Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB - mobilna srednica drutu cewki

jgasec 06 Cze 2008 19:20 10573 6
  • Witam wszystkich i chciałbym przedstawić do oceny mój projekt anteny do samochodu.
    Antena wykonana z cewką skracającą na dole. Długość całkowita ok 1500mm. SWR=1.05 do 1.1 w przedziale od kanału 1 do 40. (sam byłem zaskoczony tym faktem)

Tak jak napisałem wcześniej antena ma cewką skracającą.
    Cewka nawinięta na karkasie o średnicy 6mm drutem srebrzonym 1mm, 64 zwoje. Rozciągnięta do wymiaru 90mm (długość cewki) Indukcyjność ok 2.15 µH
    Długość samego promiennika to ok 1400mm
    Antena przymocowana do samochodu przy użyciu uchwytu na tylną klapę dobrze zmasowana.
    Do projektowania anteny wykorzystałem rosyjskojęzyczny arkusz Excela.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 06 Cze 2008 20:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

No i oczywiście GRATULACJE za chęć wykonania i same osiągnięcia.

Jeżeli WFS anteny jest OK (jak piszesz) to chyba temat jest zamkniety dla samego WFS-a.

Oczywiście NIE możesz sprawdzic czy sama antena ma jaki kolwiek "zysk" (oczywiście ujemny) i jaką ma sprawność .
    To wymaga jednak (te sprawdzenie) "puszki Faradaja" , która znajduje się w laboratorium w Świerku.

Sam fakt zrobienia takiej anteny z rezonansem na 27MHz przy dopasowaniu WFS-u 1:1,3 to już coś. GRATULUJĘ.

Pozdrawiam.

• #3 06 Cze 2008 20:09
    c2h5oh
    Moderator

Skoro chcesz pochwalić się zaprojektowaną i zbudowaną przez siebie anteną do CB radia, temat przenoszę do "DIY Konstrukcje".

jgasec napisał:
    ...chciałbym przedstawić do oceny mój projekt anteny do samochodu...

Tu Koledzy na pewno ocenią Twoją pracę.

p.s. Przydały by się jakieś zdjęcia, bo napisać to można wszystko... :)

• #4 06 Cze 2008 22:07
    radiomechanik
    Poziom 23  

Jak sie wrzuci odpowiednią cewkę na dopasowanie - to nawet przysłowiowe "wiadro" mozna zestroić czy na metalowym karniszu można nadawać . Jakby tak jeszcze sprawdzić falomierzem na jakich częstotliwościach wykonana antena ma rezonans . Co do wymiarów - to prawie - prawie . 1/8 długości fali to 137 cm (20 kanał ) Trzeba jeszcze wziąść współczynnik skrócenia - dla przewodnika metalowego - wynosi 0,9 .Daje to długość 124 cm wtedy mamy antenę 1/8 fali - tak więc nie ma mowy żeby coś posżło nie tak. Indukcyjnośc dopasowania możnaby wykonać w układzie transformatora - przy tak długim bacie unika się zbierania ładunków elektrostatycznych - w poruszającym się samochodzie ma to znaczenie bo nie zawsze diody na wejściu odbiornika rozładują ładunki :-) Poza tym co antena robi w dziale DIY - proponuje przesunąć do działu radiotechniki - tam jest więcej ludzi zainteresowanych tym tematem .

• #5 07 Cze 2008 12:09
    jgasec
    Poziom 9  

Zgodnie z sugestią moderatora załączam kilka fotek anteny
    Niestety nie wykonałem dokumentacji fotograficznej w czasie montażu anteny można jedynie obejrzeć efekt końcowy.

To założona antena w pełnej okazałości

a ta fotografia przedstawia mocowanie anteny. Wykonane jest ono z poliamidu pomalowanego na czarno do niego wkleiłem "bat" z włókna szklanego. Uchwyt przykręcony jest do profilu z blachy nierdzewnej (również pomalowany na czarno ale farba się coś nie trzyma)

Tu widoczna jest nawinięta cewka ( zgrubienie pod tulejką termokurczliwą)

Zaciekawiła mnie wypowiedź radiomechanika

Cytat:
    Co do wymiarów - to prawie - prawie . 1/8 długości fali to 137 cm (20 kanał ) Trzeba jeszcze wziąść współczynnik skrócenia - dla przewodnika metalowego - wynosi 0,9 .Daje to długość 124 cm wtedy mamy antenę 1/8 fali

Będę musiał kiedyś spróbować wykonać taką anten a dokładniej jak zgromadzę materiały do jej budowy.

• #6 07 Cze 2008 13:10
    radiomechanik
    Poziom 23  

To są podstawy teorii fal , rozchodzenia się w różnych ośrodkach np: woda , metal , kabel ekranowany , linia falowodowa . W sumie uczą tego w szkołach . Jeżeli ktoś jest "nie po kierunku" polecam wszelkiej maści ksiażki podręczniki typu teoria fal , technika antenowa . Liźnięcie trochę wiedzy zaoszczędzi kilkadziesiąt cennych godzin eksperymentów . Wszystko co miało zostać wynalezione - juz zostało wynalezione tak więc "ameryki" nikt na nowo nie będzie odkrywał . Teraz to już tylo pozostała do wykorzystania technologia i coraz to doskonalsze i coraz bardziej dostępne materiały do budowy . Interesuje mnie z jakiego materiału wykonałeś karkas do cewki i jak jest mocowany "bat" anteny .

• #7 08 Cze 2008 16:54
    jgasec
    Poziom 9  

Co do karkasu to jest nim "pręt" z włókna szklanego o średnicy 6mm natomiast "bat" (pewnie chodzi o promiennik) to wykonałem z drutu miedzianego srebrzonego 1mm. Przymocowałem go do "pręta" z włókna szklanego tulejką tarmokurczliwą. Jako element strojony u góry anteny zastosowany jest drut stalowy 2mm.