Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik wilgotności gleby schemat

antrykot 06 Cze 2008 16:37 4523 8
  • #1 06 Cze 2008 16:37
    antrykot
    Poziom 20  

Witam.
    Planuje budowe systemu do sterowania nawadnianiem, w małym gospodarstwie szkółkarskim. Ma to być centralka, sprzęgnięta z PCtem i po 4-przewowodowej lini dołączone układy bezpośrednio sterujące zaworem, a także przetworniki temperatury, nasłonecznienia i wilgotności.
    Każdy czujnik na małym procesorku, prawdopodobnie atmega8.
    Mam właśnie pytanie odnośnie czujnika wilgotności podłoża. Mianowicie myślałem nad dwoma prętami (nierdzewka, mosiądz, lub coś innego) wbitymi w ziemie, a do tego mocowanie tak, aby zachować między nimi określoną odległość. Pomiar oczywiście odbywał by sie poprzez pomiar rezystancji podłoża. I tu właściwe pytanie - czy taki pomiar byłby w miare liniowy (nie zależy mi na super dokładności) i nadawał by sie do tego celu. Oczywiście każdy czujnik był by skalibrowany, ze względu na różny współczynnik ph gleby.

0 8
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 06 Cze 2008 21:29
    adamjur1
    Poziom 39  

A co z nawozami - wpływają mocno na przewodnośc gleby....
    może lepiej kontrolować ilośc dostarczonej wody - naczynie z dwoma elektrodami - tu miałbyś jakąs powtarzalność pomiarów ( tak jest realizowane w systemach nawadniania np Gardeny)
    Pozdr.J.
    ps
    własnie kończę taki prosty system nawadniania trawników i krzewów wokoło mojego domu - chcę zegar sterujący nawadnianiem uzaleznić od opadów atmosferycznych- miseczka dwie śrubki i jak w niej będzie woda to układ na tranzystorze i przekaźniku nie pozwoli uruchamiać elektrozaworów...

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 06 Cze 2008 22:51
    antrykot
    Poziom 20  

Twój pomysł jest całkiem całkiem, ale u mnie niestety sie nie sprawdzi, gdyż rośliny są w różnych doniczkach, a nie które w gruncie. Niektóre z nich w cieniu, a inne na słońcu, więc gleba będzie wysychać z różną prędkością. Choć czujnik opadów to całkiem dobry pomysł.

A czy masz już jakieś elektrozawory, a jeśli tak to jakie i ile kosztowały ?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Cze 2008 08:46
    adamjur1
    Poziom 39  

Też drogą eksperymentów- wiem juz jakich nie stosować-klapokwych- mają one jedną zaletę- jak nie ma szasilania to sięzamykają sprężynowo, ale muszamieć reduktor ciśnienia, przy wyższym niz 2 atm moga sie nie domykać i dziwnie otwierać. Właśnie czekam na zawory kulowe z silniczkami i ustawianymi wyłacznikami krańcowymi, sprzedaje to insbud
    http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39
    teraż nie mają, ale za tydzien już mają być.
    U siebie zastosowałem cikawy rozdzielacz gardeny( ok 250 zł) który jednym ciśnieniem po kolei ( sekwencyjnie) obdziela 6 wyjść. Sterowanie jest zanikiem ciśnienia ( jak zawór odetnie torodzielacz przestawiea się nanastępne wyjście) do tego wystarczy jeden zawór i zegar sterujący ( czy ew komputer). U mnie jest to zegar tablicowy elektroniczny, od północy co otwiera zawór 6 razy po 25 minut z 5 minutowymi przerwami ( potrzebne dla pewnego przestawienia się rodzielacza) czasy ustawiłem takie same by w przypadku sytuacji nieprzewidzianej ( zacięcie siena jeden takt rozdzielacza czy brak napięcia w sieci) nie było ważne w którym cyklu sekwencji jestrodzielacz. I tak następnej nocywykona 6 pełnych cykli) a ilość wody dopsowuję zaworkami na poszczególnych obwodach.
    Pozdr.J.

0
  • #5 07 Cze 2008 09:10
    antrykot
    Poziom 20  

A czy na tym dzielniku występują znaczne spadki napięć ? Bo przyznam, że to dość fajne rozwiązanie w tej cenie. Szkoda że cały jest plastikowy, no ale nie można sie spodziewać cudów za te pieniądze ;)

0
  • Pomocny post
    #6 07 Cze 2008 09:20
    adamjur1
    Poziom 39  

Jeżeli mówimy o rodzielaczu Gardeny to jest to wyjątkow solidnie wykonany element. A plastikowy bo w instalacjach stałych pozostaje w ziemi przez cały rok.
    Nie rozumiem o co chodzi z napięciami - chyba myślisz o ciśnieniu - ma on na tyle duże przekroje że raczej długość rurek w instalacji powoduje spadki a nie on.
    elektrozawory dobierasz do średnicy rur i potrzebnej wydajności, ja zastosowałem 25mm dla rur 3/4 cala i to dało mi równy przepływ bez przewężeń
    Pozdr.J.

0
  • #7 07 Cze 2008 10:15
    antrykot
    Poziom 20  

Dzięki za pomoc. Oczywiście chodziło o spadek ciśnienia. Jako elektronik, z przyzwyczajenia napisałem o napięciu :)

Musze zobaczyć, czy uda mi sie go gdzieś kupić i poobserwuje jak sie to zachowuje w praktyce.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Cze 2008 14:04
    adamjur1
    Poziom 39  

Ja swój kupiłem w LeroyMerlinie ale w zimie , kiedy nie było wielkiego zainteresowania nawadnianiem.....
    Pozdr.J.

0
  • #9 07 Cze 2008 17:52
    antrykot
    Poziom 20  

Dzisiaj byłem w OBI i nie ma. We wtorki i w czwartki na giełdzie niedaleko mnie jest stoisko z profesjonalnym sprzętem do nawadniania, i może tam uda mi sie coś takiego trafić.

0