Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Przelotka do p造tki dwuwarstwowej w warunkach domowych

marcinkulesza1989 04 Cze 2008 13:21 2729 15
  • #1 04 Cze 2008 13:21
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

Cze嗆
    Jestem tutaj nowy i raczej pocz徠kuj帷y w dziedzinie elektroniki. Dosta貫m od kolegi KIT zegarka na procesorze AVR. P造tka tego jest dwustronna (wykonana w warunkach domowych) i powiedzia mi, 瞠 musz to tylko zlutowa i bedzie dzia豉這, bo procek mam ju zaprogramowany. Ale jest taki problem, 瞠 ta p造tka nie ma zrobionych przelotek, a jest dwustronna. W dodatku jedna przelotka jest pod AVRem, a druga pod wy鈍ietlaczem siedmio-segmentowym, pozosta貫 s w 豉two dost瘼nych miejscach.

Czy wiecie w jaki spos鏏 najlepiej wykona tak przelotk? Najlepiej 瞠by wygl康a這 to estetycznie i nie sprawia這 problem闚 w dzia豉niu przy procku i wy鈍ietlaczu.

My郵a貫m o tym, 瞠by po prostu kawa貫k drucika w這篡 w otw鏎 i zala to cyn z dw鏂h stron.. chyba innego wyj軼ia nie mam?

Prosz o pomoc!!!

0 15
  • #2 04 Cze 2008 16:06
    madart
    Poziom 25  

Zgadza si, innego wyj軼ia nie masz, chyba 瞠 chcesz ci庵n望 kabelkiem z jednej strony na drug :twisted:

0
  • #3 04 Cze 2008 16:13
    krzycho123
    Poziom 31  

oczywi軼ie 瞠 jak masz ten sam pad po obu stronach musisz da przelotk , jak 瞠 metalizacja jest poza zasi璕iem pozostaje srebrzanka albo cienka miedz i lutowanie z obu stron

0
  • #4 04 Cze 2008 17:34
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

My郵a貫m nad zastosowaniem do tego celu ko鎍闚ek n騜ek rezystor闚, bo zawsze zostaje tego pe軟o. Nadaj si? W jaki spos鏏 wykona t przelotk pod wy鈍ietlaczem 7-segmentowym? B璠zie to ma這 estetyczne chyba :/ ale mam nadziej, 瞠 nie wp造nie na dzia豉nie ca貫go zegara. My郵a貫m, o tym, aby podnie嗆 te wy鈍ietlacze za pomoc podstawek DIP, ale takich pod wy鈍ietlacze 7-segmentowe 14mm, chyba nie dostan nigdzie? Mo瞠 da si jako dopasowa inne? Jak my郵icie?

0
  • #5 04 Cze 2008 17:59
    krzycho123
    Poziom 31  

jasne 瞠 si nadaj , postaraj si robi tak te przelotki 瞠by by造 prawie r闚no z laminatem to nie b璠ziesz mia problemu z wy鈍ietlaczami . Lutuj帷 drug stron nie grzej zbyt mocno 瞠by z drugiej strony nie pu軼i lut wtedy wyjdzie 豉dnie p豉sko

0
  • #6 05 Cze 2008 15:55
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno pytanie z cyklu "monta穎wych", ale nie zak豉dam nowego tematu, aby nie za鄉ieca forum.
    Problem w tym, 瞠 dosta貫m jedynie transformator do druku, a nie do monta簑 w obudowie. Czy mo積a w jaki estetyczny spos鏏 dokona mocowania takiego trafo w obudowie, czy najlepszym wyj軼iem jest po prostu umieszczenie transformatora na p造tce uniwersalnej? Nie musz chyba m闚i, 瞠 na p造tce docelowej nie mam dla niego przewidzianego miejsca :(

Fajna zabawa z t elektronik, ale troch brakuje mi praktyki....
    Dzi瘯uje za wszystkie podpowiedzi.

0
  • #7 05 Cze 2008 15:58
    madart
    Poziom 25  

Je郵i ma tylko cienkie n騜ki to lepiej wsadzi w p造tke, bo jak dolutujesz przew鏚 i b璠ziesz nim rusza to mo瞠sz sobie urwa razem z n騜k i ju po trafie.

0
  • #8 05 Cze 2008 16:07
    kranzio
    Poziom 25  

Jaki to jest nr KIT tego zegarka? Transformatora samego nie podpinaj, bo zegar zapewne wymaga napi璚ia sta貫go. Do trafka musia豚y do這篡 mostek prostowniczy i kondensatory filtruj帷e.

0
  • #9 05 Cze 2008 17:14
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

To nie jest 瘸den sprzedawany KIT, ale zrobiony przez mojego kumpla.
    Niestety nie mog go udost瘼ni, bo mam wersj jedynie "fizyczn" czyli p造tki i spis element闚.

Oczywi軼ie wiem, o tym, 瞠 nie mog pod陰czy tego trafo bezpo鈔ednio ;)
    mam na p造tce jedynie z陰cze 6V AC, st康 problem z monta瞠m trafoka.
    Czy transformatory na tak ma貫 napi璚ie s wog鏊e dost瘼ne do monta簑 do obudowy?

Spotka si kto mo瞠 z podstawkami pod wy鈍ietlacz 7-segmentowy 14mm?

