Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomożecie nawinąć transformator do przetwornicy ???

mdcs 04 Oct 2002 18:12 37028 81
 • #1
  mdcs
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow: ... konstruuję sobie przetwornicę do wzmacniacza samochodowego z 12V na +/-28V w oparciu o poniższy schemacik...
  Na transformatorze z zasilacza ATX 235W uzyskałem moc około 100W. Do wzmacniacza potrzebuję minimum 150W. Odwinąłem oryginalne trafko i został mi ferrytowy rdzeń EI. Jak to dziadostwo teraz nawinąć, coby większą moc wydusić? Oryginalnie na 5V były 3zw. na 12V - 6zw. Zastosować grubszy drut? Zmienić liczbę zwojów? Może 5zw pierwotne i 12 wtórne i grubszy drut? Co WY na to?
 • #2
  DWAserwis
  Level 29  
  Widzę że spodobał ci się mój schemat i chyba go sprawdzałeś. :)
  Średnio na jeden Volt przyjmuje się jeden zwój a przy wyższych częstotliwościach , zwój na dwa Volty, a po stronie wtórnej ( wyjściowej ) musisz uwzględnić straty na prostownik i sprawność - dodać około 5%
  Dla uzyskania dużej sprawności lepiej jest nawijać kilkoma cieńszymi drutami - naraz(jednocześnie), i np jeden drut 0,3mm do 0,5mm dla jednego Ampera (dla 10A - 10drutów 0,3mm), a dokładniej to sumując powierzchnie przekroju wszystkich przewodów to na 1mm kwadratowy wypada od 2A do 8A , zależy to od typu miedzi (węgiel, tlen, itp.)

  Dla 150W:
  12V na +/-28V - 2x8zw / 2x20zw
  13A na 5.5A - a to se sam oblicz do drutu jaki posiadasz :)
  PS
  Na schemacie jest błąd kondensator 10uF powinien być podłączony z drugiej strony R3
  Ja na trafku z zasilacza AT 200W uzyskałem 400W przy częstotliwości pracy 90kHz i +/-45V i przy prądzie ponad 2x5A na wyjściu zaczynało napięcie mocno siadać i grzało się trafo, mosfety były równolegle po trzy na stronę i każdy z rezystorem 220om (razem sześć sztuk) - bramek się nie zrównolegla.
  Klient z tą przetworką już trzy razy odpalił KD503 w końcówce z jakiegoś WS-a a przetworka jeszcze żyje, najważniejsze to grube przewody zasilające i bezpiecznik - u mnie 30A, i montować przetworkę w pobliżu akumulatora - do wzmacniacza idą wtedy cieńsze przewody
 • #3
  mdcs
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow: dwaserwis:

  - dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Nawinę trafko jak sugerujesz. Masz rację - kond 10u powinien być za rezystorem, wkońcu stanowi wraz z nim filtr na zasilaniu... Zobaczę co mi z tego wyjdzie. Ja tranzystory IRF540 zastąpiłem BUZ11 - mają mniejszą rezystancję dren-źródło.
  Kuna.... widziałem kiedyś w EP schemat takiej przetwornicy, tzn. na kluczowaniu pracował specjalistyczny scalaczek do przetwornic, potem dwa MOSki, no i reszta, wiadomo. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć tej EP....heh....
 • #4
  DWAserwis
  Level 29  
  Co do kondensatora to służy bardziej do psełdo miękiego startu, co do buzów to uważaj bo one wymagają wyższego napięcia sterowania i mogą być niewysterowane i efekt wyczówalny nosem, a inne potrzebują napięć ujemnych do pełnego wyłączenia. Ale wszystko jest do zrobienia.
  A co do EP to było to na SG2525 czyli prawie to samo co TL..


