dlaczego ? Pozostawiam do wyciągnięcia własnych wniosków.

0
  • #9 08 Lip 2008 21:43
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tematy scaliłem.

0