Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GRUNDIG VS 530 VPS - masa usterek

11111olo 04 Jun 2008 17:13 1585 5
    11111olo
    Level 42  
    Witam.
    Posiadam magnetowid jak w temacie. Ma on kilka niedociągnięć które chciałbym po przez regulację - naprawę usunąć.

1. Sygnały AV na gnieździe EURO są ok, natomiast na wyjściu modulatora nie ma głosu - tylko szum. Obraz jest ok.
    2. Odbiór silnych stacji jest bez zarzutu, natomiast słabe stację są zdecydowanie gorzej - niż na TV - odbierane lub wcale :/
    3. Najdziwniejszy problem. Próba odtworzenia kasety kończy się fiaskiem tzn. normalnie jest przez mechanizm przesuwana taśma itd. natomiast jest tylko czarny obraz i nie ma dźwięku :( Próba nagrania z wbudowanego TUNERa czy wejścia EURO przebiega z pełnym sukcesem - tak nagrana kaseta odtworzona na innym magnetowidzie pokazuje dobry obraz i dźwięk - jak na jakość taśmy.
    4. Próba przewinięcia taśmę wstecz nie zawsze za pierwszym razem jest skuteczna. Słychać że silnik się kręci ale taśma się nie przewija. Do przodu jak i inne tryby zawsze są ok. Dla niewtajemniczonych - ten magnetowid posiada inny mechanizm niż typowe tzn. tylko z jednym silniczkiem.

Szczególnie ta 3 usterka mnie zastanawia. Magnetowid cały czas jest podłączony do prądu. Niedawno - pisałem o tym na elektrodzie - uległ uszkodzeniu. Wymieniłem dwa elektrolity w przetwornicy i myślałem że działa :/ Wcześniej normalnie odtwarzał taśmy - z obrazem i dźwiękiem.

Zamieszczam również instrukcję serwisową.
    Proszę o pomoc.

-----------------------------

Proszę o jakiekolwiek wskazówki. Naprawdę nikt nic nie wie?
  • Helpful post
    MatWan
    Level 14  
    Witam,

Odp.1. Sprzęt nie przestrojony (brak polskiej fonii, ew. wybrany zły standard na modulatorze - mikrowyłącznik BK/DG),

Odp.2. Usterka w torze ARW, ew. modulator - sprawdzałeś na wyjściu przez modulator czy przez EURO - może modulator nachodzi na kanał(y)???

Odp.3. Możliwe uszkodzenie głowic wizyjnych, ew. toru przełączania głowic.

Odp.4. SWITCH - do wyczyszczenia lub wymiany.

Sprawdź jeszcze stan elektrolitów w zasilaczu i o ile nie były wymieniane -wymień.
    Miałem kiedyś VS660, teraz mam VS960 i w obu zasilacz oraz switch były w pierwszej kolejności do naprawy.
    11111olo
    Level 42  
    Co do 1 pkt. To już wcześniej poczytałem co nie co i udało mi się uzyskać fonię - trzeba było całkiem wykręcić cewkę.
    Co do 2 pkt. Ktoś coś namotał w głowicy w.cz. Kręciłem rdzeniem cewki i obraz jest zdecydowanie lepszy ale to nie to co odbiór na TV - jeśli chodzi o te słabsze stacje. Dodatkowo na 12 kanale nadaje PR I z Wrocławia, niestety na magnetowidzie go nie odbiera :/
    Co do 3 pkt. Wydaje mi się że są dobre ponieważ głos milknie jak nacisnę PLAY. Dodatkowo sprawdzałem szukaczem sygnału audio i jest jak na schemacie blokowym, ale... Jak duży jest sygnał z głowicy audio - w magnetofonie kasetowym to ok. 5mV i jeśli tam podłączę szukacz to w głośniczku słychać - dość cicho nagranie. Nie wiem jaki jest poziom na VHS.
    Co do 4 pkt. Słychać że elektromagnes przełącza się i silnik się kręci, ale taśma się nie przewija. Jak nacisnę jeszcze raz to się przewinie. Ten SWITCH to takie kółeczko zębate z mnóstwem styków?
    MatWan
    Level 14  
    Co do 3. to dobrze byłoby pośledzić oscyloskopem tor video np. przy pomocy nagranych pasów kontrolnych. Od głowicy do układu przełączania i toru video.

Co do 4. to tak - jest to takie białe kółko z kilkoma wyprowadzeniami, ewentualnie sprawdź napinacz taśmy lub hamulec silnika (ten od spodu mechanizmu). Podejrzewam, że w Twoim Grundigu również jest ten sam mechanizm panasonica.

Ilu głowicowy jest ten Grundig ?
    11111olo
    Level 42  
    Nie wiem jakiej firmy jest mechanizm ale ma tylko jeden silniczek który służy do wszystkiego. Taśma jest zawsze naciągnięta (VHS). Chyba że Ci chodzi o pasek napędowy ( jest ząbkowany i tez bez luzu. Wiesz może ile mV (uV) jest na głowicy audio?

Są 3 głowice.
    Obrotowa
    Kasująca
    Kasująca, do odczytu audio i jeszcze jakiś danych (ile taśmy przeszło itd).
  • Helpful post
    MatWan
    Level 14  
    Jeżeli jest ząbkowany pasek to masz mechanizm Panasonica.

Napinacz taśmy to taki element (od góry patrząc z lewej strony mechanizmu), który odpowiednio opasa dysk wizyjny.
    W momencie odtwarzania zapewnia jej odpowiednie "dociśnięcie" do dysku a w momencie przewijania powinien delikatnie zwolnić "napięcie".

Hamulec znajduję się od spodu mechanizmu i dociska tarczę silnika, ma przyklejony filc i czasami też potrafi czynić cuda.

Jeżeli samo prowadzenie taśmy podczas odtwarzania jest ok to możliwe, że masz wszystko w porządku z tymi elementami.

Co do poziomu napięć na głowicy audio to muszę odszukać dokumentację do moich modeli. Jak znajdę to podeślę Ci na priwa.

Mimo wszystko przydała by się taśma z jakimś obrazem kontrolnym i pomiary w torze video, ew. na audio (tracking).

Pozdrawiam.