  Ciekawe przetworki:
  http://sound.westhost.com/project89.htm#specialnote
  http://sound.westhost.com/projects.htm#index
  http://mazay.sama.ru/electronic/ups/ups05.htm
  http://mazay.sama.ru/electronic/electronic_index.htm
 • #5
  mdcs
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow: dwaserwis:

  - ahhhaaaaa...... miękki start. No tak. Ja z przetwornicami impulsowymi mam mało do czynienia. Nie mam wogóle doświadczenia w tej dziedzinie. Raczej zajmuję się elektroakustyką... dzięki za pomoc.
 • #8
  tknefel - GORKY
  Level 13  
  Mam juz trafo z zasilacza ATX jaka dobrac najkozystniejsza czestotliwosc i jakiej wydajnosci jest to trafo(to byl zasilacz 230W)
 • #9
  ranger
  Level 14  
  najlepiej regulowac czestotliwosc przy srednim obciazeniu na minimum poboru pradu--wtedy trafo pracuje w swoim rezonansie.A co do mocy, to skoro zasilacz ma 230W to trafo tez musi taka moc przeniesc, a z regoly moze troche wiecej
 • #10
  ElGregor
  Level 22  
  Do przetwornicy najlepiej użyć specjalizowanego scalaczka, zapewnia on czas martwy potrzebny do prawidłowej komutacji kluczy. Z trafkami ferrytowymi jest tak, bazą wyjściową do obliczeń jest maksymalna wartość indukcji w rdzeniu a co za tym idzie prąd magnesujący który nie powinien przekraczać 10% prądu "głównego", a rdzeń powinien pracować przy bezpiecznej granicy od nasycenia. Wymagane parametry do obliczeń to permeancja rdzenia, maksymalna indukcja, częstotliwość pracy i przekrój efektywny. Mając te parametry można przystąpić do obliczeń.

  Nie mając danych trafa radzę sobie w taki sposób:
  - nawijając np. 10 zwojów mierzę indukcyjność i wyliczam permeancję
  - częstotliwośc trzeba przyjąć, np. 100kHz (podobnie jak w oryginale)
  - indukcję trzeba wybrać zależnie od częstotliwości, dla ferrytów i 100kHz np. 100mT
  - przekrój można zmierzyć np. suwmiarką :D

  Mając te dane, dalsze obliczenia zależą od typu przetwornicy, bo od niego zależą wartości prądów i napięć szczytowych. Ale nie będę się rozpisywał na temat działania poszczególnych typów przetwornic bo to naprawdę długi temat.
  Jeśli są zainteresowani, to mogę poświęcić jedno popołudnie, opisać wszystko szczegółowo i wrzucić na elektrodę.
 • #11
  sybulek
  Level 16  
  Schemacik pod tytułem "30v z atx podwójny" jest wątpliwy, ale nie z powodu kondziorka 10u.
  Po pierwsze primo: jak CD4047 przez 220 omów wysteruje pojemność bramki IRF540 na częstotliwościach bliskich 100kHz (czas trwania impulsu ok. 5us) z sensowną prostokątnością ? A jeszcze jak jest ich trzy sztuki...
  Po drugie primo skoro wysterowanie jest takie, jak wyżej, to bez czasu martwego w cyklu tranzystory odparują od prądu skrośnego.
  Po trzecie primo: czy aby dioda wewnętrzna w IRF540 "troszeczkę" nie przeszkadza podczas przewodzenia sąsiedniego tranzystora w cyklu ?
 • #12
  ElGregor
  Level 22  
  sybulek wrote:
  Po pierwsze primo: jak CD4047 przez 220 omów wysteruje pojemność bramki IRF540 na częstotliwościach bliskich 100kHz (czas trwania impulsu ok. 5us) z sensowną prostokątnością ? A jeszcze jak jest ich trzy sztuki...
  Racja, nawet bez tych rezystorów nie wysteruje, bo ma zbyt dużą rezystancję wyjściową. Dlatego polecałem użycie specjalizowanego scalaka (np. SG3525).

