Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot z linuxem - projekt, zdjęcia, źródło

mi_ma 04 Cze 2008 08:45 5047 19
  • Robot z linuxem - projekt, zdjęcia, źródło

Oto kolejny ciekawy projekt. Jest to stosunkowo prosty robot z liuxem. Wykorzystuje on kontroler Qwerk (z wbudowanym linuxem), kamerę internetową, kartę WIFI na USB, oświetlenie za pomocą diod podczerwonych, kółka z modelu do samolotu. WIFI i kamera USB łączą się bezpośrednio z Qwerk za pomocą portów USB. Serwa sterowane są także poprzez wbudowane porty wejść/wyjść. Chociaż na stronie nie znajdują się szczegółowe opisy konstrukcji, robot wydaje się być całkiem prosty w obsłudze.

Robot z linuxem - projekt, zdjęcia, źródłoRobot z linuxem - projekt, zdjęcia, źródło
    Robot z linuxem - projekt, zdjęcia, źródłoRobot z linuxem - projekt, zdjęcia, źródło

Źródlo http://robot.sfe.se/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 04 Cze 2008 20:05
    treborrrrr
    Poziom 18  

Napęd moim zdaniem beznadziejnie przeniesiony na koła. Do tego przydała by się większa obudowa w celu zapakowania większej ilości energii w akumulatorach po to by się tym dłużej pobawić. Robot bardziej rozbudowany miałby fajne możliwości np: jako "szpieg" :)

• #3 04 Cze 2008 21:09
    zyzioone
    Poziom 11  

Jeżeli chodzi o przeniesienie napędu na koła to moim zdaniem jest to dobre i proste rozwiązanie. Oczywiście lepiej by było połączyć bezpośrednio oś koła z osią od silnika, ale tutaj minimalne odchyłki w łączeniu mogły by powodować tzw. bicia. Projekt fajny, ale trochę mało starannie wykonany.

• #4 05 Cze 2008 07:41
    Darektbg
    Poziom 21  

nie z linuxem a linuksem ;)

• #5 05 Cze 2008 13:37
    markovip
    Poziom 34  

Nazwa 'linuxem' jest poprawna, chociaż w alfabecie polskim nie ma głoski 'x' nazw własnych sie nie zmienia! ;)

• #6 05 Cze 2008 14:14
    satanistik
    Poziom 27  

zyzioone:
    jeżeli chodzi o przeniesienie napędu na koła to moim zdaniem jest to dobre i proste rozwiązanie. Oczywiście lepiej by było połączyć bezpośrednio oś koła z osią od silnika, ale tutaj minimalne odchyłki w łączeniu mogły by powodować tzw. bicia. Projekt fajny, ale trochę mało starannie wykonany.

Jakoś nie widzi mi się pomysł bezpośredniego połączenia kół z silnikiem. Tutaj ośka - koło stanowi spore przełożenie dzięki czemu to w ogóle może ruszyć. Ale takie rozwiązanie ma podstawową wadę - gładka oś ślizga się po gumie i tracona jest energia, lepiej by było przynajmniej rolki gumowe na osie założyć chociażby z magnetofonu kasetowego, idealnie pasują na oś.

Wie ktoś może gdzie można kupić ten moduł z Linuksem? Tylko ciekawe czy jego cena nie przekroczy np ceny laptopa p3.

• #8 07 Cze 2008 13:23
    treborrrrr
    Poziom 18  

Chodziło mi raczej o zastąpienie osi silnika-koło na mała zębatka-duża zębatka. Było by przełożenie i niezawodność.
    W takim rozwiązaniu jak teraz oś musi być dociskana do koła, a to jak by nie było powoduje straty, nie mówiąc o wspomnianym przez "satanistik`a" ślizganiu.

• #9 09 Cze 2008 22:34
    wojtek_wien
    Poziom 16  

lepsze byloby umieszczenie silnika wzgl. rolki ciernej ponad kolem i danie mozliwosci aby kolo sie w pionie moglo przesuwac. wtedy nie jest potrzebny staly docisk.

pozdrowienia z wiednia (nie patrze na em)

• #10 22 Cze 2008 13:06
    markovip
    Poziom 34  

Zwracam honor, jednak:

Źródło: http://thecamels.org/2008/01/15/odmiana-slowa-linux-w-jezyku-polskim/

Cytat:
    Podstawowym błędem spotykanym w sieci jest pozostawienie x w słowie podczas jego odmiany np: w bierniku (kogo? co?) liczby pojedynczej słowo to powinno być zapisane: Linuksa, a nie Linuxa. Odmiana słowa Linux na: Linuxa, Linux-a, Linux'a, Linuxem, Linuxie jest według większości językoznawców niepoprawna.

Wiekszosc to nie wszyscy ;)
    Pozdrawiam

• #11 22 Cze 2008 17:22
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 22 Cze 2008 21:14
    raaf.px
    Poziom 12  

Popieram przekladnie zebata. Przy tak malych predkosciach i starannym wykonaniu nie mam mowy o jakichkolwiek zauwazalnych biciach. Bez tego koloko nazbiera kurz z podlogi i wiecej strat na darmowych obrotach niz jazdy.

• #13 22 Cze 2008 21:50
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 22 Cze 2008 22:49
    czepol
    Poziom 10  

Darektbg napisał:
    nie z linuxem a linuksem ;)

Sory, że się Ciebie też czepiam ale poprawiasz innych, a sam robisz błędy. Nie pisze się "linuksem" tylko Linuksem. Linux to nazwa własna taka sama jak nazwa twojej miejscowości, w której mieszkasz.

• #15 15 Sie 2008 13:32
    rob.cioo
    Poziom 11  

Fajna sprawa przydały by sie do tego schematy co i jak, a nie goły projekt. Pozdro.

• #16 16 Sie 2008 14:09
    markovip
    Poziom 34  

A co?? Masz zamiar to zrobić? Po co rozkopujesz stare posty? Bez sensowny sposób na nabijanie postów...

• #17 16 Sie 2008 16:11
    Kangurek1
    Poziom 13  

markovip napisał:
    A co?? Masz zamiar to zrobić? Po co rozkopujesz stare posty? Bez sensowny sposób na nabijanie postów...
    A może chce to zrobić bo ja bym chętnie to zrobił, a jak widzisz ktos odwiedza ten post więc moze mu ktos da dokumentacje....

• #18 17 Sie 2008 00:46
    markovip
    Poziom 34  

Nie wiem czy zauważyłeś ale jest to DIY zagranica, i prezentowane projekty nie są autora! Tak więc nie piszę się tego tutaj tylko do autora z podanego lanka http://robot.sfe.se/ .
    A i jeszcze musiał byś znać szwedzki ;) (.se) więc proszę mi tutaj nie pitolić (przepraszam za wyrażenie) bo jest to zwykłe nabijanie postów i zaśmiecanie elektroda.pl!

• #20 18 Sie 2008 22:45
    markovip
    Poziom 34  

@B.E.A.M Mówisz to do mnie?
    A czym różni się tani kabel do głośników od zwykłego?

Moderatorzy chyba na wakacjach...ehh...