Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z miernikiem UT70a

Banan-PL 03 Jun 2008 17:11 6152 11
    Banan-PL
    Level 12  
    Kilka dni temu zakupiłem takowy miernik. Niby wszystko ok, ale na drugi dzień przestał mierzyć parametry LC wszystkie inny jak rezystancja test diod nie wspominając o napięciu i natężeniu mierzył prawidłowo.
    Na forum znalazłem, że za tą część jest odpowiedzialny jest bezpiecznik 630mA Dobrałem mu się do tyłka, niestety akurat ten bezpiecznik był przylutowany, drugi na podstawce, wiec przylutowałem go po swojemu wydawało się wszystko OK, ale miernik dalej nie mierzył wartości L i C. Zaniosłem kolesiowi do sklepu, on powiedział, że wyśle im to gdzieś tam i jeśli to nie było z mojej winy to wymieni mi miernik. Dodam, że wiem jak się obchodzić z tymi urządzeniami i w dodatku w instrukcji jest wzmianka gdzie szukać bezpiecznika, wiec dobrze ja interpretując mogłem go wymienić?
    Jak myślicie czy dobrze zrobiłem samu go wymieniając i czy przez to mogą w tym rzekomym serwisie robić problemy?
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    -mam taką zasadę:
    -jak na gwarancji to nie dotykam, jeśli już to należy usunąć wszelkie ślady ingerencji ( umycie płytki itp.)
    To czy uznają gwarancję zależy od "jakości" serwisu.
  • Helpful post
    1988maciejt
    Level 13  
    Witam!
    1. Może przez pomyłkę nie wciśnięto przycisku oznaczonego "LC"? Uruchamia on wewnętrzny generator służący do miarów L i C, bez tego nie można dokonać pomiaru multimetrem UT70A.
    Jeśli jest, to rozwiązaniem może być wymiana przepalonego (na skutek próby pomiaru pojemności naładowanego kondensatora) bezpiecznika zabezpieczającego wejście pomiaru pojemności i indukcyjności (dodam, że miałem taki sam problem z tym samym miernikiem). Uwaga! Ten bezpiecznik jest przylutowany od spodu płytki. Należy zdjąć pokrywę tylną, następnie odkręcić 4 śruby mocujące gniazda pomiarowe do płytki głównej, następnie należy wyjąć całość układu z obudowy. Następna uwaga: Nie ma co się łudzić, że wyjmiemy bezpiecznik z "kapturków" - jest on trwale połączony z nimi, należy wylutować bezpiecznik. Ze swej strony polecam przylutowanie blaszanych uchwytów do bezpiecznika - ja tak zrobiłem.
    Najlepiej nie stosować bezpiecznika o większej wartości, ponieważ w przypadku uszkodzenia scalonego układu mierzącego pojemność koszt naprawy przekroczy wartość multimetru UT70A.

Serdecznie pozdrawiam!
    Banan-PL
    Level 12  
    szkoda, że tak późno piszesz, oddałem go do serwisu, bezpiecznik był spalony i ponoć jakiś scalak padł, mógłbyś wrzucić fotkę jak te blaszki u siebie przyczepiłeś?
  • Helpful post
    1988maciejt
    Level 13  
    Tak wyglądają dodane przeze mnie "łapki":

Problem z miernikiem UT70a

Uwaga!
    Są zasadniczo dwie wersje multimetrów UT70A, w jednej znnich ten bezpiecznik jest "na wierzchu", w drugie (tak jak u mnie) pod spodem płytki; ja wyciągnąłem go "na wierzch" w celu łatwiejszej wymiany w razie przepalenia, jednak niezależnie od wersji należy odkręcić całą płytę żeby go wylutować.
    Miło mi że moje informacje mogły okazać się przydatne;
    pozdrawiam!
    Banan-PL
    Level 12  
    a jeszcze takie małe pytanko. Czy te otworki nawiercałeś dodatkowo czy ta podstawka pasowała bez problemu?
    1988maciejt
    Level 13  
    Otworków nie nawiercilem. Przyglądając się można zauważyć, że standardowe blaszki "łapki" są rozstawione za daleko - końcówki łapek przygiąłem szczypczykami w ten sposób, aby bezpiecznik nie ruszał, nie przesuwał...
    Blaszki powinny być przylutowane bliżej siebie, ale brakuje na to miejsca na płytce.
    gabfi
    Level 10  
    witam a czy ktos mogłby mi podac w jakich najnizszych zakresach L i C mierzy ut70a?? z góry dziekuje pozdrawiam
    Banan-PL
    Level 12  
    2mH - 20H
    20nF - 100uF
    gabfi
    Level 10  
    hehe tyle to ja wiem:) ale chodzi mi konkretnie oto czy mozna zmiezyc tym miernikiem wartosci takie jak np.kilka uH
    Banan-PL
    Level 12  
    Jakie wartości możesz zmierzyć wynika z łatwych obliczeń.
    2*10^-3=2*1000^10-6
    200uH spokojnie zmierzysz 10uH też - wyświetli ci się 0,200 i odpowiednio 0,010
    krzysztof85
    Level 13  
    Ostatnio i mi przydarzyła się nie miła sytuacja ze spalonym bezpiecznikiem i to zaraz po zakupie miernika. Zastanawiam się dlaczego producent umieścił ten bezpiecznik w ten sposób. Może jest w tym jakiś cel chociaż ja go nie widzę.