Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika krokowego 5-fazowego

03 Cze 2008 20:25 2405 5
 • Poziom 28  
  Witam,

  Mam pytanie związane z silnikami krokowymi 5-fazowymi. Mam silnik Vexta A3380-9215 0,75A 4ohm. Zrobiłem do niego sterownik, silnik sie kręci lecz niestety posiada bardzo mały moment jak sie kręci przy zasilaniu z 3V i częstotliwości 60Hz. W sieci znalazłem że ma 0,6Nm a ja odnoszę wrażenie że mniejszy (nawet silniki które mają 0,2Nm o wiele trudniej zatrzymać niż ten). Porównanie mam do silnika unipolarnego 0,6Nm i w nim o wiele trudniej jest zatrzymać kręcącą się oś - tu natomiast bez najmniejszego wysiłku.

  Uzwojenia silnika połączone w gwiazdę i na końcu każdego uzwojenia tranzystor sterujący dowierający do masy a punkt środkowy gwiazdy połączony do zasilania.

  Zastanawiam się gdzie popełniam błąd bo silnik zasilany jest prądem znamionowym.

  Prosiłbym o pomoc.
 • Poziom 28  
  Wzorowałem się na tej stronie ;) A co do ilości kroków to 60Hz to jest 60kroków na sekundę ;) A w zasadzie to 30 bo podłączyłem generator pod wejście do wykonywania kolejnego kroku i kolejny krok jest wykonywany na każde zbocze opadające sygnału z generatora (przynajmniej tak zaprogramowałem AVR'a)
 • Poziom 28  
  Sterowanie pełnokrokowe, zresztą we wszystkich silnikach krokowych które testowałem (nawet tych o mniejszym momencie) je stosowałem i były mocniejsze. Silników VEXTA mam 3 sztuki także że jeden uszkodzony to raczej mało prawdopodobne. Przejrzałem wszystkie linki z tej strony którą wcześniej podałeś i probowałem sekwencji sterowań (nawet tego sterowania ze źródeł autora).

  Napisałem do niego maila i zobaczymy co odpowie (o ile w ogóle coś odpisze), ale nurtuje mnie dlaczego taki mały moment.