0
  • #10 05 Cze 2008 17:49
    krzycho123
    Poziom 31  

trafo 6v do druku dostaniesz bez problemu a takie powinno pasowa do obudowy . Oczywi軼ie do 6v AC nie wystarczy samo trafo a musisz jeszcze "wyprostowa" za pomoc jakiego mostka lub di鏚 ale tego chyba nie musz tobie pisa.
    Pod wy鈍ietlacz led pasuj podstawki pod szerokie uk豉dy DIL 32-40 i wi璚ej pin. S te ko趾i (do goldpin) pod uk豉dy kt鏎e te powinny pasowa i mo瞠sz je poci望 .

0
  • #11 05 Cze 2008 18:34
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

No w豉郾ie problem w tym, 瞠 mam to trafko do druku, a potrzebowa豚ym do monta簑 obudowy :( Szkoda, 瞠 nie ma jakiej podstawki do chasis pod taki transformator.

0
  • #12 05 Cze 2008 20:19
    krzycho123
    Poziom 31  

dla chc帷ego nic trudnego , mo瞠sz sobie dorobi jaki uchwyt lub obejme . Kable lutujesz do wyprowadze i b璠zie OK

0
  • #13 08 Cze 2008 19:56
    telemah
    Poziom 27  

zmierz sobie szeroko嗆 trafka i nawier w takiej odleg這軼i otworki w obudowie nast瘼nie przeci庵nij przez nie plastykow opask samozaciskow w堯 trafo i zaci郾ij :!: opaski s dost瘼ne w 3 kolorach bia造, czarny i szary - wi璚 nie b璠 si odr騜nia od obudowy - poza tym otworki na opask mo瞠sz wykona w dolnej 軼iance obudowy.Ja tak mocowa貫m trafka w zasilaczach mia貫m do wykonania kilka sztuk zasilaczy a mia貫m trafka bez obejm w wersji do druku i w豉snie za pomoc opasek zaciskowych sobie poradzi貫m - trzyma si to 鈍ietnie .

0
  • #14 11 Cze 2008 15:42
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

Dzi瘯i za rady - hehe dok豉danie tak samo to wymysli貫m! Musz Ci powiedzie, 瞠 to jest 鈍ietny patent, trzyma si wy鄉ienicie, ja te opaski podklei貫m do obudowy na SuperGlue i trzymaj jak fabryczna robota :)

Teraz mam takie pytanie odno郾ie obudowy. Mam ju wlutowane wy鈍ietlacze LED, ale g逝pio to b璠zie wygl康a這 tak "wystaj帷o" z p造ty czo這wej. Go嗆 w sklepie powiedzia mi, 瞠 do obud闚 KM s dost瘼ne filtry i mo積a wy鈍ietlacze umie軼i pod takimi filtrami.. hmm, nie bardzo to rozumiem.. robi tak ju kto z Was? B璠 wdzi璚zny za wszelkie uwagi!

Informuj, te 瞠 wykona貫m przelotki jak mi radzili軼ie - dzia豉. Niestety w jednym miejscu upali貫m dziur i musz poci庵na ten jeden pad kabelkiem - innej rady nie mam niestety :/

Pozdrawiam

0
  • #15 13 Cze 2008 20:16
    Jarek 17a
    Poziom 10  

Filtry o kt鏎ych piszesz to nic innego jak zielona lub czerwona pleksa. W obudowie montujesz taki filtr i wtedy wida tylko pod鈍ietlone segmenty wy鈍ietlacza, Je郵i b璠zie wida wy鈍ietlacz to mo積a od wewn徠rz t pleks prysn望 czarnym lakierem ( oczywi軼ie zostawiaj帷 nie zamalowan cz窷 z wy鈍ietlaczem). Robi貫m co takiego i nie幢e wysz這.

0
  • #16 21 Cze 2008 18:17
    marcinkulesza1989
    Poziom 9  

Uruchomi貫m zegarek ;) spieszy 3 sekundy na dobe ;)
    Teraz musz wszystko zamkn帷 w obudowie KM. Mam wszystko zwymiarowane. Musz w poziomie umie軼i p造tk zasilacza. Na p造tce mam w rogach 4 otwory na 鈔uby M3. Jak to przykr璚i? Jakimi dystansami metalowymi, wcze郾iej nawiercaj帷 dziury? Bardzo prosz o wskaz闚ki :(((
    Wi瘯szy problem b璠 mia z p造tk na kt鏎ej mam wy鈍ietlacz bo musz j umie軼i na filtrze, kt鏎y kupi貫m do KM - to ju b璠zie w pozycji pionowej. Czy mi璠zy wy鈍etlaczem a filtrem musi by troch miejsca, czy mo瞠 dotyka on do filtra? No i sprawa mocowania tego. Czy mo瞠cie poda jakie linki 瞠by zobaczy jak to powinno wygl康a - da jakie wskaz闚ki jak estetycznie i poprawnie przytwierdzi p造tk do filtra. Mam na niej te mikroswiche do ustawienia godziny, wi璚 musi to by dobrze przytwierdzone. Planuj ten filtr dodatkowo oklei zalaminowanym wydrukiem z opisem przycisk闚, i wyci皻ym okienkiem na wy鈍ietlacz, ale jak estetycznie ukryC 鈔ubki? Mo瞠 dystanse wkr璚i do filtru, a nawierci tak, aby nie przesz造 na zewn徠rz?
    Licz na Wasz pomoc, bardzo prosz :( Nie mam kogo z koleg闚 o to wypyta a zale篡 mi na sko鎍zeniu tego 豉dnie :)

0