Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reduktor Ciśnienia i kompresor

smat 05 Cze 2008 00:59 8435 8
  • #1 05 Cze 2008 00:59
    smat
    Poziom 2  

Powitać gawiedź.

Jestem w trakcie konstruowania domowego kompresorka do aerografu z agregatu lodówkowego, temat dość popularny na forum.
    Jako, że dotychczas miałem niewielką styczność z tego typu projektami chciałbym zadać kilka pytań.
    Co sądzicie o użyciu beczki Heineken 5l jako zbiornika wyrównaczego?
    Niestety nie mam pojęcia jaką to cholerstwo może mieć wytrzymałość.

Drugie pytanie: Mam reduktor z filtrem, coś takego:
    http://www.pneumaticsystem.pl/product_info.php?cPath=32_62&products_id=395

po podłączeniu do układu i włączeniu agragatu powietrze ulatuje jednym z bocznych otworów, czyli wszystko gra, ale także leci przez zaworek w części oszklonej. Zaworek ten sprężynuje, także gdy pociągnąć go do dołu, powietrze przestaje lecieć. Czy to normalne że w nieodciągniętej pozycji przepuszcza powietrze, czy może jest wadliwy?

0 8
  • #2 05 Cze 2008 11:14
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ad.2 to jest normalne to jest odwadniacz przy odpowiednim ciśnieniu ten zaworek sie zamknie. gdy go pociągniesz do oporu powinien sie dać przekręcić i zablokować w tej pozycji...

0
  • #3 05 Cze 2008 19:53
    kotweiler
    Poziom 16  

[quote="smat"]Powitać gawiedź.

Jestem w trakcie konstruowania domowego kompresorka do aerografu z agregatu lodówkowego, temat dość popularny na forum.
    Jako, że dotychczas miałem niewielką styczność z tego typu projektami chciałbym zadać kilka pytań.
    Co sądzicie o użyciu beczki Heineken 5l jako zbiornika wyrównaczego?
    Niestety nie mam pojęcia jaką to cholerstwo może mieć wytrzymałość.

Beczka Heineken 30 ltr ma gwarantowaną wytrzymałość do 4 atm. Mała pewnie będzie miała tyle samo. Lepszym rozwiązaniem będzie butla po gaśnicy proszkowej ciśnienie do 1,2 Mpa lub po śniegowej ciśnienie do 25 MPa.
    Agregat z lodówki daje do 30 atm, zastosować trzeba presostat i zawór bezpieczeństwa, no chyba, że założysz śniegówkę :lol: , to wtedy, szybciej agregat zdechnie.
    Agregat oryginalnie ma zabezpieczenie przeciążeniowe- bimetal.
    Najlepszy jest agregat z ruskiego Mińska, ma niezłe kopnięcie. Rusza bez problemu nawet przy 10 atm.
    08.06.2008.
    Pytałem dzisiaj fachowca od tych beczek, więc tak jak pisałem 30 litrowa 4 atm, pieciolitrowa taka z kranikiem, wytrzymuje tyle ile waży piwo, czyli nie wolno jej wykorzystywać pod ciśnieniem, a jeżeli ktoś sie uprze to max do 1 atmosfery.

0
  • #4 08 Cze 2008 22:45
    smat
    Poziom 2  

kotweiler, wielkie dzięki za informację, nie będę w takim razie dostarczał roboty pogotowiu i zezłomuję bekę :). Dzisiaj nawet ją przetestowałm ostrożnie i napchałem 3 atmosfery, nie wybuchła.
    Znalazłem gdzieś w piwnicy butlę pproszkową pustą bez korka, ale ma dziwny gwint. większy niż 3/4 cala ale mniejszy chyba niż 1 cal, jako że 1 calowy korek nie chce wejść, mimo że wygląda na prawidłowy. Może to jest M30? Na pewno ma dużo gęściej rozmieszczony gwint niż w !calówkach.

0
  • #5 12 Cze 2008 23:11
    jgasec
    Poziom 9  

Co do tego gwintu jest to raczej na pewno gwint calowy miałem ostatnio podobny problem, u mnie okazało się że jest to gwint mniejszy od 1/2 '' ale dorobiłem nypel na tokarce.