  sybulek wrote:
  Po drugie primo skoro wysterowanie jest takie, jak wyżej, to bez czasu martwego w cyklu tranzystory odparują od prądu skrośnego.
  Także racja, szczególnie przy takim długim czasie przełącznia tranzystorów. Znowu pojawia się potrzeba zastosowania innej kości.

  sybulek wrote:
  Po trzecie primo: czy aby dioda wewnętrzna w IRF540 "troszeczkę" nie przeszkadza podczas przewodzenia sąsiedniego tranzystora w cyklu ?
  Dioda nie przeszkadza, ponieważ podczas przewodzenia jednego z tranzystorów na drenie drugiego jest napięcie dwa razy większe od napięcia zasilania (czyli 24V). Diody są wręcz niezbędne, bo kiedy obydwa tranzystory nie przewodzą, diody zapewniają przepływ prądu magnesującego do kondensatora na zasilaniu (czyli C1).
 • #13
  toradek
  Level 17  
  A czy ktos ma schemat jakiegos prostego ukladu na SG3525, tak abym mogl ja zrobic na trafie od atx? I czy to uciagnie 2*TDA7294 pod 8 omami (szeregowo polaczone dwa glosniki tej samej mocy)
 • #14
  ranger
  Level 14  
  powinno uciagnac, a schemat wisi na elektrodzie w dziale samochod. mozna tez zrobic uklad na analogowej linii opuzniajacej--bardzo prosty uklad i do tego dziala, ale przy uzyciu wiecej niz jednej pary tranzystorkow, to trzeba zrobic stopien sterujacy
 • #15
  toradek
  Level 17  
  Schemat mdcs mam, tylko nie wiem czy uciagnie dwie koncowy. poza tym mam problem ze skolowaniem tego mn3101.
 • #16
  0__0
  Level 30  
  wg mnie to na rdzeniu z zasilacza atx
  wyciagnie sie co najwyzej z polowe mocy nominalnej zasilacza.Zasilacze komputerowe sa projektowane do pracy
  z wymuszonym chlodzeniem ( dlatego rdzenie sa takie male w porownaniu np do rdzeni stosowanych w zasilaczach monitorow- te maja zreszta wieksze rozmiary a mniejsza moc) , a przy pracy bez wentylacji i przy obciazeniu trafka na max to ci sie ono zagotuje :(
 • #17
  toradek
  Level 17  
  Wentylki sluza raczej do odprowadzenia ciepla z diod. A kto powiedzial ze nie bedzie chlodzenia??
 • #18
  0__0
  Level 30  
  Niestety ale sie mylisz - polecam lekture
  SE z 2002 w ktorych byl cykl artykulow o pracy transformatora w zasilaczach impulsowych.A uzywanie wentylatorow w
  urzadzeniu eksploatowanym w samochodzie jest niepraktyczne z uwagi
  na znaczne zapylenie
 • #19
  ElGregor
  Level 22  
  0__0 ma niestety rację, więcej jak połowę mocy nie można uzyskać nawet przy dobrym chłodzeniu z jeszcze innego powodu. Po prostu takie nieprzewinięte trafko ma uzwojenia obliczone pod napięcia 5V i 12V i podłączając go do wyższego napięcia wzrośnie drastycznie wartość prądu magnesującego rdzeń. Jeśli rdzeń wejdzie w obszar nasycenia to będą fajerwerki. Sa trzy wyjścia:
  1. zmniejszyć współczynnik wypełnienia - ale wtedy spadnie moc
  2. zwiększyć częstotliwość pracy - raczej niewykonalne z uwagi na kiepski materiał rdzenia
  3. przewinąć trafko - wydaje się to najlepszy wyjściem

