Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie kuchenki - znaczenie kolejności faz.

04 Cze 2008 00:11 9440 19
  • Poziom 9  
    Witam. Chcę podłaczyć 3 fazową kouchenkę elektryczną... Moje pytanie jest następujące, czy podłączenie faz w danej kolejnośći jest ważne? A jeśli tak to jak sprawdzić w prosty sposób, która faza jest którą??

Zasilanie kuchenki - znaczenie kolejności faz.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 36  
    Witam.
    Kolejność faz w kuchence elektrycznej nie ma znaczenia.
  • Poziom 9  
    elkard napisał:
    Witam.
    Kolejność faz w kuchence elektrycznej nie ma znaczenia.

Czyli rozumiem, że podłączenie faz dowolnie nie spowoduje uszkodzenia kuchenki? Może to trywialne pytanie ale jestem amatorem w tej dziedzinie.

2. Drugie pytanie, jaki rodzaj kabla (5 żyłowego) najlepiej dobrać, jeżeli moc znamionowa wynosi 8kW?

3. Jakie bezpieczniki proponujecie do takiej kuchanki?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator Robotyka
    Kuchenka jest urzadzeniem grzewczym. Nie ma znaczenia kolejność faz. Wentylatory jesli nawet są, to są jednofazowe i kolejność faz, rónież nie ma znaczenia. Znaczenie ma, żebyś nie podał fazy na N lub PE i nie zamienił N z PE.

Zależy od długości zasilenia, ale poniżej 4mm2 bym nie schodził.

Bezpieczniki wychodzą 16A na fazę. Powinna ci wystarczyć eska S-193 B16A.
    Sprawdź jednak, czy tak duży odbiór nie przeciąży ci instalacji. Nie piszesz jaką masz instalację i zasilenie. Może nie być szans na podpięcie tak mocnej kuchenki, szczególnie jeśli to stare budownictwo, gdzie instalacja była projektowana na mniejszą moc szczytową, niż ma taka kuchenka.
  • Poziom 9  
    Co w wypadku gdy instalacja jest 4 żyłowa (bez przewodu PE) czy pod styk PE w kuchence podpiąć przewód neutralny?
  • Poziom 9  
    Proszę o odp ??
  • Poziom 36  
    Przy instalacji cztero-przewodowej, należy przy kuchence zmostkować zaciski N i PE, i połączyć do przewodu PEN, (czyli do popularnie zwanego zera).
    Należy ze szczególnością zadbać o pewność połączenia zacisku PE. Jest to zacisk ochronny. Ale o tym to każdy elektryk wie..
    W miarę możliwości, dobrze jest wykonać mostek w taki sposób, aby był on w jednym kawałku z przewodu PEN, bez przecinania.
  • Poziom 15  
    Przy systemie zasilania TT, także mostkujemy N na PE????
  • Poziom 26  
    Garcia24 napisał:
    Przy systemie zasilania TT, także mostkujemy N na PE????

Witam. N nie jest przewodem ochronnym i nie należy go mostkowac z PE. W systemie TT przewód ochronny PE prowadzimy od uziemienia.
    Opis kolegi elkard odnosił się do "zerowania"
  • Poziom 15  
    A skąd wiemy jaki system zasilania ma kolega luuck, że radzimy: "Przy instalacji cztero-przewodowej, należy przy kuchence zmostkować zaciski N i PE, i połączyć do przewodu PEN, (czyli do popularnie zwanego zera)."??
  • Poziom 36  
    Zgadza się, nie wiemy. Może też mieć TT.
    W takim razie pytanie do kolegi luuck. Czy wiesz jaki masz system zasilania ?
  • Poziom 35  
    Skoro istnieje przewód PEN (kolega elkard napisał wyraźnie PEN) to jaki może być system sieci ?
  • Poziom 36  
    Niestety ja tylko przyjąłem że jest PEN, no trochę się zapędziłem.
  • Poziom 13  
    A przy kuchence indukcyjnej kolejność faz ma znaczenie?
  • Poziom 38  
    Ma znaczenie przy silnikach a skoro kuchenka nie wiruje to nie ma znaczenia :D
  • Poziom 15  
    Przy tzw. "indukcji" w razie jakiejkolwiek awarii producent/gwarant/serwisant szuka w pierwszej kolejności przyczyny usterki w błędnym podłączeniem faz.
  • Moderator - Elektryka
    buczkog napisał:
    Przy tzw. "indukcji" w razie jakiejkolwiek awarii producent/gwarant/serwisant szuka w pierwszej kolejności przyczyny usterki w błędnym podłączeniem faz.
    Czyli co jest "błędnym podłączeniem faz"? Czy gdy L1 wyprzedza L2 o 120°, czy się spóźnia o -120°. I jak to uzasadnia? Garnki kręcą się w lewą stronę... ;)
  • Poziom 15  
    Kol. zbich70
    Wytłumacz to gwarantowi że kuchnia nie podłączona była odpowiednio a nie mi. Po prostu nie chcą uwzględniać gwarancji.
    Podobna sprawa z kuchniami gazowymi. Jak sobie sam podłączę to tracę gwarancję (CHORE) bo niby jak bym miał zepsuć taką kuchnię??? gaz się kręcił w rurce nie w tę stronę?.
  • Moderator - Elektryka
    buczkog napisał:
    Jak sobie sam podłączę to tracę gwarancję (CHORE) bo niby jak bym miał zepsuć taką kuchnię??? gaz się kręcił w rurce nie w tę stronę?.

Chwila... To nie chodzi o to, czy przyłączyłeś odbiornik dobrze czy źle, tylko czy masz na to odpowiednie papiery. Subtelna acz istotna róźnica - sorry, jeśli nie jesteś uprawnionym diagnostą, to badania technicznego auta sam sobie nie możesz podbić i nawet praktykant w firmie ubezpieczeniowej załatwi Cię śmiechem.
  • Poziom 35  
    buczkog napisał:

Chodzi o to czy ktoś nie podłączył fazy do zacisku N.