Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HD 103UJ - Wstrzymanie startu

mariolino 06 Cze 2008 10:59 2751 14
  • #1 06 Cze 2008 10:59
    mariolino
    Poziom 9  

Cześć. Mam problem z dyskiem. Bios wykrywa mi dysk ale nie pokazuje jego pojemności i windows nie startuje. Kupiłem go dwa dni temu. Jako że mój komputer jest nieco starszy a dysk na Sata 2 używam karty - przejściówki na Pci. Ta karta ma dwa wolne sloty sata. Na drugim mam samsunga HD 501LJ (500GB) i z nim nie ma problemów. Bios go widzi i system normalnie odpala. Próbowałem użyć tego dysku pojedynczo, bez drugiego samsunga, ale historia ta sama - wykrywa nazwe ale już nie pojemność (mi tylko ta śmieszna kreska _ [a powinno pokazać 931000MB])i nic sie dalej nie dzieje. Byłem u kolegi, który ma nowy komputer i sata na płycie, sformatowałem tam sobie ten 1TB i było ok. Sterowniki do tej karty mam najnowsze jakie sa a model tego cuda to - Kouwell KW-571S 2-port Serial ATA Card. Najlepsze jest to, że ja odpinam ten dysk, żeby komp mi odpalił i (w akcie desperacji, spedziłem 12 godzin na tym, żeby znaleźć rozwiązanie tego irytującego problemu) podpinam ponownie dysk do karty system go wykrywa i mogę na nim dane trzymać i widzi całe 935 GB. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co ja mam z tym fantem zrobić, ażeby komp normalnie odpalał, a nie zwieszał sie jeszcze nawet przed odpalenie windy? Będę serdecznie wdzięczny za podpowiedź. Mariusz

0 14
  • #3 06 Cze 2008 23:50
    mariolino
    Poziom 9  

A to bardzo ciekawe, tylko mam drugi dysk Samsung HD 501LJ [500GB], nota bene na Sata 2, zapięty pod ten sam kontroler, nic w nim nie przestawiałem [tzn nie cofałem na Sata 1] i od razu działał z tą kartą po zaistalaowaniu sterowników do tejże karty, a poza tym, jak szukałem karty - to wyszukałem taką pod sata 2 - bo i z takim zamiarem kupienia dusku się miałem, że będzie pod Sata 2 [z myślą o nowym kompie i oszczędnościach na podzespołach]. Ale popróbuje tego co mówisz, być może pierwszy sam się przestawił na Sata 1. A swoją drogą, z tego co gdzieś czytałem SAta2 jest kompatybilny wstecz, więc też w sumie nie powinno się nic przestawiać. Ale to tylko moja skromna opinia ;)

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

PS, czytałem podane wątki i uświadomiłem sobie, że nie do końca naświetliłem problem. Komputer po starcie normalnie wyświetla to, co ma na stanie, najpier cd romy itp, dyski ide, potem pokazuje raid, kanał 1, (Samsung 500Gb), kanał drugi (samsung hd 103UJ) i zamiera wtedy, zamiast pokazać pojemośc tego dysku miga mała kreska i nic się nie dzieje. Czytałem różne fora, ale takiego czegoś tam nie ma. I może się powtórze, ale muszę dodać, że jak wypne kabel sat i odpale komputer i zapnę ponownie kabel do tego 1TB samsunga pojawia się w systemie i normalnie się z niego da korzystać bez jakiś probłemów. Chcę tylko rogryźć dlaczego tego dysku nie widzi przy starcie w dosie. Torchę to wszystko dziwne jakieś. Niestety ;(

0
  • #4 07 Cze 2008 00:45
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mikippp napisał:
    Witam,
    Kouwell KW-571S -> SATA1.0 Compliant
    Ten kontroler jest zgodny z SATA I a dysk jest SATA II !
    I w związku z tym są 2 wyjścia:
    - zmienić kontroler na zgodny z SATA II
    - "przestawić" dysk na SATA I

To jest dysk Samsung Spinpoint, nie posiada on zworki do ręcznego ustawienia dysku do pracy w trybie sata150, dysk sam powinien się ustawić w odpowiedni tryb, jeśli jednak tego nie robi, to na stronie Samsunga jest do tego odpowiednie oprogramowanie.

Cytat:
    * Symptom
    If SATA 3.0Gbps is connected with some mainboards which can only support SATA 1.5Gbps,
    the system should be stopped or hanged up.

Cytat:
    * Cause
    When SATA 3.0Gbps is connected with some mainboards which for only SATA 1.5Gbps, the mainboard is applied to it by SATA 1.5Gbps automatically.
    But some kind of mainboards can't support it.

Oto link:

http://www.samsung.com/global/business/hdd/faqView.do?b2b_bbs_msg_id=126&orderNum=2

0
  • #5 07 Cze 2008 02:18
    mariolino
    Poziom 9  

Jak ma sie ustawic w cokolwiek jak w biosie zamiera? Chodzi o to ze pokazuje jego nazwe i zaraz ma wyskoczyc pojemnosc, a nie wyskakuje i dalej juz nie pojedzie

0
  • #6 07 Cze 2008 08:19
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

A czy przypadkiem twoja płyta główna , to nie jest Gigabyte ? Ja mam kilka płyt z tej firmy i po podpięciu dodatkowego dysku SATA jeden potrafi zniknąć podczas inicjacji . Zgoniłbym to na technologię tych płyt . Jednak narazie mi to nie przeszkadza , bo korzystam, z takich ustawień tylko od czasu do czasu . Obawiam sie jednak , że pozostanie ci zakup kontrolera SATA na PCI . To powinno rozwiązać problem . Inna ewentualność , to zmiana biosu płyty na nowszy/poprawiony . Dla pewności przejrzyj jeszcze ustawienia w biosie . Może tam coś źle ustawiłeś i występuje przez to błąd komunikacji .

