Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy.Jak podłączyć.

05 Cze 2008 18:18 18036 13
  • Poziom 13  
    Mam pytanie.Jak podłączyć silnik jednofazowy.To jest stojan Silnik jednofazowy.Jak podłączyć.tego silnika.Jak widać wychodzą 4 przewody.Między czerwonymi jest 18Ohm,a zielonymi 55Ohm.Gdzie podłączyć kondensator a gdzie napięcie?
  • Poziom 39  
    Przewody czerwone /mały opór-grubszy drut/to jest zasilanie 230V- /uzwojenie GŁ/.Natomiast przewody zielone/większa rezystancja,cieńszy drut/ to uzwojenie pomocnicze -rozruchowe/Czerwone do sieci,natomiast jedna końcówka rozruchowego razem z jedną końcówką głównego.a druga końcówka poprzez kondensator z drugą końcówką głównego.Jeśli zamienisz początek z końcem rozruchowego to zmienisz obroty /kierunek/
  • Poziom 13  
    Zrobiłem tak jak napisałeś i silnik nie chodzi,tylko buczy.Co to oznacza?
  • Poziom 39  
    Sprawdż czy wirnik lużno obraca się w stojanie /bez podłączenia do sieci/.Jeśli obraca się lużno-podłącz go i zobacz czy jeśli "ruszysz" ręką /za wałek wirnika/ czy ruszy.Możliwe że kondensator jest uszkodzony lub zbyt mały
  • Poziom 13  
    No właśnie obraca się swobodnie,a przy podłączeniu napięcia nie można nim obrócić tak jakby był zablokowany i buczy.
  • Poziom 37  
    Sprawdź czy wirnik nie ma śladów otarcia na powierzchni, jeśli są sprawdź łożyska i gniazda łożysk w obudowie, sprawdź czy wirnik nie ma bicia.
  • Poziom 39  
    Sprawdż kondensator .Jest zablokowany i buczy bo prawdopodobnie uzwojenie rozruchowe nie spełnia swojej roli.../uszkodzone uzwojenie pomocnicze lub kondensator/ Sprawdż to co pisał kol NIUTAT,bo może się okazać że wirnik "klei" sie do stojana.
  • Poziom 13  
    Dzięki AKRZY 74 za pomoc w podłączeniu tego silnika.NIUTAT miał też racje,wirnik kleił się do stojana.Po przetoczeniu wirnika wszystko działa jak należy.
  • Poziom 21  
    To teraz ten silnik można wyrzucić na złom (po przetoczeniu wirnika).
  • Poziom 22  
    Przesadzasz- zwiększy się tylko poślizg.Chyba ,że ma bicie i jest niewyważony wtedy nada się na wibrator do pustaków:D
  • Poziom 37  
    gsminfo napisał:
    To teraz ten silnik można wyrzucić na złom (po przetoczeniu wirnika).

Oczywiście że przesadzasz, spotkałem się z kilkoma może kilkunastoma przypadkami takiej operacji na silnikach, żadnemu to nie zaszkodziło.
  • Poziom 25  
    Przyłącze się do tych co twierdzą , że działać powinno: mam szlifierkę przetoczoną 15 lat temu!!! i działa
  • Poziom 21  
    Nieprawda, silnik jest słabszy i grzeje się szybciej. Mały silnik mały problem , a gdyby był to duży silnik !!!
  • Poziom 25  
    [quote="gsminfo" a gdyby był to duży silnik !!![/quote]
    A gdyby to był silnik spalinowy ? Możemy tak gdybać ale prawda jest taka, że zmniejszenie średnicy wirnika o nawet o dwa milimetry nie spowoduje zakłócen w pracy o ile nie zmniejszy się wytrzymałośc mechaniczna, ale przy takich mocach (rzędu 100-150 wat) nie ma to większego znaczenia.