Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wywala bezpiecznik na kablu od wzmacniacza .

06 Cze 2008 13:52 2373 11
  • Poziom 9  
    Witam :)

pojawił mi się problem i jak narazie nie potrafię sie z nim uporac :/ a mianowice przepala mi bezpiecznik na kablu za akumulatorem idącym do wzmacniacza :/ mam kabel 10mm2 i bezpiecznik 40A wszystkoi śmiga dopoki nie włacze zapłonu :| dzis sprawdzalem ze radio działa elegencko ale gdy probuje zapalać auto to sie przepala ( nawet jak 2 - 3 razy włacze i wyłacze sam zaplon to bezpiecznik szlag trafia :/ ) nie mam pojecia co sie stało :/ i od czego, gdzie zaczac poszukiwania usterki :/

dzięki za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    "zapłon" załącza u Ciebie radio ? W takim przypadku radio daje sygnał REMOTE na wzmacniacz a on sam dostajac sygnał do uruchomienia się robi to ...ale w środku jest "chory" odłącz plusa od wzmacniacza i spróbuj . Jeżeli nie wywali bezpiecznika to już wszystko wiadomo , wzmacniacz jest uszkodzony . Uprzedzając kolejne pytanie z praktyki wiem , że w takim przypadku jak podałem na 90% jest pewne , że "poleciały" MOSFETY w przetwornicy .
    Co to za wzmacniacz i jaka jest jego dokładna konfiguracja podłączenia ?
  • Poziom 14  
    Sprawdz czy kabel nie dotyka gdzies masy (także przy wzmacniaczu) no i jak na 10mm kabel to masz za duzy bezpiecznik na Twoj kabel jest dobry bezpiecznik 20-30 A ;)
  • Poziom 42  
    newmp3 gdyby dotykal masy to "wywalanie"bezpiecznika nie zależalo by od zapłonu. Sylwek ma oczywiście rację, choć chciałbym poznać pełną konfigurację układu zasilania.
    Przede wszystkim czy w bagażniku jest kondensator lub dodatkowy akumulator?
  • Poziom 9  
    Sylwek napisał:
    "zapłon" załącza u Ciebie radio ?

nie, nie po prostu włączyłem radio przed uruchomieniem auta :) i jak radio juz grało to włączyłem sam zapłon ( 2 razy włączyłem i wyłaczyłem) i bezpiecznik padł ... [ ale co do samego wzmacniacza to wydaje mi się ze jest chyba dobry, bo jak włacze sprzęt na postoju to wszystko śmiga jak ta lala ;) problem sie pojawia gdy wlaczam zapłon :/ ]

sprzet mam taki:
    z przodu power basy odseparowany es- 6c (85 rms), z tyłu mam głośniki jakies pioneery ale są podpiete pod radio tylko, wzmacniacz 4-ro kanałowy Earthquake Extreme Power 600W.4 (4x130 rms) i do tego skrzynia clarion (300 rms) a radio to pioneer deh-5800
    kable 10 mm2 i bezpiecznik jest 40A

sub jest zmostkowany na 2 kanały i wzmak odkręcony na tych kanałach na okolo 3\5 mocy gain a przod odkręcony na okolo 2/5 gain'a

P.S. zaznaczam ze sprzet byl załozony okoo 7 mies temu i wszystko działało okej przez ten czas i od tygodnia sie coś sypie :/
  • Poziom 42  
    Więc tak jak koledzy pisali - odłącz kabel plusowy od wzmacniacza, zaizoluj końcówkę i zobacz co się będzie działo.
    Przypadek jeden na tysiąc że uszkodzenie objawiło sie akurat wtedy gdy włączałeś zapłon.
  • Poziom 9  
    no wiec poprawdzalem co i jak .... i wychodzi na to ze jak podlaczam wzmacniacz to iskrzy :| nie da sie podpiac wzmaka :/ ma jakies przebicie albo cos :/ da sie cos z tym zrobic ?
  • Poziom 42  
    da się - naprawić wzmacniacz, pytanie tylko cy umiesz? Oczywiściem jeśli jest on uszkodzony, należało by najpierw zmierzyć prąd pobierany przez wzmacniacz.
  • Poziom 9  
    nie niestety nie znam sie na tym za bardzo :/
  • Poziom 15  
    NO to rozkręć wzmacniacz i porób zdjęcia... wrzuć na forum i może coś pomożemy :) czekamy :)
  • Poziom 42  
    Zacząć trzeba od podłączenia wzmacniacza na stole, przez amperomierz, bez obciążenia i ze zwartym do masy wejściem.
    Pomiar napięć na wyjściu już podpowie czy dostała przetwornica czy tez któryś koniec mocy.. Zdjęcia na tym etapie najmniej ważne.
  • Poziom 9  
    wzmacniacz okazłał się byćsprawnym :) wina lezy po stronie kabla :/ dzieki za zaintereswoanie :))) pozdrawiam :))
    W takim razie poprosiłbym o zamknięcie tematu . [Sylwek]