Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

złe wskazanie prędkościomierza z VSS - Ford Mondeo MkI

06 Cze 2008 17:47 3896 3
  • Poziom 2  
    Witam

Na jakiej zasadzie działa prędkościomierz sterowany z VSS?

Rozważałbym taki scenariusz - jeśli sie mylę niech mnie ktoś poprawi:
    1) sensor w skrzyni biegów generuje impulsy z częstotliwością zależną od prędkości obrotowej wału sprzężonego z kołami. (z jakiego rzędu częstotliwościami mamy tu do czynienia?)
    2) układ elektroniczny licznika zlicza impulsy lub konwertuje na napięcie za pomocą którego jest wychylana wskazówka licznika (cos a'la woltomierz).

Wiedzy tej potrzebuje żeby wyjaśnić takie zjawisko, że minimalny ruch, drgnięcie samochodu powoduje skok wskazówki o ok 20km co w konsekwencji powoduje że wskazania prędkości są zawyżone.

Podobne objawy występuja ponoć jeżeli jakiś specjalista po zabawie z licznikiem źle założy wskazówkę, ale z rożnych opisów wynika że wówczas skok wskazówki miałby miejsce natychmiast po włączeniu zapłonu a tak sie nie dzieje. Potrzebny jest minimalny ruch samochodu żeby wskazówka ruszyła. Natomiast przy zatrzymaniu wskazówka opada normalnie do ok 20km i potem baaardzo wolno dalej.

Czy takie objawy mogą sugerować awarię licznika? Ktoś gdzieś napisał że układy w tych licznikach mają tę właściwość, że działają dobrze albo nie działają wcale. Może więc gdzieś pojawiło sie niepotrzebne napięcie lub coś co wpływa na wartość generowanych impulsów? Albo błąd po stronie licznika - może jakieś napięcie odniesienia, kalibracji, które było by "dodawane" do tego z przetwornika impulsów?

Pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    Hej kolego proponuję ci poczytać o tym na forum forda.Ja mam ten sam problem tyle że jak żle wskazuje lub wogóle to trzeba walnąć w deskę to załapuje poprawnie. Sprawdz odpowiedzie na: http://forum.fordclubpolska.org/viewtopic.php?p=140271 tu są ciekawe rzeczy na ten temat.Pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    scasi napisał:
    przy zatrzymaniu wskazówka opada normalnie do ok 20km i potem baaardzo wolno dalej.

Raczej grzebany licznik
  • Poziom 13  
    Kolego to nie jest wina grzebanego licznika>U mnie zaczęło to samo sie dziać, najpierw licznik przestawał wogóle działać a teraz zatrzymuje sie na 20km/h tyle że nie opada.A winą tego wszystkiego jest brak styku w kostkach licznika lub zimny lut.