Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alcatel OXO - napiecie na linii analogowej wewnetrznej

pleban 03 Jun 2008 14:57 1691 7
Optex
 • #1
  pleban
  Level 12  
  Witam,
  mam taki problem z centrali z portu wewnetrznego karty SLI wychodzi mi napiecie rzedu 41V, tymczasem system alarmowy ktory podpiety jest pod ta linie analogowa wymaga 48V. Czy wie ktos jak mozna zmienic napiecie na liniach wewnetrznych analogowych? Ewentualnie czy ma ktos inny pomysl na rozwiazanie tego problemu??

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  Jack14
  Level 37  
  Nie napisałeś dokładnie jaki masz problem.
  To że napięcie jest nieco niższe od zakładanego nie powinno mieć znaczenia.
  Jeśli masz na myśli zwykłą centralkę alarmową, która w przypadku naruszenia alarmu wysyła po linii telefonicznej alarm do stacji monitorowania to powinno wszystko działać bez problemu.

  ps

  Nie zaleca się podpinania centralki alarmowej do portów wewnętrznych centralki tylko jeśli jest to możliwe bezpośrednio do linii miejskiej.
  Jeśli nie możesz bezpośrednio to pozostaje wariant z wykorzystaniem portów w centrali telefonicznej. Nie zapomnij odpowiednio zaprogramować centralkę telefoniczną i lub ew. alarmową (prefix wyjścia na "miasto").

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #3
  pleban
  Level 12  
  Problem polega na tym że firma zajmująca się alarmami zwróciła uwagę iż musi być napięcie 48V bo w taki sposób kontrolują stan linii i przeciwnym razie jest ona nie widoczna dla centralki alarmowej.
  Co do zaleceń to oczywiście zgodzę się z tobą ale w tym przypadku jest to tzw. "drugi tor" dla centralki alarmowej.
  Jednak - o ile nie da się zmienić napięcia w samej centralce? - to chyba będzie potrzeba podłączyć linie alarmową bezpośrednio z wyjścia analogowego NT. Nie wiem tylko czy nie będzie problemu z tym że na tym ISDN-ie są numery DDI? Ewentualnie można zablokować ten port analogowy w NT- tj wyłączyć, i wtedy nie bedzie tam przychodziło dzwonienie i nie będzie sygnału. Ale z tego co wiem to powinno się dać zadzwonić i będzie napięcie 48V??
  Proszę o potwierdzenie lub sprostwoanie gdybym się mylił,

  Pozdrawiam
 • #4
  xxpiotrek
  Level 18  
  Jak masz numery DDI to łącze prawdopodobnie masz ustawione na P-P (punkt punkt) tzw. dostęp centralowy.
  Nie zawsze będziesz miał sygnał na portach analogowych NT.
  Sygnał będzie, gdy jest ustawione na P-M-P (punkt multipunkt punkt)
 • #5
  Jack14
  Level 37  
  To ja "pleban" by zadał im (Tobie) pytanie czy próbowali się podłączyć do centralki telefonicznej?
  Na centralkach alarmowych znam się tyle o ile ale mam dużo znajomych, którzy się tym zajmują i nikt nie słyszał o przypadku problemów zwiazanych z nieco zaniżonym napięciem na LM dla centrali alarmowej (w tym wypadku różnica 48-41 wynosi zaledwie 7V).

  Niech podłączą do numeru wewnętrznego centrali i sprawdzą ew. podaj producenta i typ centrali alarmowej (jeśli nie zadziała).
  Jeśli masz na łączach ISDN DDI to podłączenie do poru a/b w NT odpada.

  Pozdrawiam.
 • #6
  irekr
  Moderator
  Niektóre centralki alarmowe, te bardziej wyrafinowane rzeczywiście kontrolują stan napięcia. Modele które znam maja definiowalne napięcie spoczynkowe linii w zakresie od 18 do 70V. Być może firma zajmująca się alarmami nie ma ochoty przedefiniować wielkość tego napięcia albo urządzenie takiej opcji nie posiada.
  Prawdopodobnie napięcie zasilania centrali wynosi nie 41 a 36V a różnica wynika z napięcia buforowania baterii.

  Bardzo starą metodą podniesienia napięcia jest włączenie w szereg z jednym przewodem linii baterii akumulatorów 12V zblokowanej jakimś kondensatorem elektrolitycznym. Na pół roku do roku taka bateria starczy. Oczywiście włączamy ja w taki sposób by napięcie baterii dodało sie do napięcia liniowego centrali.
 • #7
  Jack14
  Level 37  
  Poczekajmy na wypowiedz pytającego.
  Ja jestem zdania, że większość centralek alarmowych spokojnie da sobie radę z niższym napięciem na LM bez żadnego cudowania.

  ps

  Może panowie od alarmów mają raczej problem z dodaniem jednego np. zera (wyjście na "miasto") i stąd problem.

  Poczekajmy na wypowiedź "plebana".
 • #8
  pleban
  Level 12  
  Witam,
  niestety do końca nie wiem jak sprawa została wyjaśniona. Ja w każdym razie poprosiłem o napisanie wyjaśnienia, konserwatora, który był na miejscu. No i firma zajmująca się alarmami musi się tym zająć.

  Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc.

  Pozdrawiam
  pleban