  Jeszcze słów kilka o tym co napisał ranger:
  Quote:
  najlepiej regulowac czestotliwosc przy srednim obciazeniu na minimum poboru pradu--wtedy trafo pracuje w swoim rezonansie
  Trafo nie pracuje na żadnym rezonansie bo to nie jest przetwornica quasirezonansowa. Jeśli zmniejszasz częstotliwość to prąd rośnie dlatego, że spada impedancja uzwojenia pierwotnego trafka. Jeśli zwiększasz częstotliwość to prąd też rośnie, ale ze względu na wzrost strat komutacyjnych (szczególnie w tym układzie bez czasu martwego)
 • #20
  sybulek
  Level 16  
  Do kol. ElGregor'a: sorki, porombaly mi się kierunki wyindukowanych SEM i ich punkt zaczepienia. Zamiast IRF540 radzę IRF1010 albo jeszcze lepiej IRF3205 (Rds=8mOhm). Ma je DACPOL w Piasecznie k.Warszawki.
 • #21
  Kasiarz
  Level 11  
  ElGregor ja bym Cię po nogach całował gdybyś poświęcił te popołudnie i
  policzył trafo do przetwornicy push pull (na sg3525 gdzieś jest schemat na elektrodzie "przetwornica dc/dc 12v/30v do samochodowego wzmacniacza mocy") rdzeń mam z ferroxcube w załącznikach jest wszystko co potrzebne .Potrzebuje 2x70v(może być troszke więcej,ale nie mniej) i 500wat (tyle zresztą idzie max z tego rdzenia wycisnąć)

  Wszystko chyba co szło ściągnąłem na temat przetwornic i jak na razie co do cewek i trafów impupsowych gówno wiem
 • #22
  ElGregor
  Level 22  
  :arrow: Kasiarz
  Policzę ci to, może jeszcze dziś, ale zastanów się czy potrzebne ci jest takie duże napięcie. Moc wzmacniacza przy 4 omach będzie na poziomie 600W, a moc w impulsie ok. 1,2kW (a jeśli dobrze się domyślam to chodzi o zastosowanie samochodowe)
  Będziesz miał duży problem ze skonstruowaniem częsci po stronie pierwotnej (równoległe mosfety, dodatkowe drivery, wielkie kondensatory o kablach już nie wspomnę). No, ale jeśli się uprzesz to mogę pomóc. Zakładam że wiesz co robisz :)
 • #24
  Kasiarz
  Level 11  
  Wielkie dzięki ElGregor .Jak na razie to wszystko jest już zrobione i dzisiaj będę testował przetwornice na innym trafie (chyba się domyślasz na jakim rdzeniu - już raz pisałeś na forum inne) -jest do dupy przewijałem je dwa razy .Boje się tylko czy sg3525 ma na tyle wydajne prądowo wyjścia by wysterować tak dużą ilość buzów11 (mają dość dużą pojemność wejściową).
  Co do tego napięcia końcówka mocy to "wzmacniacz na tranzystorach hexfet o mocy 400w/4ohm ; 200w/8ohm sinus" -jest na elektrodzie
  masz chyba racje nieco za duże . W konwencjonalnym zasilaniu to przy większym wysterowaniu końcówki to napięcie zas. dość konkretnie spadnie.
  Policzyłem że powinno być minimum 56v a licząc spadki to 60 chyba by wystarczyło?
  Jak byś jeszcze przedstawił procedure liczenia(podkreślam liczenia w oparciu o konkretne dane a nie nawijania na oko) takiego trała czy cewki na forum to byłby ci chyba każdy wdzięczny.
 • #25
  ElGregor
  Level 22  
  :arrow: Kasiarz
  Wiec, tak jak obiecałem, oto wyniki:

  Dane wejściowe do obliczeń:
  - topologia push-pull
  - napięcie zasilania 12V
  - napięcie wyjściowe +/-60V
  - rdzeń E55/28/21, materiał 3C90
  - okno 327mm2
  - przekrój efektywny 353mm2
  - permeancja 6,3uH/z2
  - częstotliwość pracy 100kHz
  - max. czas otwarcia klucza 10uS
  - max indukcja 100mT

  Dane po wstępnych obliczeniach przy założonej indukcji:
  - przepływ konturu rdzenia 5,6Az
  - liczba zwojów uzw. pierwotnego 2x4zwoje
  - indukcyjność uzwojenia pierwotnego 100uH
  - maksymalny prąd magnesujący rdzeń 1,2A

