Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulowany wyłącznik 5-10V zasilanie 12V

04 Cze 2008 22:15 1640 5
  • Poziom 9  
    Witam
    potrzebuję prostego schematu elektronicznego dla skonstruowania wyłącznika
    Parametry:

Zasilanie 12-14V
    wejscie -5 - 10V
    regulacja płynna wyłączenia: 5,5-9V

pobór na wyjsciu niewielki - do wyłączenia małego przekaźnika

niestety nie jestem w stanie sam skonstruować takiego urządzenia

A muszę takie zastosować jako dodatkowe wyposażenie dla sprzęgła automatycznego (samochód inwalidzki) w celu odcięcia kontraktronu na wyższych obrotach silnika. Napięcie brane z obrotomierza.

Będę wdzięczny za schemacik :))
  • Relpol
  • Poziom 24  
    Moja propozycja ... komparator analogowy z podłączonym wejściem oraz napięciem porównania podawanym przez dzielnik rezystancyjny o sporym oporze. W obwodzie z przekaźnikiem tranzystor i komparatorem zatykasz jego działanie powodując odłączenie obwodu w przekaźniku. Koncepcja prosta w teorii ... i w praktyce też nie powinno być ciężko ;)
  • Relpol
  • Poziom 9  
    Dzieki za wyczerpującą odpowiedź

Niestety nie jestem inżynierem elektronikiem i Twój opis niewiele mi mówi :))

To tak jabym Ci powiedział że np znaki:" + _ "umozliwiają łączenie kilku wierszy w typie Variant :))

Jesli nie jest to bardzo trudne - to narysuj schemat lub podaj jakieś źródło - skąd mogę go zdobyć - to sobie zlutuję :))
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Musisz podać, czy zmiana napięcia sterującego jest zmianą poziomu, czy wynika ze zmiany częstotliwości impulsów (uśrednienie przez przyrząd pomiarowy).

[Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, ...".]
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Cześć!
    Skoro nikt się nie kwapi - spróbuję Ci pomóc, rozwijając propozycję kol. mariuszlorenc.
    Myślę, że przerzutnik Schmitta lepiej się sprawdzi niż klasyczny komparator (ze względu na wahania napięcia wejściowego na granicy przełączania), ale to tylko moje zdanie. Pętlę histerezy proponuję niewielką, zależy ona od stosunku R6/(R5+R6).
    Przy napięciu zasilania 12V mogą być kłopoty z osiągnięciem górnej granicy napięcia wejściowego (tzn 10V), przynajmniej wystąpiły one na symulacji. Przy 14V - nie ma problemu.
    Potencjometr R1 można podłączyć w inny sposób - suwak do we.2 (-) wzmacniacza operacyjnego, inna będzie charakterystyka regulacji.
    Typ wzmacniaczy operacyjnych - nie jest krytyczny.
    Tranzystor należy dobrać pod względem dopuszczalnego prądu kolektora (rezystancja cewki przekaźnika), dioda gasząca powinna być impulsowa (ta na schemacie jest popularna i też spełni swoją rolę).
    Dzielnik R7-R8 może wymagać dobrania pod względem wsp.β tranzystora.
    Nie wiem, czy nie piszę rzeczy dla Ciebie oczywistych, ale wspomniałeś o niewielkim doświadczeniu elektronika.
    ps. jesli pomogłem - nie zapomnij o przycisku "pomógł" (dla mojej satysfakcji:D)
    Aha! słabo mi jeszcze wychodzi "produkowanie" załączników -uczę się:D
    ps.2 przebieg zielony to wejście układu, przebieg żółty - kolektor tranzystora (przy krańcowych położeniach suwaka potencjometru)
  • Poziom 6  
    prezeswal napisał:
    Cześć!
    Skoro nikt się nie kwapi - spróbuję Ci pomóc, rozwijając propozycję kol. mariuszlorenc.
    Myślę, że przerzutnik Schmitta lepiej się sprawdzi niż klasyczny komparator (ze względu na wahania napięcia wejściowego na granicy przełączania), ale to tylko moje zdanie. Pętlę histerezy proponuję niewielką, zależy ona od stosunku R6/(R5+R6).
    Przy napięciu zasilania 12V mogą być kłopoty z osiągnięciem górnej granicy napięcia wejściowego (tzn 10V), przynajmniej wystąpiły one na symulacji. Przy 14V - nie ma problemu.
    Potencjometr R1 można podłączyć w inny sposób - suwak do we.2 (-) wzmacniacza operacyjnego, inna będzie charakterystyka regulacji.
    Typ wzmacniaczy operacyjnych - nie jest krytyczny.
    Tranzystor należy dobrać pod względem dopuszczalnego prądu kolektora (rezystancja cewki przekaźnika), dioda gasząca powinna być impulsowa (ta na schemacie jest popularna i też spełni swoją rolę).
    Dzielnik R7-R8 może wymagać dobrania pod względem wsp.β tranzystora.
    Nie wiem, czy nie piszę rzeczy dla Ciebie oczywistych, ale wspomniałeś o niewielkim doświadczeniu elektronika.
    ps. jesli pomogłem - nie zapomnij o przycisku "pomógł" (dla mojej satysfakcji:D)
    Aha! słabo mi jeszcze wychodzi "produkowanie" załączników -uczę się:D
    ps.2 przebieg zielony to wejście układu, przebieg żółty - kolektor tranzystora (przy krańcowych położeniach suwaka potencjometru)

Nie wiem czy dobrze rozumiem ten schemat bo szukam coś podobnego, czy to działa na zasadzie że jak ustawie 9 volt. to jak będzie na wejściu 11 czy 12 volt to przekażnik się wyłączy.