Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rolety zewnętrzne 230V, połaczenie równoległe

Eaidi 05 Cze 2008 16:58 17258 16
 • #1 05 Cze 2008 16:58
  Eaidi
  Poziom 10  

  Witam serdecznie

  Przejrzałem forum dość dokładnie i nie znalazłem rozwiązania, tj. czy jest mozliwość połaczenia równoległego silników rolet (230V) tak aby wyeliminować sprzężenie zwrotne i nie popalić ich. Problem jest o tyle trudny że został trafiony kablel w ścianie (nie wiadomo w którym miejscu) i nie bardzo jest szansa poprowadzić nowy, zostały więc dwie rolety i jeden kabel 4x1mm2. Czy ktoś wie jak to zrobić ?

  Będę wdzięczny za pomoc

  Pozdrawiam

  0 16
 • #2 06 Cze 2008 06:38
  Dioda52
  Poziom 27  

  Jesli rolety posiadaja wylaczniki krancowe to nie ma problemu polaczyc je rownolegle do zasilania .Mozna zastosowac jeden kabel na , ktorym bedzie sie otwieralo i zamykalo rolety , bo do sterowania potrzeba trzy przewody plus uziemienie .Jedyne pytanie jest , jakiej mocy jest roleta .Jesli pobiera okolo 4-5A to mozna polaczyc druga , a jesli wiecej moze byc przewod za cienki i bedzie sie grzal .

  0
 • #3 06 Cze 2008 16:42
  Eaidi
  Poziom 10  

  Witam

  Rolety mają krańcówki, problem w tym że jedna porusza się szybciej od drugiej. Kiedy jedna dojdzie już do końca druga wciąż się porusza a ta która zakończyła już ruch i teoretycznie powinna zostać odłączona przez krańcówkę, wariuje i wykonuje ruchy w dół i w górę robiąc sporo hałasu. Jeśli jest podłączona jako jedyna wszystko jest ok. nie bardzo mam wyjście i muszę je podłączyć równolegle ale nie chciałbym spalić silników.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  1
 • #4 06 Cze 2008 21:23
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Rolet z silnikiem indukcyjnym jednofazowym nie można połączyć równolegle. Doprowadzi to do uszkodzenia silników.

  Pzdr.

  0
 • #5 07 Cze 2008 01:26
  Dioda52
  Poziom 27  

  Łączyć rolety można zawsze równolegle, jeśli posiadają wyłączniki krańcowe osobno do każdej, chyba, że są te same wyłączniki krańcowe do dwóch rolet. Jak trzeba to narysuje schemat jak to podłączyć, a na razie narysuj schemat jak to masz podłączone. Według mnie masz jakiś problem z podłączeniem, bo rolety są zależne od siebie.

  0
 • #6 07 Cze 2008 09:33
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Kolego Dioda52, mówimy tu o silniku indukcyjnym do pracy nawrotnej. Błędne działanie wynika z układu uzwojeń. Nawet znalazłem pomocny rysunek.
  Rolety zewnętrzne 230V, połaczenie równoległe

  Pzdr.

  0
 • #7 07 Cze 2008 11:29
  snopek4
  Poziom 20  

  Najprostrzym rozwiązaniem jest zastosowanie sterowników do tych rolet i otwieranie ich za pomocą pilota, sterowniki np. firmy elmes ST100
  Pozdrawiam

  0
 • #8 07 Cze 2008 20:00
  Dioda52
  Poziom 27  

  W tym układzie podłączone obwody się nakładają i pojawia się napięcie powrotne z drugiego silnika. Jest prosty sposób obejścia tego układu, a mianowicie włączenie dwóch dodatkowych, małych przekaźników NO do każdego silnika sterowanego z obwodu otwierania i zamykania oraz odłączającego drugi obwód. Jeśli jest to niezrozumiałe to narysuję schemat. Można też zrobić to na jednym przekaźniku ze stykami przełączanymi.

