Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka na UC3845 z dławikiem powietrznym.

M_MARCIN1974 08 Cze 2008 18:16 57967 91
    -RoMan-
    Poziom 42  
    W spawarce z Castoramy (Dedra czy jakoś tak) masz 3 rdzenie ETD49 i 3 dławiki na wielkich rdzeniach proszkowych. Taniej wyjdzie E71 na transformator i E65-A155 lub A275 na dławik.
    Chyba, że rdzenie z Chin, ale to trzeba sprowadzić kontener...
  • PCBway
    PEJO
    Poziom 21  
    mi chodzi o sklejenie lub złożenie w jakiś sposób samych rdzeni żeby uzyskac wiekszy przekruj, nie wiem jak bedzie sie to zachowywało bo powsanie napewno jakas szczelina miedzy tymi rdzeniami...
    nie pozostaje nic tylko doswiadczenie:D własnie sie grzeja w piekarniku 4 takie same trafa kazde niby po 300W jak je porozkleja poczysze nawine sprawdze, to pochwale sie rezultatami;)
    jeszcze jedno pytanie...
    co myslicie zeby karkas zrobić z koszulki termokurczliwej?
    najtaniej wychodzi recykling;p
    lechoo
    Poziom 39  
    W ten sposób będziesz miał za małe okno do nawinięcia uzwojeń, druty po prostu się tam nie zmieszczą.
    A transformatory zamiast w piekarniku lepiej przez 20 min. gotować we wrzątku - nie będzie śmierdziało w całym mieszkaniu.
    PEJO
    Poziom 21  
    ja to robie itak w warsztacie... ale o gotowani pierwsze słysze i obiecuje sprawdzić!;)
    o druty sie nie martwie bo JA ZMIESZCZE!;)
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Nie zmieścisz i koniec. Porównaj sobie:

E71 - okno do nawinięcia 13x42mm = 546 mm^2
    EI33 - 7x22mm = 154 mm^2

Przekrój rdzenia odpowiednio 683 mm^2 i 4x118=472 mm^2
    olinek2
    Poziom 23  
    Ej Roman poczekaj, daj się koledze wykazać może trafo nadprzewodnikiem nawinie.
    Bo widzę, że coraz więcej cudotwórców na forum, szkoda, że w rządzie ich nie ma.
    A tak na poważnie, to nie opłaca się (koło 18zł jak dobrze pamiętam z faktury - E71) kombinować.
    Tomasz.W
    Poziom 35  
    olinek2 napisał:
    ..... (koło 18zł jak dobrze pamiętam z faktury - E71.....
    A powiedz gdzie mają takie ceny.
    olinek2
    Poziom 23  
    W Warszawie, ale teraz tam troszeczkę zdrożały jednak w Białymstoku ceny pozostają takie same :) ja nawet chyba brałem za 17 dwie polowki do pierwszej spawarki :)
  • PCBway
    Tomasz.W
    Poziom 35  
    olinek2 napisał:
    ....W Warszawie, ale teraz tam troszeczkę zdrożały jednak w Białymstoku ceny pozostają takie same.....
    O niebiosa...masz problem ze zrozumieniem pytania :?: Czy po prostu lubisz pisać. Jak dla mnie może to być np. Wąchock. W jakiej firmie można kupić rdzenie E71 po 18 Pln. Pytam bo potrzebuję takie rdzenie.
    lechoo
    Poziom 39  
    Geomet. Rdzenie ferrytowe
    02-677, Warszawa, Wynalazek 2
    tel./fax 0 22 847 59 31
    PEJO
    Poziom 21  
    jakie cuda? jaki nadprzewodnik?
    miedziana blacha 0.22 i mika 0.1;p
    Szopler
    Poziom 21  
    Pytanie do autora i obeznanych w temacie - jakie tranzystory polecacie do tej konstrukcji? Autor wykorzystał to co miał i dobrze, ale jakie tranzy brać żeby nie zbankrutować ;).
    lechoo
    Poziom 39  
    W sam raz będą IRG4PC50W, tylko kup je w porządnym sklepie (np. TME), a nie na bazarze czy z Allegro...
    Szopler
    Poziom 21  
    Jeżeli będę kupował to na pewno do takiej konstrukcji z pewnego źródła, bo kto tanio kupuje ten 2x kupuje (nie zawsze, ale w 90% przypadków tak jest).
    PS. Rdzenie w geomecie 20pln+vat, karkasów nie mają :(.
    olinek2
    Poziom 23  
    A coś Ty myślał, że karkasy dostaniesz do e71 ?? Zrób z laminatu i po bólu, trochę wysiłku ;) na E65 są ale rdzeń nie ma zbyt wielkiego okna.
    henryk63
    Poziom 9  
    Moze ktoś się zlituje i poda wagę i koszt?
    Szopler
    Poziom 21  
    olinek2 napisał:
    A coś Ty myślał, że karkasy dostaniesz do e71 ?? Zrób z laminatu i po bólu, trochę wysiłku ;) na E65 są ale rdzeń nie ma zbyt wielkiego okna.