Pozdrawiam .

0
  • #7 07 Cze 2008 11:22
    mariolino
    Poziom 9  

Kolego, moją płyta yo AsRock K7S8X, i jest sprzed okolło 3 lat, i na pewno Sata ani 1 ani nie opsługuję, a problem właśnie z tym kontrolerem na PCI jest. Oparty jest na Sil 3112, zainstalowałem najnowsze stery do niego, ale to raczej niewiele ma wspólnego z odpalaniem kompa. I tak po prawdzie to ja już żadnych pomysłów na dalsze akcje nie mam. Próbowałem updatować Bios karty, ale albo coś źle robie albo się nie da. Robiłem to z płyty startowej w Dosie i sie zawiesz Dos, robiłem to spod właściwości w Menedżerze Urządzeń z zakładki flash Bios, ale przed zakończniem wyskakuje, że weryfikacja obrazu Biosu wgranego do karty się nie powiodła. I jestem w kropce.

0
  • #8 07 Cze 2008 11:42
    soviet100
    Użytkownik obserwowany

Spotkałem się z tym że Bios był poprostu za stary do 1TB dlatego nie mogł go poprawnie "widzieć" Update bios i powiedz czy chodzi.

0
  • #9 08 Cze 2008 01:22
    mariolino
    Poziom 9  

Bios to ja już dawno nowszy zainstalowałem, ale to nie pomogło. Ale coś w tym jest, wyjaśniało by dlaczego kompa staje w tym miejscu, a gdy wpiąć dysk po odpaleniu XP, jest normalnie w systemie widoczny. No chyba że to Bios karty jest za stary, z tym, że karte ma od kilku miesięcy, a wtedy już były 1TB dyski/

0
  • #11 11 Cze 2008 18:56
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Problem z tymi płytami polega przypuszczalnie na tym , że programiści tej firmy standardowo traktują pisane przez siebie biosy do płyt głównych . Jeden błąd pociąga za sobą lawinę . Dlatego te płyty tak dziwnie się zachowują po podpięciu kilku dysków do złącz SATA . Mnie bardzo często się to zdarza , kiedy podpinam dodatkowy dysk do wykonania kopii . Po odpięciu , lub resecie jest znów dobrze . Nie chciałem sobie tym zaprzątać dotąd głowy , bo nie jest to dla mnie takie ważne , więc ten temat pomijam na codzień .
    Jeśli można wprowadzić w dysk zmianę oprogramowaniem , to lepiej to robić na innym komputerze od razu i dopiero przełożyć dysk . Można też spróbować w biosie opóźnić szynę PCI , do większych wartości . W nowych płytach są to parametry dość niskie , a te dyski rozkręcają się znacznie wolniej . Nie zaszkodzi sprawdzić .

Pozdrawiam .

0
  • #12 11 Cze 2008 19:07
    tronic1
    Spec od komputerów

Problemem jest nie dysk a Kouwell KW-571S który ma problem z dyskiem 1 TB. Napisz do producenta karty jak wygląda sprawa obsługi takich dysków.

0
  • #13 12 Cze 2008 01:40
    mariolino
    Poziom 9  

A to dobry pomysł, jakoś nie wpadło mi to do głowy, żeby napisać do pomocy technicznej kouwell'a. Czytałem to, co tam na stronie mają popisane, ale nic tam co by pomóc mogło nie było. Może rzeczywiście bios tej karty ma coś rąbniętego, bo skoro karta działa poprawnie po starcie XP, więc stery są dobre, za to w Dosie, kiedy działa bios to się nic nie dzieje. Dzięks

0
  • #14 12 Cze 2008 22:08
    Phantom69
    Poziom 16  

Mariolino wygląda na to że masz problem z biosem ale nie płyty głównej a tej karty - stąd problem z przejściem wykrywania urządzenia. Jak dla mnie update biosu karty powinien pomóc - a to że karta jest z okresu kiedy były już 1t dyski wcale nie musi oznaczać że je obsługuje, bo mogła być wyprodukowana i 2 lata temu, kiedy nie było takich dysków nawet w planach. Nie chce nic zapeszać ale jeśli jest to jakaś tajwańska"tania" firma to może okazać się że update biosu jest niemożliwy (często by obniżyć koszty produkcji stosuje się romy zamiast drogich epromów)

0
  • #15 14 Cze 2008 10:08
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    Kontroler Kouwell KW-571S, oraz inne kontrolery zbudowane na Sil3112/Sil3512 początkowo miały wielkie problemy we współpracy z dyskami (głównie) Maxtor'a i to nawet takimi małymi jak 6Y160M0.
    Firmware do tych kart raczej pochodzi z SIL...
    PS Program (DOS-owy) do aktualizacji firmware-u pozwala odczytać/sprawdzić aktualną wersję...
    Program niestety nie jest szczególnie prosty w obsłudze.

Mikippp

0