Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rolety zewnętrzne 230V, połaczenie równoległe

Eaidi 05 Jun 2008 16:58 20798 19
 • #1
  Eaidi
  Level 10  
  Witam serdecznie

  Przejrzałem forum dość dokładnie i nie znalazłem rozwiązania, tj. czy jest mozliwość połaczenia równoległego silników rolet (230V) tak aby wyeliminować sprzężenie zwrotne i nie popalić ich. Problem jest o tyle trudny że został trafiony kablel w ścianie (nie wiadomo w którym miejscu) i nie bardzo jest szansa poprowadzić nowy, zostały więc dwie rolety i jeden kabel 4x1mm2. Czy ktoś wie jak to zrobić ?

  Będę wdzięczny za pomoc

  Pozdrawiam
 • #2
  Dioda52
  Level 27  
  Jesli rolety posiadaja wylaczniki krancowe to nie ma problemu polaczyc je rownolegle do zasilania .Mozna zastosowac jeden kabel na , ktorym bedzie sie otwieralo i zamykalo rolety , bo do sterowania potrzeba trzy przewody plus uziemienie .Jedyne pytanie jest , jakiej mocy jest roleta .Jesli pobiera okolo 4-5A to mozna polaczyc druga , a jesli wiecej moze byc przewod za cienki i bedzie sie grzal .
 • #3
  Eaidi
  Level 10  
  Witam

  Rolety mają krańcówki, problem w tym że jedna porusza się szybciej od drugiej. Kiedy jedna dojdzie już do końca druga wciąż się porusza a ta która zakończyła już ruch i teoretycznie powinna zostać odłączona przez krańcówkę, wariuje i wykonuje ruchy w dół i w górę robiąc sporo hałasu. Jeśli jest podłączona jako jedyna wszystko jest ok. nie bardzo mam wyjście i muszę je podłączyć równolegle ale nie chciałbym spalić silników.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 • #4
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Rolet z silnikiem indukcyjnym jednofazowym nie można połączyć równolegle. Doprowadzi to do uszkodzenia silników.

  Pzdr.
 • #5
  Dioda52
  Level 27  
  Łączyć rolety można zawsze równolegle, jeśli posiadają wyłączniki krańcowe osobno do każdej, chyba, że są te same wyłączniki krańcowe do dwóch rolet. Jak trzeba to narysuje schemat jak to podłączyć, a na razie narysuj schemat jak to masz podłączone. Według mnie masz jakiś problem z podłączeniem, bo rolety są zależne od siebie.
 • #6
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Kolego Dioda52, mówimy tu o silniku indukcyjnym do pracy nawrotnej. Błędne działanie wynika z układu uzwojeń. Nawet znalazłem pomocny rysunek.
  Rolety zewnętrzne 230V, połaczenie równoległe

  Pzdr.
 • #7
  snopek4
  Level 20  
  Najprostrzym rozwiązaniem jest zastosowanie sterowników do tych rolet i otwieranie ich za pomocą pilota, sterowniki np. firmy elmes ST100
  Pozdrawiam
 • #8
  Dioda52
  Level 27  
  W tym układzie podłączone obwody się nakładają i pojawia się napięcie powrotne z drugiego silnika. Jest prosty sposób obejścia tego układu, a mianowicie włączenie dwóch dodatkowych, małych przekaźników NO do każdego silnika sterowanego z obwodu otwierania i zamykania oraz odłączającego drugi obwód. Jeśli jest to niezrozumiałe to narysuję schemat. Można też zrobić to na jednym przekaźniku ze stykami przełączanymi.
 • #9
  Eaidi
  Level 10  
  Witam

  Rolety są połączone jak na rysunku zatytułowanym "połączenie niepoprawne" przedstawionym przez kolegę Mariusza Ch. Rozumiem w takim razie że trzeba zastosować przekaźniki separujące, i najlepiej jeśli można je umieścić obudowie każdej z rolet (chociaż szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem w jaki sposób wyeliminuje to problem jeśli wciąż będą zasilane jednocześnie z tego samego źródła). Jeśli nie będzie to dużym problemem proszę kolegę Dioda52 o przedstawienie schematu oraz krótkie wyjaśnienie.

