Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapalniczka samochodowa i wtyk samochodowy - jaki prad?

Shalak 04 Cze 2008 20:46 4727 5
  • #1 04 Cze 2008 20:46
    Shalak
    Poziom 9  

Witam.

Montuje na lodzi 3 gniazda samochodowe 12V i jedno gniazdo zapalniczki. Jak wiadomo gniazdo zapalniczki rozni sie tym, ze ma tam 2 blaszki z bimetalu (zeby zapalniczka wyskakiwala) i ma troche wieksza srednice niz zwykle gniazdo.

Pytanie: jakie bezpieczniki zalozyc na gniazda, a jakie na zapalniczke? Szukalem jakichs norm ktore by mowily jaki prad maksymalnei mozna wyciagnac z tych gniazd, ale nic nie moglem znalesc.

Z gory dziekuje za odpowiedz.

0 5
  • #2 04 Cze 2008 21:36
    Tony J.
    Poziom 20  

Zabezpieczenie o wartości 20A będzie odpowiednie.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 04 Cze 2008 21:39
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wszystko zależy od przekroju przewodów jakimi jest zrobione zasilanie tych gniazd, te z kolei trzeba dostosować do przewidywanej mocy odbiorników. Zapalniczka - zabezpieczenie 15 A wystarczy.

0
  • #4 05 Cze 2008 02:41
    Shalak
    Poziom 9  

Akurat co do zapalniczki, to sprawdzilem w samochodzie i zalozylem 15A, ale tych gniazd o mniejszej srednicy nie mam. Przewody moge zalozyc nawet 6mm^2. Generalnie nie wiem ile maksymalnie zgodnie z normami unijnymi moga brac odbiorniki podlaczane w samochodzie...

Nie ma ktos Hyundaia XG zeby sprawdzil jaki ma bezpiecznik na zapalniczce? :) Wiem ze w tym samochodzie jest ta mniejsza wersja gniazda, bo kiedys probowalem wsadzic zapalniczke i sie nie dalo.

0
  • #5 05 Cze 2008 02:45
    Pawel wawa

Chłopie, wsadzaj 20 A jk napisał kolega Tony J. albo 15 A do wszystkich i będzie ok. Rodzaj gniazda nie ma tu nic do rzeczy, przez takie gniazdo bezpiecznie i 60 A można pobierać.

0
  • #6 07 Cze 2008 14:54
    Błażej

Musi być aż hyundai? Nie wystarczy zajrzeć do kilku instrukcji do samochodów i spojrzeć w tabelę bezpieczników. Będzie tam napisane jaki bezpiecznik siedzi jako zabezpieczenie. I po sprawie. Zamykam.

0