Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SV4002H uszkodził się po podłaczeniu do kieszeni USB

Grytronics 04 Cze 2008 00:23 2627 24
  • #1 04 Cze 2008 00:23
    Grytronics
    Poziom 17  

Witam,mam problem...chciałem sobie zarchiwizować pliki z laptopa i podłaczyłem ten dysk do kupionej za 30zl na allegro kieszeni do dysków 3,5" USB... W pierwszych sekundach po podłaczeniu do laptopa wykryło dysk i podczas instalacji zaczęły mocno stukać głowice i dysk się wyłaczył... teraz po podłaczeniu dysku do pc dysk chwilę mocno stuka i się wyłancza..mrugają diody - 1raz długo i 3 razy krótko = kod 13 =Head Unlatch error
    ....bardzo prosze o pomoc, co się mogło stać ? przetestowałem zasialcz tej kieszeni, wydaje się być dobry... w instrukcji pisze że dysk musi być sformatowany w systemie FAT i ustawiony na master, mój był NTFS i slave.. chyba mozna wykluczyć uszkodzenie od strony zasilania (przemierzyłem płytkę i wydaje się być ok), czytałem tutaj na forum o jakichś resetach softu, terminalach... myślę o podmianie elektroniki ale piszą że żadko mozna trafić na ten sam ROM.... proszę o pomoc :(

0 24
  • #2 04 Cze 2008 07:15
    AgaM
    Poziom 11  

Witam!
    Remont jest nie możliwy
    preamplifier palony - kod 13 =Head Unlatch error

0
  • #3 04 Cze 2008 11:12
    Grytronics
    Poziom 17  

z tego co czytałem to on znajduje się przy głowicach tylko ze jakim cudem spaliło go podłaczenie pod kieszen USB ? dodam, że jeżeli odepnę tasiemkę silniczka i podłączam wtedy dysk to miga kod 16 = Spin-up error ... czy ten przedwzmacniacz mogę podmienić z innego dysku ?

Dodano po 42 [minuty]:

z tego co czytam to ten preamplifier pali też elektronikę, mam zamiar skutecznie naprawić ten dysk,przelutować ten układ, ewentualnie wymienić głowice...pisże tu na forum aby precyzyjnie zdiagnozować co się dzieje bo mój budżet i możliwości są ograniczone - mogę kupić drugi taki sam i poświęcić go na części ale nie mogę go tez uszkodzić...to dla mnie ważne bo mam na nim wszelkie materiały ze studiów,zdjęcia itd a nie stac mnie na odzysk w firmach wyspecjaliowanych

0
  • #4 04 Cze 2008 13:53
    tzok
    Moderator Samochody

Head Unlatch error to błąd zakleszczenia głowic... tak przynajmniej wynika z opisu. Tak czy inaczej naprawa wymaga otwarcia dysku, więc jeśli dane są ważne to jednak zwróciłbym się do specjalistów... nie koniecznie do Ontracka, są firmy tańsze i wcale nie gorsze, a wręcz przeciwnie.

0
  • #5 04 Cze 2008 14:23
    Grytronics
    Poziom 17  

nie,z firm korzystać nie będę bo mam w kieszeni 60zł max na ten cel (tyle kosztuje sprawny taki dysk..tyle ze piszę tutaj bo po to jest to forum.... bez problemu mogę go sam otworzyć - na jednorazowe zgranie danych... tylko czy to zaklesczenie to wina elektrobniki czy mechaniczna -w sensie czy warto go otworzyć by ruszyć je palcem ? czy to czysta mechanika nawaliła czy moze elektronika? no i dlaczego sie zepsul w ten sposób po wpieciu go do kieszeni usb ? jaka moze być przyczyna ?

0
  • #6 04 Cze 2008 15:29
    pgoral
    Poziom 25  

Jeżeli te dane są naprawdę istotne to naprawdę może być warto poświęcić trochę kasy i ...