  Dziękuje serdecznie za rady i pozdrawiam.
 • #10
  Dioda52
  Level 27  
  Myślę, że schematy wszystko wyjaśniają, na jakiej zasadzie następuje separacja obwodów. Oba schematy są podobne, jeden zawiera dwa przekaźniki na każdy silnik, a drugi jeden ze stykiem przełącznym. W pierwszym schemacie jest możliwość zatrzymania rolety w każdej pozycji natomiast w drugim, tylko w położeniach skrajnych. Podyktowane jest to wielkością miejsca ile jest czy zastosować jeden, czy dwa przekaźniki. Można to też zrobić na triaku, ale trzeba zastosować układ gasikowy równolegle do każdego triaka. Układ zajmowałby podobną ilość miejsca w porównaniu z przekaźnikiem, dlatego nie rysuję schematu.

  Rolety zewnętrzne 230V, połaczenie równoległe
  ===============================================

  Dołączając dodatkowy wyłącznik główny w układzie drugim, jest możliwość zatrzymania rolety w dowolnym miejscu .


  [Posty scaliłem. Mariusz Ch.]
 • #11
  Eaidi
  Level 10  
  Dziękuje serdecznie wszystkim za pomoc, w przyszłym tygodniu jak znajdę odrobinę czasu wprowadzę rozwiązanie w życie.

  Pozdrawiam
 • #12
  wojtekm2
  Level 1  
  Podoba mi się ten rysunek. szczególnie ten drugi. Jesli dobrze rozumiem to będe mógł sobie otworzyć roletę do góry żeby sobie zobaczyć co jest na dworze, a jak puszczę przycisk to się zamknie - zarąbiste.
 • #13
  wowa52
  Level 11  
  Zapraszam na stronę:
  http://www.galeria-biznesu.pl/company/128549
  oraz
  http://www.rcs.net.pl/
  Będzie z podtrzymaniem ruchu rolety, z możliwością sterowania lokalnego i jednocześnie grupowego, z eliminacją skutków stanu nieustalonego przy zmianie kierunku obrotów, zabezpieczeniem przed narażeniami zewnętrznymi, bezpieczniej (CE) i pewnie w sumie taniej.
  Pozdrawiam
 • #14
  Dioda52
  Level 27  
  Widac ze osoba podajaca rozwiazania fabryczne nie czytala postow poprzednich.Osoby wiedzialy o takich rozwiazaniach jakie polecacie, ale to wymaga min. 5 przewodow.W tym rozwiazaniu sa tylko trzy bo pozostale ulegly uszkodzeniu i w tym ukladzie nalezy rozpatrywac problem.
 • #15
  wowa52
  Level 11  
  Witam.
  Osoba rzeczywiście nie zapoznała się z początkiem dyskusji!

  Jako zadośćuczynienie proponuję rozwiązać ten problem przy pomocy :
  - jednego na napęd przekaźnika dwubiegunowego z podwójną parą przełączanych styków (np.RM84. RT 424730)
  - oraz jednego przycisku żaluzjowego z alternatywnym wyjściem.

  Do napędów doprowadzamy N i z wyjścia przycisku żaluzjowego alternatywnie A* albo B* na poziomie L1.
  Cewkę każdego przekaźnika łączymy np. między N i B*. A* łączymy na przełączany styk I sekcji zaś B* na styk przełączany II sekcji. Przewód B^ silnika do NO I sekcji, zaś A^ silnika do NC II sekcji styków przekaźnika.

  Jeżeli brak sterowania albo jest L1 na A* , to połączone są równolegle uzwojenia „A” wszystkich napędów. Oczywiście gdy jest sterowanie na A*, to te uzwojenia są zasilane.
  Jeżeli jest L1 na B*, to połączone i zasilane są uzwojenia „B” wszystkich napędów.