  2
 • #9 08 Cze 2008 20:23
  Eaidi
  Poziom 10  

  Witam

  Rolety są połączone jak na rysunku zatytułowanym "połączenie niepoprawne" przedstawionym przez kolegę Mariusza Ch. Rozumiem w takim razie że trzeba zastosować przekaźniki separujące, i najlepiej jeśli można je umieścić obudowie każdej z rolet (chociaż szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem w jaki sposób wyeliminuje to problem jeśli wciąż będą zasilane jednocześnie z tego samego źródła). Jeśli nie będzie to dużym problemem proszę kolegę Dioda52 o przedstawienie schematu oraz krótkie wyjaśnienie.

  Dziękuje serdecznie za rady i pozdrawiam.

  0
 • #10 11 Cze 2008 05:12
  Dioda52
  Poziom 27  

  Myślę, że schematy wszystko wyjaśniają, na jakiej zasadzie następuje separacja obwodów. Oba schematy są podobne, jeden zawiera dwa przekaźniki na każdy silnik, a drugi jeden ze stykiem przełącznym. W pierwszym schemacie jest możliwość zatrzymania rolety w każdej pozycji natomiast w drugim, tylko w położeniach skrajnych. Podyktowane jest to wielkością miejsca ile jest czy zastosować jeden, czy dwa przekaźniki. Można to też zrobić na triaku, ale trzeba zastosować układ gasikowy równolegle do każdego triaka. Układ zajmowałby podobną ilość miejsca w porównaniu z przekaźnikiem, dlatego nie rysuję schematu.

  Rolety zewnętrzne 230V, połaczenie równoległe
  ===============================================

  Dołączając dodatkowy wyłącznik główny w układzie drugim, jest możliwość zatrzymania rolety w dowolnym miejscu .


  [Posty scaliłem. Mariusz Ch.]

  0
 • #11 14 Cze 2008 13:56
  Eaidi
  Poziom 10  

  Dziękuje serdecznie wszystkim za pomoc, w przyszłym tygodniu jak znajdę odrobinę czasu wprowadzę rozwiązanie w życie.

  Pozdrawiam

  0
 • #12 30 Lip 2008 23:49
  wojtekm2
  Poziom 1  

  Podoba mi się ten rysunek. szczególnie ten drugi. Jesli dobrze rozumiem to będe mógł sobie otworzyć roletę do góry żeby sobie zobaczyć co jest na dworze, a jak puszczę przycisk to się zamknie - zarąbiste.

  0
 • #13 25 Sie 2008 19:30
  wowa52
  Poziom 10  

  Zapraszam na stronę:
  http://www.galeria-biznesu.pl/company/128549
  oraz
  http://www.rcs.net.pl/
  Będzie z podtrzymaniem ruchu rolety, z możliwością sterowania lokalnego i jednocześnie grupowego, z eliminacją skutków stanu nieustalonego przy zmianie kierunku obrotów, zabezpieczeniem przed narażeniami zewnętrznymi, bezpieczniej (CE) i pewnie w sumie taniej.
  Pozdrawiam

  0
 • #14 26 Sie 2008 00:35
  Dioda52
  Poziom 27  

  Widac ze osoba podajaca rozwiazania fabryczne nie czytala postow poprzednich.Osoby wiedzialy o takich rozwiazaniach jakie polecacie, ale to wymaga min. 5 przewodow.W tym rozwiazaniu sa tylko trzy bo pozostale ulegly uszkodzeniu i w tym ukladzie nalezy rozpatrywac problem.

  0
 • #15 27 Sie 2008 21:43
  wowa52
  Poziom 10  

  Witam.
  Osoba rzeczywiście nie zapoznała się z początkiem dyskusji!

  Jako zadośćuczynienie proponuję rozwiązać ten problem przy pomocy :
  - jednego na napęd przekaźnika dwubiegunowego z podwójną parą przełączanych styków (np.RM84. RT 424730)
  - oraz jednego przycisku żaluzjowego z alternatywnym wyjściem.