Jak zauważyłem na stronie z cennikiem u jednego z kolegów z forum to ceny nie są duże. Ceny kilku tys. zł można między bajki włożyć. Jeżeli natomiast jesteś w stanie je ew. poświęcić to IMHO może to być wartościowa nauka. Tylko najpierw kup jakiś używany tani i spróbuj wyjąć i włożyć do niego z powrotem te same głowice tak by dalej działał. :)

0
  • #7 04 Cze 2008 16:15
    Grytronics
    Poziom 17  

po co przekładac głowice skoro mogę podmienić układ tego wzmacniacza na głowicy wraz z cała tasiemką ...przede wszyskim chodzi mi o 100% pewnosć co tam konkretnie padło, potem sam ocenię co z nim zrobić... moim zdaniem nie moze paść głowica po podaniu nieprawidłowej sekwencji na kabel IDE, wina moze być ze strony zasilacza ale nie sądzę ze projektanci elektroniki do dysku są takimi imbecylami i nie zabezpieczyli dysku na wypadek tętnień napięcia które występują zawsze w zasilaczach impulsowych... nie popadajmy w przesadę a dysk "piorunem nie dostał" ani nic się nie spaliło...dodam ze na początku stuka 9razy a potem się silniczek wyłacza i mruga sekwencja 13-head unlatch error

0
  • #8 04 Cze 2008 16:29
    tzok
    Moderator Samochody

Skoro nadal stuka, to AgaM ma rację, a jeśli ma rację to... musiałbyś wymienić zespół głowic.

0
  • #9 04 Cze 2008 16:56
    Grytronics
    Poziom 17  

kiedy włącze go na tę samą taśmę IDE jako konflikt np oba urządzenia master to wtedy nic nie stuka,silnik się kręci ale obu tych urządzęń wtedy bios nie wykrywa, jeśli podłaczę poprawnie to ten mój dysk nie jest wykrywany i stuka....czy ktos zna przyczynę co się mogło stać ? ...podłaczyłem do płytki tej kieszeni USB cd-rom i on akurat działa na niej poprawnie... ja sądzę ze coś się popsioczyło przez ten nieobsługiwany przez kieszen system plików -ntfs (taki jest na dysku) ... czy może dysk zgłupieć i puscic głowice w maliny, z których nie potrafi sama wyjść ? ...odkręciłem śruby i wieko chyba jest przyklejone bo nie chce zejść...tylko lekko guma sie naciąga-uszczelka ale gdzies cos jeszcze trzyma

0
  • #10 04 Cze 2008 17:07
    pgoral
    Poziom 25  

Często te przejściówki z allegro mają kiepskie zasilacze. Uszkadzają dyski i działają dalej, aż znowu coś uszkodzą. Napęd CD też są w stanie :)

Dysku lepiej nie rozkręcaj ani nic nie podważaj jeżeli chcesz się dostać do danych. Nie wiem jak wygląda ten dysk - ale w niektórych modelach (jak już koniecznie chcesz rozkręcić) trzyma jeszcze śruba przechodząca przez oś głowic - tak pośrodku pokrywy.

0
  • #11 04 Cze 2008 17:19
    Usunięty
  • #12 04 Cze 2008 19:49
    Grytronics
    Poziom 17  

czy jest możliwe że pod tym kodem błędu kryje się jakaś prostsza w naprawie usterka? typu jakiś spalony tranzystor/dioda ? czy jednak oznacza to zawsze to samo- uszkodzony wzamcniacz głowicy? ... czy ten terminal będzie działał z moim dyskiem ? i co daje tryb "safe mode" - przy zwarciu 3 końcowych par pinów gniazda IDE

0
  • #13 04 Cze 2008 20:08
    Usunięty
  • #14 04 Cze 2008 20:26
    Grytronics
    Poziom 17  

no ok, zatem buduję terminal i zobaczymy co wyczytam...

0
  • #15 04 Cze 2008 20:36
    Usunięty
  • #16 04 Cze 2008 20:41
    Grytronics
    Poziom 17  

czyli właczyc normalnie PCta z podpiętym tym dyskiem (wtedy silnik talerzy jest wyłączony,komp go nie wykrywa i dioda mruga kod 13) i rozumiem ze w tym trybie mam sprawdzić czy ten program go wykryje tak ?...

