Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak stworzyć kanał mono bez utraty stereo

zbyszekaniuka 03 Jun 2008 15:31 1443 7
 • #1
  zbyszekaniuka
  Level 11  
  Witam
  Tworzę właśnie bazę nagłośnienia w swoim małym wiejskim Pubie :) w czym rzecz... otóż są dwie sale na jednej zaplanowałem dwie nie duże kolumny(stereo) plus po jednej(mono) na drugiej,malej sali, oraz na dworze. Nie zależy mi na wysokiej jakości dźwięku bardziej na prostocie układu, pomyślałem wiec o TDA2050, mam jednak problem ponieważ nie mam pomysłu jak zrobić kanał mono nie tracąc stereo. Słyszałem że można to zrobić podłączając w szereg kondensator oraz rezystor ale nie znam wartości poza tym czy nie wpłynie to znacząco na jakość?? Mam też drugi problem regulacja głośności, wyczytałem na forum iż powinno się dobrać potencjometr o wartości >= impedancji wejściowej końcówki mocy. Jednak jedyną informację jaką znalazłem w nocie katalogowej http://home.eunet.cz/rysanek/pdf/tda2050.pdf jest Jak stworzyć kanał mono bez utraty stereo
  a rezystancja to przecież nie jest dokładnie to samo co impedancja. Chyba że się mylę poza tym 500kohm to chyba dośc dużo zwykle widziałem wartości nie większe niż 50k. Bardzo proszę o radę, z góry dzięki za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  fuutro
  Level 43  
  Ten kanał mono można uzyskać przez zsumowanie obu sygnałów - 2-3 rezystory. http://img187.imageshack.us/my.php?image=schfi9.gif Popatrz jedynie na R1, R2 i R3 - zamiast niego dajesz ten swój potencjometr i z suwaka na wejście wzmacniacza. Rezystory mogą być większe, np R1 i R2 100k a potencjometr 10-47k.
 • Helpful post
  #3
  paqman
  Level 11  
  Sygnały wejściowe sumujesz za pomocą 2 rezystorów, powiedzmy 22kR. Nie stracisz przez to bazy stereo (zakładam, że przed nimi na wejściu nie ma innych rezystorów, czy pasywnych filtrów).
  Co do potencjometru, nie ma to aż takiego znaczenia w przypadku prostego wzmacniacza. Użyj np 2x47k lub 2x100k.
 • #4
  zbyszekaniuka
  Level 11  
  Ok panowie, rozumiem ze macie duże doświadczenie i dzięki za pomoc z stereo/mono. Mam jednak wątpliwości co do tego potencjometru, jak wspomniałem nie zależy mi na wysokiej jakości ale wolałbym by działał dobrze w całym zakresie a jak rozumiem przy zbyt niskiej wartości potencjometru ustalanie głośności w niższym zakresie może być mało precyzyjne. Poproszę więc o konkretną wartość potencjometru jaki powinienem zastosować, zdaje sie na doświadczonych :). Przypominam tylko, iż mówimy o tda2050. Raz jeszcze dzięki za pomoc pozdrawiam
 • #5
  fuutro
  Level 43  
  Daj potencjometr 47k ale o charakterystyce B nie A.
 • #6
  zbyszekaniuka
  Level 11  
  Mam jeszcze jedno pytanie. Czy układy pod zasilanie symetryczne działają lepiej niż te z pojedynczym zasilaniem. Pytam ponieważ mam trafo 2x 18.9 4x 4.7 prąd zmienny. Co daje najwygodniej +- 26V(plus nie wykorzystane uzwojenia) stałego wiec i tak za duzo dla tda2050 (max 25v) ale można było by zrobić 2 x 28.3 co daje kolo 2x 40v stałego łącząc je równolegle daje całkiem odpowiednie zasilanie tyle że nie symetryczne. zastanawiam się czy nie wpłynie to na funkcjonowanie całego układu. Proszę o radę pozdrawiam.
 • Helpful post
  #8
  fuutro
  Level 43  
  Możesz wykorzystać to trafo z uzwojeniem 2*28V tylko nie wykorzystujesz całego mostka prostowniczego tylko 2 diody (pół mostka) Tak czy inaczej wykorzystasz oba uzwojenia http://elportal.pl/ea/zasilacze.html rysunek 10.13.