  Wartość prądu magnesującego wymaga korekty ilości zwojów, przyjąłem 2x5 zwojów
  Nowe wyliczone wartości:
  - liczba zwojów uzw. pierwotnego 2x5zwoje
  - liczba zwojów uzwojenia wtórnego 2x26zwojów
  - maksymalny prąd magnesujący rdzeń 0,75A
  - przepływ konturu rdzenia 3,75Az
  - indukcyjność uzwojenia pierwotnego 158uH
  - maksymalna indukcja 67mT (nowa korzystniejsza wartość indukcji dla tego rdzenia)

  Sposób nawinięcia uzwojeń:
  Uzwojenie pierwotne należy nawinąć równolegle ośmioma przewodami fi 1,2mm, powinny wyjść dwie warstwy na 5 zwojów, czyli pierwotne łącznie w 4 warstwach.
  Wtórne należy nawinąć dwoma równoległymi przewodami fi 1mm, podobnie jak poprzednio powinny wyjść 2x po dwie warstwy.

  Rezystancja jednej gałęzi uzwojenia pierwotnego będzie miała wartość ok. 1mOhm, jednej gałęzi uzwojenia wtórnego ok. 30mOhm, co daje moc strat w uzwojeniach na poziomie ok. 2W - pierwotne, ok. 2,5W wtórne, straty w rdzeniu przy wyliczonej indukcji i częstotliwości ok. 3W.

  Co do sterowania "baterią" mosfetów z SG3525 to raczej zapomnij, duża ilość tranzystorów pogorszy jeszcze sprawę. Jeśli zwiększasz liczbę tranzystorów to maleje ich rezystancja i teoretycznie maleją straty, ale rośnie pojemność bramki i wydłuża się czas przełączania i straty rosną. Dlatego przesada nie jest wskazana, po prostu powyżej pewnej granicy zamiast zmniejszyć straty, jeszcze je zwiększysz.
  Zamów sobie u TEXASa układ UCC27324, jest to podwójny driver do sterowania tranzystorów MOSFET z prądem wyjściowym +/-4A, i włącz go pomiędzy SG3525 i tranzystory wyjściowe. Jako kluczy użyj IRF44, są tanie łatwo dostępne i mają lepsze parametry niż BUZ11.

  Procedurę liczenia przedstawię niebawem, bo chcę zrobić przejrzysty opis. Zamieszczanie samych wzorów na niewiele się zda, sam napisałeś że ściągnąłeś kupę danych z netu i bez opisu niewiele z tego wynika.
 • #26
  Kasiarz
  Level 11  
  Cud miód .Wielkie dzięki ElGregor.Widząc wyniki twoich obliczęń powiem Ci że tego poprzedniego trafa tak żle nie nawinąłem ,na oko dałem 2x4
  wpierwotnym i 2x25 we wtórnym , a materiał rdzenia jest powiedzmy podobny do 3c90. Mniejsza o to .jutro sprawdze całość i jak sg3525 nie
  będzie sobie radził to zrobie tak jak powiedziałeś .Skąd twoja impulsowa wiedza?Jak będziesz miał czas to podziel się wiedzą praktyczną o cewkach i trafach w przetwornicach .
 • #27
  ranger
  Level 14  
  O-i to sie nazywa obliczone trafko!!!.A co do MN to sa dostepne, i kosztuja ok.6zł.
 • #28
  toradek
  Level 17  
  A moze wiecie gdzie mozna dostac takie rdzenie?
 • #29
  kobi
  Level 22  
  A ile trzeba nawinąć na piorwotnym a ile na wtórnym dla 400W +/-60V
  Trafo od ATX 250W
  A jeśli nie da sie dla 400W to może dla 200W ?
 • #30
  grzechhh
  Level 16  
  Ja równiez jestem ciekawy gdzie można kupić takie rdzenie z karkasem.