Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odzyskaniem danych WD3200YS

elvismac 05 Cze 2008 10:09 1555 6
  • #1 05 Cze 2008 10:09
    elvismac
    Poziom 10  

Witam serdecznie!

Dzień dobry, to by była przesada, bo próbuję odzyskać dane z dysku:

WD3200YS-01PGB0
    06 JUL 2007
    HHBHCA2CHN

2060-701393-002 REV B

i okazuje się, że U12 jest uszkodzony. Nie mogę go przeczytać, nawet po wylutowaniu.

Moje pytanie, w związku z tym, jest następujące: czy da się jeszcze coś zrobić, aby odzyskać dane?

Dodam, że mam dwa podobne dyski do dyspozycji (jeden z nich różni się tylko numerem seryjnym od uszkodzonego i dwiema literkami w numerze elektroniki).

z góry dziękuję za wszelkie sugestie

0 6
  • #2 05 Cze 2008 13:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 06 Cze 2008 09:45
    elvismac
    Poziom 10  

Oczywiście nie mogę odczytać zawartości pamięci. Nadruk bez problemu:

ATMEL714
    25F1024AN
    SU27

Pamięci z pozostałych dwóch dysków (bo też myślałem, że robię coś nie tak) czytają się (ich zawartość) bez problemu i bez wylutowywania, tylko klipsem w kilkanaście sekund, a ta nie.
    Dołączam zdjęcie i od razu przepraszam, że taka jakość, ale nie mam mojego ulubionego aparatu. Zdjęcie fatalne, ale po tym SMOOTH'cie widać, że się działo i pewnie pamięć też musiała pęknąć (cóż z prądem nie ma żartów).

A tak w ogóle, to co w tej pamięci jest? Gdzie o tym najlepiej poczytać?

Jeszcze raz proszę o pomoc, chociaż wiem, że to na pewno nie będzie łatwe.

0
  • #4 06 Cze 2008 10:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 06 Cze 2008 10:20
    elvismac
    Poziom 10  

nie wiem, tak posiadam
    wpadłem na pomysł, ale po przełożeniu dysk tylko cykał, nawet BIOS płyty głównej komputera go nie widział. MHDD również go nie widział. Czy kiedy BIOS nie widzi dysku MHDD może go zobaczyć i czy z MHDD można podchodzić do dysków SATA, bo to jest dla mnie niejasne, poco tyle mowy o przejściówkach (SATA/ATA)?

Zawsze w WD przełożenie elektroniki działało, no może poza jednym przypadkiem 250-tki gdzie oprócz dymu było trochę ognia, ale z jeszcze inną elektroniką i ona dała się przeczytać. A ostatnio matoły musieli wpaść na pomysł umieszczenia tej pamięci i... Zresztą wszyscy wiedzą co.

Nie zajmuję się odzyskiwaniem zawodowo, ale jestem informatykiem i zawsze stosowałem dyski WD ze względu na małą awaryjność i w razie nawet jakby co to zawsze się udało odczytać.

Wiem o tej pamięci U12, bo przed założeniem tematu trochę poczytałem forum

0
  • #6 06 Cze 2008 12:02
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    Za pomocą klipsa można odczytywać ROM pod warunkiem, że nie ma zwarcia (przeciążenia) na linii zasilania +3.3V i na liniach danych, oraz że można wymusić stan niski na pinie 1 (CS)
    Radzę najpierw sprawdzić rezystancję pomiędzy pinem 4 i pinem 8 układu U12
    Jeżeli rezystancja pomiędzy tymi pinami jest mała - trzeba układ wylutować, lub przeciąć odpowiednią ścieżkę na PCB.

Mikippp

0
  • #7 06 Cze 2008 13:18
    pgoral
    Poziom 25  

:arrow: Mikippp

Cytat:
    Nie mogę go przeczytać, nawet po wylutowaniu.

0