Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie Wkrętak Bosch IXO

fizzmann 05 Jun 2008 16:06 11861 10
Bosch
    fizzmann
    Level 10  
    witam czy mogę ładować wkrętaka bosch ixo ładowarką impulsową 5,2V 800mA (od noki) i jeżeli tak to ile maksymalnie trzymać podłączoną?
  • Bosch
    cyberdar
    Level 31  
    Witam

Sam typ akumulatora nic mi nie mówi. Napisz coś więcej na jego temat. Informacje powinny być nadrukowane na jakiejś naklejce.

--
    pozdrawiam
  • Bosch
    fizzmann
    Level 10  
    na naklejce jedynie "3,6V =-=-=" z danych wiem ze tam jest litowo-jonowy akumulator o pojemnosci 1 Ah
    cyberdar
    Level 31  
    Witam

Od biedy dałoby się tę ładowarkę wykorzystać ale... nie bezpośrednio. Ogniwa te, generalnie, są dość wrażliwe na przeładowanie. Do ich ładowania powinien być dorobiony układ, który daje stabilne napięcie w czasie. Ważny też jest czas ładowania. Tu masz link http://pclab.pl/art26289.html, który co prawda mówi o akumulatorach do notebooków ale zasady są jednakowe. Tutaj http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/printversion/printversion_119683.html masz trochę teorii na temat ogniw. To jest wycinek informacji z wikipedii dotyczący ładowania:

Baterie litowo-jonowe muszą być ładowane 2 fazowo:
    ładowanie stałym prądem (0.3-0.6C) aż ogniwo osiągnie 4,20 V
    ładowanie stałym napięciem 4,20 V aż prąd spadnie do zera (dla pewnych typów ogniw Li-ion o napięciu znamionowym 3,70V napięcie ładowania wynosi 4,10V na ogniwo)

Nie należy rozładowywać ogniw Li-ion do napięcia niższego niż 2,8V na ogniwo!

Zaprojektowany układ musi spełniać powyższe warunki jednak nie będzie to łatwe ze względu na zapas 1V jaki Ci pozostaje.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić to przeczytaj sobie informacje zawarte w tych dwóch artykułach. Nieprawidłowe obchodzenie się z tego typu akumulatorami może być w skrajnych wypadkach bardzo niebezpieczne.

Odpowiadając tym razem konkretnie na pytanie z pierwszego postu bezpośrednie ładowanie czyli podpięcie akumulatora pod "ładowarkę" jest zabronione. W rzeczywistości to co bardzo wielu nazywa ładowarkami jest w rzeczywistości najzwyklejszym w świecie zasilaczem z lepszę lub gorszą stabilizacją napięcia. Za bezpieczeństwo ładowania odpowiada elektronika w telefonie komórkowym lub w samej baterii komputera.

--
    pozdrawiam
    fizzmann
    Level 10  
    wydaje mi sie ze bosh posiada w środku jakiś moduł ładowania. proszę przeszukać arch elektrody tam było coś napisane pod wyrażeniem "bosch ixo"(KLIK dokładnie chodzi mi o ten art rozebrałem go po 2 godzinnym ładowaniu i mierzyłem napięcie na baterii wyszło jakieś 3,41 po 30 minutach ładowania i 3,52V po 2 godzinach? moje pytanie mogę ładować aż ogniwo osiągnie 4,2V czy tylko do momentu gdy ogniwo będzie miało 3,6 V??
    Malas1984
    Level 29  
    Prąd - 10% wartości pojemności akumulatora, napięcie o ok 2V większe przy ładowarce.
    fizzmann
    Level 10  
    tylko ze tam jest we wkrętaku jakiś układ sterowania ładowaniem. org ładowarka ma 3,6V 300 mA ładowanie ok 5 h
    drozdzo85
    Level 1  
    Witam wszystkich. Mam w zwiazku z powyzszymi postami mam pytanie. Jeżeli we wkretarce ixo jest w srodku jakis ukladzik, ktory dopowiada za ladowanie akumulatorka to czy nie wystarczy dostarczyc na zaciski napiecia 3,6V z np. zasilacza komputerowego? Moze sie myle ale przyszedl mi do glowy taki wlasnie pomysł i chcialem sie poradzic kogos madrego czy to ma sens. Bede wdzieczny za kazda informacje.
    mimor555
    Level 24  
    Witam, niestety ale odkopuje temat :( mam mały problem, chcę przystosować do mojego boscha ixo ładowarkę od noki, jak to zrobić? chodzi mi o to czy istnieją na tej wkrętarce jakieś bieguny - i + CZY obojętnie jest jak podłącze kable do tych metalowych styków ? prosze o szybka odpowiedź
    pawel1950
    Level 2  
    Ładowanie Wkrętak Bosch IXO .
    Istnieje plus i minus.