Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowy system zasilania robotów terenowych

mi_ma 04 Cze 2008 09:01 4281 4
  • Hybrydowy system zasilania robotów terenowych

Oto dosyć praktyczny projekt. System zasilana robotów terenowych składa się z silnika spalinowego będącego sercem małego źródła zasilania dla robotów pracujących w terenie. Wykorzystuje on samochodowy alternator połączony z małym silnikiem Hondy (GX35).

Całość zawiera też trochę elektroniki mającej za zadanie zapewnić odpowiednią generację napięcia. Regulator pozwala ograniczyć prąd z alternatora, odpowiedni ładować akumulator, pozwala regulować ciąg silnika. Dzięki regulowaniu obrotów nie ma zagrożenia przeładowania akumulatora.

Budowa takiego urządzenia wymaga doświadczenia w obróbce metalu, budowie urządzeń elektronicznych a także programowaniu mikrokontrolerów. Urządzenie przeznaczone jest do rpacy w terenie, nie należy testować go w domu (pamiętajmy o spalinach, które w zamkniętym pomieszczeniu mogą być groźne).

Hybrydowy system zasilania robotów terenowychHybrydowy system zasilania robotów terenowychHybrydowy system zasilania robotów terenowych
    Hybrydowy system zasilania robotów terenowychHybrydowy system zasilania robotów terenowych

Źródło http://forums.parallax.com/forums/default.aspx?f=21&m=151769

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 04 Cze 2008 18:01
    pitersan15
    Poziom 11  

Witam
    Projekt praktyczny i ciekawy, zastanawiam się tylko w jakim celu budować regulator napięcia, skoro już w polonezach z 1993 roku montowano alternator z wbudowanym elektronicznym regulatorem napiecia. Może w USA jescze do tego nie doszli.

• #3 04 Cze 2008 20:47
    neo_dc
    Poziom 32  

mi_ma napisał:
    Regulator pozwala ograniczyć prąd z alternatora, odpowiedni ładować akumulator, pozwala regulować ciąg silnika. Dzięki regulowaniu obrotów nie ma zagrożenia przeładowania akumulatora.

Taką funkcję też miały... ?

Jak dla mnie pomysłowe... zastanawia mnie czy tam wszystko jest takie tanie ? U nas tyle Alu to majątek...

• #4 05 Cze 2008 14:20
    satanistik
    Poziom 27  

My mamy złomowiska , pordzewiałe rury i kątowniki ale damy radę ;-).

Co do systemu regulacji ciągu to dobry pomysł bo można ograniczyć zużycie paliwa.

A może by tak system hybrydowy - np silnik 3 fazowy sprzęgnięty z wałem silnika. silnik spalinowy odpalany by był tym 3 fazowym, a kiedy nie był by potrzebny robił by za alternator. Oczywiście mówię o silniku np z kserokopiarki z którego po przewinięciu i wymianie magnesów na neodymowe udało się wydusić 1000W.

• #5 05 Cze 2008 17:18
    Snikers
    Poziom 24  

nie chce sie czepiac slowek ale nie jest to hybrydowy system zasilania, a poprostu generator pradu, czy jak kto woli wytwornica.

regulator napiecia sterujacy obrotami silnika wydaje sie byc oczywistoscia w ukladzie ktorego jedynym zadaniem jest wytwarzanie pradu

Dodano po 1 [minuty]:

naped hybrydowy polega na dostarczeniu momentu obrotowego do kol z silnika spalinowego i/lub elektrycznego. tutaj mamy tylko silnik elektryczny jako naped

Dodano po 55 [sekundy]:

*lub/i - w senscie mozliwosci przelaczania miedzy napedami lub dzialaniem obu napedow na raz