  Do napędów doprowadzamy N i z wyjścia przycisku żaluzjowego alternatywnie A* albo B* na poziomie L1.
  Cewkę każdego przekaźnika łączymy np. między N i B*. A* łączymy na przełączany styk I sekcji zaś B* na styk przełączany II sekcji. Przewód B^ silnika do NO I sekcji, zaś A^ silnika do NC II sekcji styków przekaźnika.

  Jeżeli brak sterowania albo jest L1 na A* , to połączone są równolegle uzwojenia „A” wszystkich napędów. Oczywiście gdy jest sterowanie na A*, to te uzwojenia są zasilane.
  Jeżeli jest L1 na B*, to połączone i zasilane są uzwojenia „B” wszystkich napędów.

  Pragnę nadmienić, iż w tym awaryjnym wariancie instalacji przekaźniki nie są wykorzystywane jako wzmacniacze mocy , a jedynie jako elementy komutacyjne.
  Ilość tak sterowanych napędów jest z tego względu ograniczona zdolnością łączeniową łącznika żaluzjowego, albo innego elementu sterującego grupę
  Pozdrawiam

  0
 • #16 28 Sie 2008 03:00
  Dioda52
  Poziom 27  

  Podane rozwiazanie nie rozni sie od ukladu, ktory podalem wczesniej, gdzie jest dokladny schemat rozwiazania.Jedynie co mnie zastanawia, ze producent twierdzi ,ze nie mozna laczyc rownolegle kilku rolet, a potem daje opis takiego rozwiazania juz po fakcie jak to zostalo dawno rozwiazane, nie wnoszac nic dodatkowego.

  0
 • #17 28 Sie 2008 17:45
  wowa52
  Poziom 10  

  No jednak moje rozwiązanie różni się zasadniczo.
  Na pierwszym z zamieszczonych wyżej przez DIODĘ52 schematów sterowanie jest realizowane przy pomocy dwóch przekaźników jednosekcyjnych (jednopolowych) na napęd.
  Na drugim schemacie pokazano rozwiązanie zakładające tylko skrajne położenia rolet.
  To, które ja opisałem umożliwia sterowania jak na schemacie pierwszym, ale przy pomocy jednego przekaźnika dwupolowego.
  Gdzie więc sugerowane podobieństwo?

  Co do pozostałych zarzutów, to najpierw dla wyjaśnienia:
  Nie można łączyć równolegle uzwojeń „pomocniczych” (zasilane poprzez kondensator) , bo to zakłóca składową strumienia magnetycznego stojana wytwarzaną przez te uzwojenia zwłaszcza w stanach przejściowych. Wystarczy też, że jedna z rolet osiągnie pierwsza pozycję skrajną ( co normalne) i zaczyna się zabawa!.
  Oczywiście uzwojenia „robocze”, do których przyłożono napięcie sieci są łączone równolegle, ale tylko na czas zasilania. Podobnie może być z uzwojeniami, gdy napęd nie jest wcale zasilany ( co wykorzystałem). Ponieważ w zależności od kierunku obrotów uzwojenie raz jest „roboczym” a raz „pomocniczym” wniosek jest oczywisty: niemożliwe jest trwałe połączenie parami (razem „góry”, razem „doły”) uzwojeń napędów.
  Czy ja coś takiego sugerowałem, jak to podnosi DIODA52?

  Nie podejmuję dyskusji w tonie Przedmówcy, ale pozwalam sobie zacytować jedną z zasad jakimi się od lat się kieruję.
  „Nie ma już rzeczy łatwych do zrobienia (tu: do wymyślenia).
  Są to z reguły tematy i sprawy spaprane (tu: niedopracowane).”

  No i pozwalam sobie też zasugerować zmianę klimatu dyskusji , bo po co psuć atmosferę forum (ewentualny cd. w II dekadzie września, bo teraz jadę w góry).
  Pozdrawiam

  0