Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybka dioda Zenera? Czy wogóle istnieje?

06 Cze 2008 16:55 4351 8
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym się dowiedzieć czy zna ktoś może jakis konkretny typ diody Zenera pracującej do częstotliwości 1MHz. Bardzo proszę o pomoc :)))
  • Poziom 21  
    Diody Zenera mają dosyć dużą pojemność wewnętrzną. Najprostsze wyjście to zastosowanie diody Zenera w szereg z diodą Schottky'ego. Dioda Zenera powinna mieć wtedy napięcie stabilizacji mniejsze o potrzebnego o ok. 0,7 do 1 Volta- zależne od pobieranego prądu przez urządzenie.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że szeregowo dodana dioda Schottky'go obniży sumacyjną pojemność. Dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 43  
    Ralf_83 napisał:
    Rozumiem, że szeregowo dodana dioda Schottky'go obniży sumacyjną pojemność. Dzięki za odpowiedź.
    To nie tak, dla szybkozmiennego napięcia ta pojemność, ze wszystkimi z tego wynikającymi konsekwencjami, nadal pozostanie.
    Npisz dokładnie gdzie chcesz tę diodę Zenera zastosować.
  • Poziom 9  
    Wydaje mi się,że gdy dołączę do diody Zenera diodę Schottky'go to zgodnie z równaniem (C1*C2)/(C1+C2) wypadkowa pojemność się zmniejszy... Jeśli jest inaczej to proszę o wyjaśnienie dlaczego :))

Chcę umieścić diody Zenera jak widać na załączonym rysunku:

Ponieważ używam układu ICL 7660 do wytworzenia ujemnego napięcia ( które jest niższe niż dodatnie) dałem diody na wyjściu WO aby spadek na nich dał dla przebiegu prostokątnego takie samo napięcie dodatnie i ujemne -
    aby wypełnienie w generatorze było równe dokładnie 1/2.
    Po odpowiedzi na forum wpadłem na pomysł aby zamieścić diody Schottky'go
    aby zmniejszyć pojemność diód Zenera...

ps. Jeśli dodanie diód Schottky'go mija się z celem, to mam pytanie - jak stworzyć idealnie symetryczne napięcie zasilające aby wypełnienie było dokładnie równe 1/2 ? Próbowałem najpierw wytworzyć większe napięcie w ICL a potem ,,przepuścić'' je przez stabilizatory 78 i 79, ale napięcie na nich też bywa różne (margines błędu).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ralf_83 napisał:
    Wydaje mi się,że gdy dołączę do diody Zenera diodę Schottky'go to zgodnie z równaniem (C1*C2)/(C1+C2) wypadkowa pojemność się zmniejszy... Jeśli jest inaczej to proszę o wyjaśnienie dlaczego :))
    Taaa... a dioda Schottky'ego to też pracuje w kierunku zaporowym, czy może w kierunku przewodzenia :?: :idea: :D
    Widać upały mają wpływ na logiczne myślenie... :cry:

Ralf_83 napisał:
    Chcę umieścić diody Zenera jak widać na załączonym rysunku:

Czyli potrzebujesz symetrycznego ogranicznika napięcia... :!: :idea:
    Drzewiej używało się w takim przypadku mostka Graetza z dobrze dobranym kwartetem szybkich diod i ze zwykłą diodą Zenera w przekątnej mostka obwodu prądu stałego... :!: :D

Ralf_83 napisał:
    Ponieważ używam układu ICL 7660 do wytworzenia ujemnego napięcia ( które jest niższe niż dodatnie) dałem diody na wyjściu WO aby spadek na nich dał dla przebiegu prostokątnego takie samo napięcie dodatnie i ujemne -
    aby wypełnienie w generatorze było równe dokładnie 1/2.
    Po odpowiedzi na forum wpadłem na pomysł aby zamieścić diody Schottky'go
    aby zmniejszyć pojemność diód Zenera...

ps. Jeśli dodanie diód Schottky'go mija się z celem, to mam pytanie - jak stworzyć idealnie symetryczne napięcie zasilające aby wypełnienie było dokładnie równe 1/2 ? Próbowałem najpierw wytworzyć większe napięcie w ICL a potem ,,przepuścić'' je przez stabilizatory 78 i 79, ale napięcie na nich też bywa różne (margines błędu).
    Patrz wyżej... :idea:
    Warto też 'studiować' stare i sprawdzone oraz dobrze opisane w "papierowej" literaturze rozwiązania... :!: ... ponieważ to coś tu zrobił, to zwyczajne "wyważanie już dawno otwartych drzwi"... :cry:
  • Poziom 9  
    Ja bym prosił jednak o łopatologiczne wyjaśnienie dlaczego dioda Schottky'go nie obniży tej pojemności??? :)

Niekiedy wyważanie otwartych drzwi jest przyjemne, liczy się to, że dojdzie się do rozwiązania samemu. Widać że Quarz masz dużo wiadomości i możesz nazwać fachowo tą część schematu...

Chętnie bym podyskutował o tej pojemności... :):)
    Połączyłem równolegle zestawy dwóch diód Zenera i po jednej Schottky'go dla każdej polaryzacji napięcia...aby przewodziła dla wybranej połówki sygnału generatora. Więc to powinno zadziałać????[/quote]
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Ogranicznik symetryczny:

|Uogr|=2*Ud+Uz

Diody mostka muszą być dobrane tak by dla obu kierunków spadek napięcia na nich był taki sam (Ud1+Ud3=Ud2+Ud4)

A co do redukcji pojemności:

1. Pojemność diody maleje ze wzrostem napięcia polaryzującego ją wstecznie.

2. Dioda Zenera pracuje przeważnie z polaryzacją wsteczną.

3. W zakresie przebicia Zenera, rezystancja dynamiczna na tym odcinku bocznikuje pojemność.

4. W diodzie spolaryzowanej w kierunku przewodzenia (a w takim być musi dioda Schottky'ego, by układ "widział" daną diodę Zenera) jej pojemność jest zbocznikowana przez bardzo małą rezystancję przewodzącego złącza (w danym punkcie (Id,Ud) to będzie rs+rd, rs -rezystancja szeregowa doprowadzeń i półprzewodnika, rd - rezystancja dynamiczna diody).
    Pojemność ta jest widoczna w kierunku zaporowym i wtedy działa szeregowe połączenie zmniejszające pojemność tej odciętej gałęzi.

Taki układ jak zastosowałeś jest niewdzięczny w uruchamianiu, bo trzeba by selekcjonować diody Zenera, bo mają one rozrzut produkcyjny napięć stabilizacji a poza tym przy zmianach temperatury symetria bedzie ci się rozjeżdżać ze względu na różnice współczynników teperaturowych tych diod. Lepiej stosować taki ogranicznik z mostkiem, bo wtedy obie polaryzacje sygnału "obrabia" ta sama dioda Zenera.

Teoretycznie gdyby zastosować diodę Zenera na 7.5V (BZX84) i dwie diody 1N4148 to zmiany ich napięć od temperatury powinny się kompensować (diody muszą być możliwie blisko siebie, by były w tej samej temperaturze).

W twoim układzie, napięcie wyjściowe na wyjściu wzmacniacza użytego jako przerzutnik będzie w przybliżeniu +/- 5.5V (-7V+1.5 do 7V-1.5) więc masz bardzo ograniczone pole działania (do tego musisz wymusić te z 5mA na diodzie Zenera by pracowała w obszarze stabilizacji- pamiętając, że część prądu z wyjścia przerzutnika płynie do integratora)

http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/BZX84_SERIES_3.pdf
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi :)))