Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do tunera bez dodatkowego zasilania

bartosh_90 03 Cze 2008 17:45 3330 13
  • #1 03 Cze 2008 17:45
    bartosh_90
    Poziom 9  

Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem tunera AS-6411 firmy DIORA. Mam problem z odbieraniem stacji radiowych, nie jest to spowodowane usterką samego tunera, problem tkwi w braku anteny. Tuner posiada w prawdzie wewnętrzną antene ferrytową ale jej działanie nie jest idealne :|, posiada także z tyłu gniazdo dla anten zewnętrznych ale nie wiem co tam dokładnie podpiąć. Próbowałem włożyć kawałek (1metr) drutu ale efekt był marny. Wystarczy że ktoś przeszedł przez pokój i stacja sie "straciła".
    Wdzięczny bym był za pomoc, w szczególności interesują mnie anteny które nie potrzebowały by zewnętrznego źródła zasilania.
    Antena do tunera bez dodatkowego zasilania
    dodaje zdjęcie gniazda z tyłu tunera

0 13
  • #3 03 Cze 2008 17:57
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

bartosh_90

Cytat:
    Tuner posiada w prawdzie wewnętrzną antene ferrytową ale jej działanie nie jest idealne

Na zdjęciu pokazałeś gniazdo antenowe dla FM-u . To jest dla zakresu częstotliwości 88,5MHz do 108MHz . Czyli innaczej dla częsci odbiorczej w zakresie UKF-u.

Antena "ferrytowa" w Twoim odbiorniku powinna działać tylko w zakresie fal "długich" lub "średnich". A te gniazdo (FM) NIE obsługuje tych pasm.

Pozdrawiam.

0
  • #4 03 Cze 2008 18:47
    bartosh_90
    Poziom 9  

Tego nie wiedziałem jestem laikiem jeśli chodzi o te sprawy, ale rozumiem o co chodzi, nawiązując do postu klopik24 czy dało by sie zrobić taką antene samemu, jeśli tak czy mógłbym prosić więcej informacji, po prostu chciałbym aby ten projekt został przeze mnie zrealizowany a nie zakończył sie na kupnie anteny w sklepie.

0
  • #5 03 Cze 2008 19:01
    klopik24
    Poziom 21  

Oczywiście że można zrobić takie anteny samemu, najprostszą będzie dipol ¼λ. Na forum znajdziesz całą mase informacji jak go zrobić.

0
  • #7 03 Cze 2008 21:01
    bartosh_90
    Poziom 9  

Temat faktycznie dobrze znany na tym forum, w linkach jest zawarte wiele informacji... które mi nic nie mówią nie znam sie na tym ani trochę:|, jakbym mógł prosić o odpowiedź jaki długi kawałek pręta mam wygiąć w jaki kształt i gdzie położyć w pokoju żeby było dobrze.
    Powiem szczerze że podszedłem do tego tematu z wielkim zapałem ale po obejrzeniu tych wszystkich obliczeń i rewelacji zaczynam wątpić w siebie i w swoje umiejętności:cry:

0
  • #8 03 Cze 2008 21:48
    kondensator
    Poziom 36  

bartosh_90 napisał:
    Temat faktycznie dobrze znany na tym forum, w linkach jest zawarte wiele informacji... które mi nic nie mówią nie znam sie na tym ani trochę:|, jakbym mógł prosić o odpowiedź jaki długi kawałek pręta mam wygiąć w jaki kształt i gdzie położyć w pokoju żeby było dobrze.
    Powiem szczerze że podszedłem do tego tematu z wielkim zapałem ale po obejrzeniu tych wszystkich obliczeń i rewelacji zaczynam wątpić w siebie i w swoje umiejętności:cry:
    W ten sposób to możesz jeszcze długo...
    zwiększać straty czasu, kosztów i frustrację.
    Prosta antena: dipol pętlowy na maszcie, zamocowany pod kątem
    45stopni (ani poziomo, ani pionowo) ale NA DACHU. Maszt metalowy,
    uziemiony. W antenie symetryzator "na zakresy I-III", w puszce
    zaciskowej na symetryzator od spodu otwory w najniższym miejscu
    (odkraplanie wilgoci). Przewód koncentryczny z odpow. wtyczką do radia.
    Wszystko nie raz opisywane i do tego na tacy podane:
    jak, dlaczego, z czego, czym, czego unikać...
    Jak nie założysz podkładek Cu-Al na zaciskach, dasz byle jaki przewód,
    nie zabezpieczysz anteny przed korozją, to będziesz musiał robić od nowa,
    jak zrobisz dobrze to masz kilka-kilkanaście lat dobrego odbioru i spokoju.
    Jeśli są problemy z ilością stacji polskich i zagranicznych (blisko Czech),
    to też dostałeś link o przełączanych antenach z polaryzacjami H i V,
    wymianą filtrów p.cz. w radiu na bardziej selektywne.
    Albo chcesz mieć dobry odbiór, albo słuchać zakłóceń (kawałek drutu
    albo niepotrzebnie zakupiona pseudoantena zwłaszcza "pokojowa" lub
    "ze wzmacniaczem"...)
    Czy można napisać prościej ? Ja już chyba nie potrafię.