0
  • #17 04 Cze 2008 20:44
    Usunięty
  • #18 04 Cze 2008 21:08
    Grytronics
    Poziom 17  

ani bios,ani windows ani ten program nie wykrywa że ten dysk jest podłaczony pod taśmę IDE...w tym programie dałem PCI scan - w trybie API wykryło mi dysk z na którym jest windows i 2 cd-romy (tego uszkodzonego nie wykryło0 a w trybie PIO nie wykrywa żadnych urządzeń

0
  • #19 04 Cze 2008 21:18
    Usunięty
  • #20 04 Cze 2008 22:31
    Grytronics
    Poziom 17  

dałem ten dysk na taśmę secondary,ustawiłem mu na zworkach master i dalej to samo - w programie Victoria wyskakuje opis na czerwono że drive error i nic nie wykrywa... nie jestrem tępy, szybko się ucze i mam zamiar albo naprawić go swoimi rekami z Waszą pomocą albo poczekac kilka lat aż będzie to możliwe odzyskanie danych za małe pieniadze... liczę na to ze jeszcze macie do mnie odrobinę cierpliwości ;-P

0
  • #21 04 Cze 2008 23:15
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Łopatologicznie:
    1) Wyłącz drugi kanał IDE w managerze urządzeń windows (disabled).
    2) Wyłącz komputer.
    3) Podłącz TYLKO zasilanie do samsunga.
    4) Uruchom windows.
    5) Gdy windows wystartuje, uruchom victorię. Ustaw tryb PIO.
    6) Podłącz taśme IDE (drugi kanał, samsung ma być sam na taśmie w trybie master) do dysku - zasilanie masz już podłączone wcześniej.
    7) Kliknij przycisk Reset w programie victoria.

Dysk odpalił - dobrze. Nie odpalił - wcale nie musiał.

0
  • #22 05 Cze 2008 00:10
    Grytronics
    Poziom 17  

w tym trybie postępowania w programie wyskakuje reset...timeout, ponadto dysk przy załaczeniu nie stuka i kręci silnikiem cały czas

0
  • #23 05 Cze 2008 00:21
    msthhk

Podłącz zatem zasilanie i taśmę przed włączeniem komputera. Reszta jak wcześniej. Podaj wynik.
    Jeżeli komputer nie chce Ci się uruchomić, to ustaw w BIOSie Secondary Master na None.

0
  • #24 05 Cze 2008 07:58
    BIGOLSEN

Jeśli dysk po próbie inicjacji zatrzymuje talerze , to trudno go będzie podtrzymać do pracy odzyskiwania danych . Odczyt z terminala mógłby wyjaśnić więcej .

Pozdrawiam .

0
  • #25 05 Cze 2008 18:51
    Grytronics
    Poziom 17  

znalazłem przyczynę i....odzyskuję...a było to tak: bawiac się tą Victorą napisałem że dysk w ogóle nie stuka...okazało się że w ogóle nie włącza się już silnik. Podłączyłem go pod zewnętrzny zasilacz i dalej nic, postukałem w nigo otwartą dłonią i po załaczeniu pod zasilacz zaczął chodzic po czym zamilkł po sekundzie....znów postukałem...zaczął chodzić i silnik jakby się zacierał...szeł wolno..s.zybciej...wolno i zaczęły puykać głowice i kod 13...odkręciłem górny dekiel i lekko go podwazyłem...postukałem znów i efekt jest taki że jak się odpowiednio ponapręza dekiel do dysk rusza...i się kręci...coś się stało z mechaniką...moze łożyska się już zacierają...własnie zgrywam dane na płytki i dysk do wywalenia..dziękuję wszystkim za pomoc ponieważ to dzięki Waszym propozycjom udało mi się zdiagnozować i odzyskac moje bezcenne pliki :P...Pozdrawiam wszystkich!.....

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo