Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczna instalacja

05 Cze 2008 20:33 3139 13
 • Poziom 9  
  Witam, mam takie pytanie. Opisze sytuację...

  Jest sobie studzienka betonowa w ziemi(głęboka na 100cm), w studzience jest pompa, która pompuje wodę do basenu... Instalacja w jest trójprzewodowa jednofazowa zabezpieczona różnicówką i ochronnikami.

  I moje pytania:

  1. Co się stanie jeśli podczas pracy pęknie wąż i pompa zostanie zalana wodą ? Albo nastąpi próba załączenia zalanej pompy ?

  Chodzi o bezpieczeństwo ludzi w basenie...

  2. Czy jeśli gdzieś w obwodzie instalacji wystąpi (awaria) przerwa w przewodzie PE(żółto-zielony) to może to pogorszyć ochronę ??

  Pozdrawiam
 • TestoTesto
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Ad-1-różnicówka powinna zadziałać i odciąć zasilanie, a przy większym prądzie także eS jednak gdy w tej chwili ktoś będzie w wodzie i będzie sie trzymał elementu metalowego np. rury może odczuć chwilowe porażenie zanim rożnicówka zadziala.
  Ad-2-taka awaria pogorszy niewątpliwie ochronę
 • TestoTesto
 • Poziom 9  
  Ale jeśli dojdzie do zalania pompy a basen nie ma żadnych elementów metalowych jest z betonu, to czy woda może przewodzić prąd(w tym wypadku) ?

  Czy istnieje jakaś metoda żeby sprawdzić czy przewód PE jest ciągły ? Czy między rozdzielnicą a gniazdem końcowym nie ma przerwy.


  :|
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Witam wszystkich na forum
  Ad. 1 Przy prawidłowo wykonanej instalacji powinny zadziałać zabezpieczenia
  Ad. 2 Jeżeli ochroną dodatkową jest uziemienie to jest to oczywiste. Ciągłość można sprawdzić choćby megaomomierzem, ale radziłbym wykonać wszystkie pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej (również działania różnicówki), a to może wykonać uprawniony elektryk, posiadający odpowiednie mierniki.
  A tak wogóle jaki stopień ochrony ma pompa?

  Przy instalacjach przy basenach obowiązują zaostrzone przepisy, częściowo wyjaśnione tu: http://pl.pl.allconstructions.com/portal/dowcipy/article/550
 • Poziom 9  
  OK, różnicówkę sprawdzał elektryk a pompa jest odpowiedniej klasy...

  A co do tego pomiaru oporu omomierzem to chcąc zmierzyć ciągłość przewodu PE miedzy jakie przewody podłączyć końcówki Megaomomierza ?

  No i jaka powinna być wartość odczytana, która można uznać za prawidłową?
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Między końcami przewodu PE, wartość zależy od przekroju przewodu i jego długości.
  Bezpieczna instalacja
  Ważna jest rezystancja uziemienia tzn. czy jest na tyle mała że wyłączy w określonym czasie urządzenia zabezpieczające.
  Co do klasy pompy chodziło o to że wiele urządzeń obecnie stosowanych na wzmocnioną izolację (oznakowanie dwa kwadraciki, jeden w drugim).
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  geguś napisał:
  yonagold napisał:
  czy woda może przewodzić prąd(w tym wypadku) ?

  Nie.


  Tak. :D
  Kolego Gęguś - woda w basenie to elektrolit. Jest rezystancyjnym przewodnikiem prądu i będzie przewodzić. Twoja uwaga tyczy się czystego chemicznie H2O.
  Inna sprawa, ile z tego prądu popłynie przez basen. Prad płynie zawsze po drodze o najmniejszym oporze. Jeśli najmniejszy opór będzie po drugiej stronie basenu, to prad tam popłynie. Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę "przekrój przewodu", bo może się okazać, że choć prąd jest dość duży by wyłączyć zabezpieczenia, to na gęstość pradu na polu większości człowieka, może być znikoma i nieodczuwalna. Podobnie jest w przypadku np. kabli przesyłowych na bałtyku, gdzie morze jest jedną z żył roboczych.
  Co do bezpieczeństwa ludzi, można dać rury z tworzywa i wodę puścić w obiegu zamkniętym. Samą pompę i inne urządzenia elektryczne zasilić z trafo separacyjnego.
  Tu widze, że kolega JK60 podsunął ci już kilka dobrych rozwiązań.
  Pomiary zrób koniecznie.
 • Poziom 9  
  To jeszcze 2 pytania:

  Co mi da, że pompe zasilę z trafo separującego ??

  Dalej nie wiem jak podłączyć omomierz. Jedną końcówkę do PE a drugą ? :=(


  Myślałem żeby zrobić w tej studzience taki dodatkowy układ informujący czy jest zalana wodą czy nie... Zrobiłbym taki czujnik z pływaka który zwierałby gdyby woda się podnosiła. Niestety nie wiem jaki układ zastosować aby do studzienki jako obiektu nie dochodził potencjał gdy czujnik jest zwarty. Najlepiej żeby wykorzystywał któryś z przewodów(może zero robocze albo PE) puściłbym nimi 1 V i gdyby czujnik był zwarty to popłynął by prąd i to nie pozwoliłoby na załączenie potencjału 230V. Przed studzienką mam wyłącznik.


  Będę wdzięczny za pomysł na taki układ...


  J
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  W pierwszym poście czytam:
  yonagold napisał:
  Instalacja w jest trójprzewodowa jednofazowa

  najprościej podłączyć jak na rys. powyżej: odłączyć przewody w rozdzielni (lub na silniku) zmostkować i mierzyć z drugiej strony.
  Aby ochrona była skuteczna nie wystarczy sama ciągłość przewodu, musi być odpowiednio mała rezystancja uziemienia. Przewód PE z jednej strony jest podłączony do silnika, a z drugiej gdzieś połączony z uziemieniem i rezystancja całej pętli zwarcia musi być odpowiednia.
  Owszem jeżeli jest różnicówka to przy ciągłości PE powinna i tak wyłączyć zasilanie, ale wynik pomiaru powinien być odpowiednio mały (obliczony), tak żeby zabezpieczenia prądowe (przypuszczam że zastosowano S191C) wyłączyły zasilanie przy awarii różnicówki.
  Do pomiaru pętli zwarcia potrzebne są jednak troszkę droższe przyrządy niż omomierz.
  (na marginesie dodam że elektryk który podłączał pompę powinien wykonać pomiar po pracy i zostawić protokół takiego pomiaru, ale to już inna bajka)
  Co do drugiej sprawy - z pływakiem - jeżeli byłaby możliwość wymiany przewody na 4 żyłowy to nie ma problemu.
 • Poziom 9  
  Sprawa wygląda tak. Całą instalacje w moim domu robił świetny elektryk. Wszystko było pomierzone itp...

  Ja tylko przedłużyłem jeden obwód tak żeby można było podłączyć tę pompkę... Więc zakładam że wszystko działa OK.

  Obawiam się tylko ja zareagują zabezpieczenia na zalanie pompy wodą... Czy ten prąd nie pokopie ludzi w wodzie... Rury są plastikowe a studnia przylega do basenu. No ale z tego co czytam to trzeba zaufać zabezpieczeniom.
  P.S Czy jak wezmę sobie urządzenie do badania ciągłości przewodów (buzzer)
  i wykryje połączenie PE na pompie z innym w innym PE obwodzie w domu to mogę wnioskować, że PE na pompie jest ciągłe ?


  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Nie wiem przy jakiej oporności zaczyna piszczeć ten przyrząd.
  Czy zmostkowanie (po wyłączeniu zasilania) żyły PE z np. L na silniku i zmierzenie na drugim końcu w rozdzielni stanowi jakiś problem ?

  Zaniepokoiło mnie stwierdzenie
  yonagold napisał:
  a studnia przylega do basenu


  Dla spokojnego snu proponowałbym jednak poprosić elektryka (zwłaszcza cieszącego się tak dobrą reputacją) o oględziny na miejscu.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Dla spokojnego snu proponowałbym jednak poprosić elektryka (zwłaszcza cieszącego się tak dobrą reputacją) o oględziny na miejscu.


  Tak zrobię bez obaw . . .

  I dzięki za wszystkie info...

  :-)[/quote]