Spokojnie ;). Dopiero teraz przeczytałem na aukcji Squadack'a (RoMan), że są nieosiągalne ;). Damy radę ;).

Koszt (najważniejsze elementy):
    rdzen E71 - 20+vat
    przekladnik pradowy 18,50+vat
    tranzystory 15,90+vat/sztuka
    ...
    wyjdzie pewnie ze 400 + obudowa
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Inaczej - dostawca próbował ściągnąć duże karkasy z Włoch. Były nawet do E100 i - co ważniejsze - do składanych po kilka E80. Ale okazało się, że były tylko w ofercie a nie w realnym świecie :(
    olinek2
    Poziom 23  
    Z reguły coś koło tego wychodzi :) chyba że masz większość części. Przekładnik nawiń sam, szkoda 20 zł. IGBT to ja bym spróbował HGTG, całkiem ładne parametry mają i po 2 sztuki słabszych (w sumie to i para mocniejszych wystarczy do 150A), z radiatorami dzielonymi. Wszystko rozbija się o powierzchnię przekazywania ciepła.
    Bezelwiusz
    Poziom 10  
    ciekaw jaką grubość elektrody spawalniczej mozna maksymalnie zastosować np: rutylową elektrodę??

Dodano po 4 [minuty]:

ciekawe jak okap sie spawa :X ?? ciekawa pozycja PE :)
    rockykon
    Poziom 12  
    z tego co ja się orientuje to przyjmuje sie 100 A na 1 mm elektrody ...
    agronom
    Poziom 14  
    rockykon napisał:
    z tego co ja się orientuje to przyjmuje sie 100 A na 1 mm elektrody ...

To się musisz jeszcze trochę pouczyć!!!
    rockykon
    Poziom 12  
    a możesz to prościej wytłumaczyć ? mi ( o ile mnie pamięć nie myli) podano taki szybki przelicznik... ??
    kulysaw
    Poziom 14  
    Dla elektrody 3.25mm ok 120-140A. Mnie uczono (o ile dobrze pamiętam), że taki szybki przelicznik to ok 40A na jeden milimetr średnicy elektrody.
    adamz74
    Poziom 31  
    Przy spawaniu ręcznym wg wzoru I=j*de
    gdzie:
    de- średnica elektrody
    j- gęstość prądu A/mm

de(mm) 2 => j(A/mm) 25-30
    de(mm) 2-4 => j(A/mm) 30-40
    de(mm) 4-6 => j(A/mm) 40-60

Przy spawaniu w pozycji pionowej należy zmniejszyć o 10-15%.
    rockykon
    Poziom 12  
    no to troszkę widać przesadziłem :-) pamięć zawodzi

pytanie .. czy ktoś planuje wykonać sobie tą spawareczke ? ja przy odrobinie czasu chyba sie skusze, najpierw skompletuje elementy. podejrzewam ze bez kłopotów sie nie obędzie, wiec razem było by raźniej..
    monty_p
    Poziom 18  
    Ja bym się też skusił. Pilnie potrzebuję takiej spawarki
    ...wogóle jakiej kolwiek spawarki. Transformatorówy są za duże i za ciężkie jak dla mnie. Nie, żebym był słaby, ale auto przeciążam ;)

Jak to cenowo wychodzi? No i czy to jest spawarka, której można by zaufać ?? (to pytanie do fachowców)
    rockykon
    Poziom 12  
    jeśli szukasz spawarki do pracy, zwłaszcza na teraz, a nie konstruowałeś nigdy wcześniej nic podobnego to chyba najlepszym wyjściem będzie kupno gotowej.
    monty_p
    Poziom 18  
    No... Nie konstruowałem nic podobnego. Moje doświadczenie z elektroniką kończy się na prostszych projektach. Wykonanie płytek to nie problem, gorzej z pozyskaniem rdzeni i drutów oraz nawinięcie tego tak jak należy. Do tego pewnie po złożeniu trzeba by jakąś kalibrację wykonać a ja mam tylko multimetr :D

...jezeli jest tu jakis "spawacz" to moze poleci mi cos, co pozwoli mi pracowac bez zakłóceń na płaskownikach, kątownikach, profilach, o grubości ścianek 5-7mm. Poza tym w 90% przypadków (w pracy) mam dostęp tylko do 230V. Niejednokrotnie spawam na przedłużaczu o długości 80m :)

Inwerter był by dla mnie idealny bo nic nie waży, poza tym niewiele zajmuje miejsca. Nie mam jakoś przekonania do chińskich konstrukcji.
    Jakis czas temu w castoramie była dedra200 za około 600zł. Pokusiłem się i chyba źle zrobiłem. Widziałem ją chyba z tydzień. Reszta czasu pomiędzy zakupem a dniem dzisiejszym, to gwarancja (reklamacja spawarki). Kupilem to chyba w kwietniu (na poczatku kwietnia).

Gdybym wtedy wiedział to co teraz wiem na temat tej spawarki, wolał bym zlecić zrobienie spawary komuś na forum. Pewnie by się ktoś znalazł. ;)