0
  • #9 03 Cze 2008 21:49
    klopik24
    Poziom 21  

2 kawalki po 76 cm, pionowo do dolnego ekran kabla(oplot) do górnego, kabel ma odchodzić prostopadle od polaczeń na długość przynajmniej 76 cm potem już dowolnie do radia.

0
  • #10 03 Cze 2008 22:21
    bartosh_90
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno malutkie pytanie czy jeśli ja mieszkam w bloku i moje dojście do dachu jest utrudnione (na klapie wisi kłódka) to czy odrazu na starcie jestem spalony. Maszt wbity w ziemie też odpada.
    A tak przy okazji to nie wiem czy można tak swobodnie doczepiać do piorunochronu swoje anteny, piorunochron to jedyny maszt na mim bloku

0
  • Pomocny post
    #11 03 Cze 2008 22:36
    kondensator
    Poziom 36  

Jeżeli mieszkasz legalnie - nie mogą Ci zabronić, ale instalacja antenowa
    musi być b. trwała, bezpieczna i przepisowa - walcz o swoje:
    Wpisz w gogle: "prawo antenowe" "art 684 kc"
    Maszt ma obowiązek być połączony z instalacją odgromową,
    a w przypadku jej braku należy ja wykonać/ połączyć z uziemieniem/
    /połączyć z -> sieć masy budynku.
    Poszukaj, było na ForumSEP.pl, ISE.pl
    Nikt nie mówił, że zawsze będzie łatwo, prosto i szybko...

0
  • #12 03 Cze 2008 23:19
    bartosh_90
    Poziom 9  

Ok. wielkie dzięki jakby co to napisze do ciebie najwyżej na pw

0
  • #13 04 Cze 2008 06:36
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

klopik24 napisał:
    Oczywiście że można zrobić takie anteny samemu, najprostszą będzie dipol ¼λ. Na forum znajdziesz całą mase informacji jak go zrobić.

Dla czego Kolega proponuje dipol ¼ fali ?
    Po co Kolego zawracasz głowę dipolem ¼λ, skoro za chwilę piszesz :
    klopik24 napisał:
    ...2 kawalki po 76 cm, pionowo do dolnego ekran kabla(oplot) do górnego...

A może uważasz, że podane wymiary to są wymiary dipola ¼λ ?

0
  • Pomocny post
    #14 04 Cze 2008 08:36
    klopik24
    Poziom 21  

c2h5oh napisał:
    Dla czego Kolega proponuje dipol ¼ fali ?

Bo jest chyba najprostszą anteną którą można wykonać w 10 min, a kolega bartosh_90 pisał:

Cytat:
    Tego nie wiedziałem jestem laikiem jeśli chodzi o te sprawy, ale rozumiem o co chodzi, nawiązując do postu klopik24 czy dało by sie zrobić taką antene samemu, jeśli tak czy mógłbym prosić więcej informacji, po prostu chciałbym aby ten projekt został przeze mnie zrealizowany a nie zakończył sie na kupnie anteny w sklepie.

Więc uznałem ze tak będzie najprościej. Co do wymiarów widzę ze popełniłem błąd i podałem wymiary dipola ½λ, jeżeli sie mylę proszę mnie poprawić.

0