Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator na NE555 --->problem z doborem wartości element

marbal89 05 Cze 2008 00:05 2739 4
  • #1 05 Cze 2008 00:05
    marbal89
    Poziom 13  

Witam
    Chciałbym skonstruować generator który będzie miał T=10minut (f=0,00166) będzie podawał na wyjściu stan wysoki przez około 1minute i stan niski przez około 9minut.
    Dane powyżej nie muszą być idealne zamiast 10minut równie dobrze może być 8 lub 20 i tak samo z stanami (stan wysoki musi mieć minimum 1minute max 3minuty)
    znalazłem bardzo prosty schemat takiego generatora:
    Nawet obok tego schematu na stronie http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html
    znajduje się kalkulator do obliczenie ale niestety nie działa on w drugą stronę. Musimy podawać wartości elementów a on nam wyliczy wszystkie inne dane.
    I tu zaczyna się problem, wpisywałem różne wartości przez ponad pół godziny i nie mogłem osiągnąć wypełnienia mniejszego niż 50%
    Jeśli ktoś może to proszę o pomoc w doborze elementów.
    Jeśli ktoś znajdzie inny kalkulator na którym łatwo wyliczyć wartości elementów to proszę o link
    z góry wielkie dzięki

0 4
  • Pomocny post
    #2 05 Cze 2008 02:45
    E.L.O.
    Poziom 28  

Cytat:
    I tu zaczyna się problem, wpisywałem różne wartości przez ponad pół godziny i nie mogłem osiągnąć wypełnienia mniejszego niż 50%
    Według tego schematu nie możesz osiągnąć wsp. wypełnienia 1/9.

Tu masz uniwersalny schemat generatora z oddzielnymi regulatorami czasu trwania H i L:
    - Czas ładowania C1 (= stan wysoki na WYJŚCIU) zależy od wartości R1, R2, PR1 i C1.
    - Czas rozładowania C1 (=stan niski na WYJŚCIU) zależy głównie od wartości R3, PR2 i C1.

dla osiągnięcia 1min./9min. to wartości elementów:
    R1=100kΩ, R2=100kΩ, PR1=470k, C1=220µF
    R3=2MΩ, PR2=1MΩ

PS. Jeśli chcesz liczyć czas (w przybliżeniu) na tym kalkulatorze (z Twojego linku) to daj R1, C1, jakąś stałą wartość (np R1=100000, C1=220) a R2 dla:
    - stanu wysokiego = R2+PR1 (z mojego schematu), patrz tylko na wynik "Output Time HIGH"
    - stanu niskiego = R3+PR2 (z mojego schematu) i teraz patrz tylko na wynik "Output Time LOW".

0
  • #3 05 Cze 2008 10:16
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, ...".

0
  • #4 05 Cze 2008 11:15
    marbal89
    Poziom 13  

Dziękuje za pomoc.
    Wartość C2 jest ważna?? czy może być obojętnie jakiej wielkości.
    Nóżki 2 i 6 od NE555 mają być zwarte ?
    Napięcie Vcc ma wynosić 12 V ?

Czy mogę na wyjściu podłączyć przekaźnik (czy wytrzyma to NE555) czy lepiej użyć jakiegoś tranzystora i nim załączać przekaźnik ?

0
  • #5 05 Cze 2008 16:24
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

marbal89 napisał:
    .
    Wartość C2 jest ważna ?? czy może być obojętnie jakiej wielkości.

Raczej powinien mieć sporawą pojemność, bo 555 pobiera trochę prądu w czasie przełączania. Można dać 100 lub więcej mikrofaradów i równolegle do niego 100-220 nF (polepsza własności impulsowe tej filtracji).

Cytat:
    Nóżki 2 i 6 od NE555 mają być zwarte ?

Tak, bo to są wejścia komparatorów badających napięcie na kondensatorze.

Cytat:
    Napięcie Vcc ma wynosić 12 V ?

To zależy od napięcia zadziałania użytego przekaźnika, może być od 5 do 15V (max 16V).
    Napięcie wyjściowe w stanie wysokim (nóżka 3) wynosi wtedy mniej więcej Ucc-1.7V (dla Iwy≈100mA). W stanie niskim Uwy≈0.06 ... 0.25V.

Cytat:
    Czy mogę na wyjściu podłączyć przekaźnik (czy wytrzyma to NE555) czy lepiej użyć jakiegoś tranzystora i nim załączać przekaźnik ?

To zależy ile prądu pobiera twój przekaźnik. Teoretycznie 555 (w wersji bipolarnej) może wydać z siebie i 200mA ale nie należy dochodzić do tej granicy, bo spada napięcie wyjściowe i układ się grzeje. Przy konieczności sterowania większych przekaźników należy użyć tranzystorów zewnętrznych (uwaga na odwrócenie fazy sygnału wyjściowego).
    Równolegle do cewki przekaźnika należy włączyć diodę (odwrotna polaryzacja), która będzie ograniaczać przepięcia powstające na cewce przekaźnika w momencie jego wyłączania.

0