  Pragnę nadmienić, iż w tym awaryjnym wariancie instalacji przekaźniki nie są wykorzystywane jako wzmacniacze mocy , a jedynie jako elementy komutacyjne.
  Ilość tak sterowanych napędów jest z tego względu ograniczona zdolnością łączeniową łącznika żaluzjowego, albo innego elementu sterującego grupę
  Pozdrawiam
 • #16
  Dioda52
  Level 27  
  Podane rozwiazanie nie rozni sie od ukladu, ktory podalem wczesniej, gdzie jest dokladny schemat rozwiazania.Jedynie co mnie zastanawia, ze producent twierdzi ,ze nie mozna laczyc rownolegle kilku rolet, a potem daje opis takiego rozwiazania juz po fakcie jak to zostalo dawno rozwiazane, nie wnoszac nic dodatkowego.
 • #17
  wowa52
  Level 11  
  No jednak moje rozwiązanie różni się zasadniczo.
  Na pierwszym z zamieszczonych wyżej przez DIODĘ52 schematów sterowanie jest realizowane przy pomocy dwóch przekaźników jednosekcyjnych (jednopolowych) na napęd.
  Na drugim schemacie pokazano rozwiązanie zakładające tylko skrajne położenia rolet.
  To, które ja opisałem umożliwia sterowania jak na schemacie pierwszym, ale przy pomocy jednego przekaźnika dwupolowego.
  Gdzie więc sugerowane podobieństwo?

  Co do pozostałych zarzutów, to najpierw dla wyjaśnienia:
  Nie można łączyć równolegle uzwojeń „pomocniczych” (zasilane poprzez kondensator) , bo to zakłóca składową strumienia magnetycznego stojana wytwarzaną przez te uzwojenia zwłaszcza w stanach przejściowych. Wystarczy też, że jedna z rolet osiągnie pierwsza pozycję skrajną ( co normalne) i zaczyna się zabawa!.
  Oczywiście uzwojenia „robocze”, do których przyłożono napięcie sieci są łączone równolegle, ale tylko na czas zasilania. Podobnie może być z uzwojeniami, gdy napęd nie jest wcale zasilany ( co wykorzystałem). Ponieważ w zależności od kierunku obrotów uzwojenie raz jest „roboczym” a raz „pomocniczym” wniosek jest oczywisty: niemożliwe jest trwałe połączenie parami (razem „góry”, razem „doły”) uzwojeń napędów.
  Czy ja coś takiego sugerowałem, jak to podnosi DIODA52?

  Nie podejmuję dyskusji w tonie Przedmówcy, ale pozwalam sobie zacytować jedną z zasad jakimi się od lat się kieruję.
  „Nie ma już rzeczy łatwych do zrobienia (tu: do wymyślenia).
  Są to z reguły tematy i sprawy spaprane (tu: niedopracowane).”

  No i pozwalam sobie też zasugerować zmianę klimatu dyskusji , bo po co psuć atmosferę forum (ewentualny cd. w II dekadzie września, bo teraz jadę w góry).
  Pozdrawiam
 • #18
  Andrzej87
  Level 9  
  Czyli jak rozumiem w przypadku dwóch silników zasilanych przewodami 4-ro żyłowymi każdy (neutralny, faza- ruch w górę, faza - ruch w dół, uziemienie) sprowadzonymi do jednej wspólnej puszki instalacyjnej z doprowadzonym jednym przewodem 4-ro żyłowym do sterowania jednocześnie oboma silnikami można zastosować zamiast dwóch przekaźników dwupolowych jeden czteropolowy?
 • #19
  Andrzej87
  Level 9  
  Sam sobie odpowiem: tak można.
 • #20
  raczek009
  Level 1  
  Czesc
  mam prosbe do wowa52,
  narysuj prosze jak mam podlaczyc przekaznik np.RM84. RT 424730, aby dzialal dwie rolety pod jednym przelacznikiem.
  nieznam sie na elektryce i elektronice, nie rozumiem Twojego opisu. a rysunek napewno zrozumiem.

  dziekuje za wyrozumialosc
  Pozdrawiam
pcbway logo