A jeżeli chodzi o zbiornik to ja również złożyłem kompresor i planuję założyć zbiornik z butli gazowej LPG z tego co pamiętam mają homologację do 25 atmosfer. Można taką wyrwać za grosze na szrocie.

0
  • #6 25 Cze 2008 18:30
    smat
    Poziom 2  

Po wielu trudach udało mi sie zakończyć sukcesem walkę z materią, a oto rezultat.

Nie jest to może wyrafinowana konstrukcja, korzystałem z materiałów dostępnych w domu, ale spełnia swoją funkcję znakomicie.

Butlę kupiłem na szrocie , jest to butla po czynniku chłodniczym do klimatyzacji, coś koło 13 litrów. Połączenia oparte o złączki wtykowe 1/4 cala wąż 8mm. Filtr na agregacie to filtr paliwa do malucha chyba, dalej zawór zwrotny za agregatem, reduktor, filtr na wyjściu, szybkozłączka do wężyka od aerografu. Założyłem zawór do ręcznego spuszczenia powietrza ze zbiornika. Całość pompowana jest do 4 atmosfer ,wtedy wyłączik ciśnieniowy odcina prąd. Włącza ponownie przy 2 atmosferach. Jest zawór bezpieczeństwa ustawiony na 6 atmosfer, na wypadek gdyby zawiódł wyłącznik ciśnieniowy. Co prawda od zera do 4 atmosfer napełnianie trwa kilka minut, ale pojemność zbiornika w zupełności wystarcza do dłuuuuugiego dmuchania.

0
  • #7 26 Cze 2008 09:56
    kotweiler
    Poziom 16  

Sprzęcik extra, no i spełnia swoje zadanie. Smat, jaki presostat zastosowałeś. W sklepie to trochę za drogo, coś około 100zł. Kończę budowę takiej sprężarki, ma służyć do pompowania kół w rowerach. Dodatkowo zakładam wyłącznik czasowy, żeby sprężarka sama wyłączała się po jakimś czasie, jak ktoś zapomni ją wyłączyć. Chcę też założyć chłodnicę powietrza z wentylatorem, ale jak na razie nie mogę takiej znaleźć. W związku z tym mam pytanie, czy butla nie robi się ciepła po nabiciu do pełna. Zauważyłem, że nie masz chłodnicy powietrza.

0
  • #8 26 Cze 2008 11:04
    smat
    Poziom 2  

W pierwszej wersji miałem presostat LC-1, jednak okazał się uszkodzony, wyłaczał dopływ prądu przy górnym ciśnieniu , natomiast nie włączał przy dolnym. Na szczęście znalazłem w Castoramie tani sprzęt polskiej produkcji za 30 PLN. Jest to sprzęt firmy Omnigena.
    http://www.omnigena.pl/obrazki/Image/z.jpg
    Zakres ma do 4 atmosfer, a to mi w zupelnosci wystarczy.
    Chłodnicy nie instalowałem , jako że nie mam takiej potrzeby , do malowania aerografem nie potrzebuje duzej wydajnosci. ładowałem kilkanascie razy butlę i nie zaobserwowałem aby temperatura podskakiwala. Co innego agregat , grzeje sie calkiem niezle.

0
  • #9 24 Lip 2008 22:17
    montertb
    Poziom 22  

A ja mam pytanie odnośnie tego odolejacza. Czy poprawnie go założyłeś?

Z jednej strony miał końcówkę z gwintem i to tą stroną powinno się wkręcać do pistoletu, a ta zielona pokrywka to wlot powietrza i powinna być skierowana niby w dół. Tak mówią sprzedawcy, ale ja patrzę na ten zbiorniczek i wydaje mi się ze powinno być właśnie odwrotnie... Zielone do góry, do pistoletu i na gwint trzeba nakręcić szybkozłącze.

Jest skuteczny? To najtańszy odolejacz i odwadniacz na allegro.

0