Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

toshiba - monitor w maszynie CNC

albercik64 06 Cze 2008 21:37 2630 8
  • #1 06 Cze 2008 21:37
    albercik64
    Poziom 14  

Nie jestem w stanie podać modelu gdyż monitor wbudowany jest w maszynę. Sytuacja jest następująca, maszyna była włączana i wyłączana głównym wyłącznikiem kilka razy w ciągu kilku minut. przy kolejnym włączeniu monitor nie wyświetlił już żadnej informacji. Po ściągnięciu osłon okazało się że przepalił się bezpiecznik po stronie wtórnej przetwornicy zasilający wysokie napięcie. Jak przeczuwałem okazało się że zwarcia dostał tranzystor linii 2SC4288A. Po jego wymianie ( założyłem 2SC4288 - bez A na końcu ) monitor nie wstaje, posprawdzałem diody, rezystory itp w okolicy przetwornicy WN i wszystko wydaje się być sprawne. Co ciekawe podczas włączania słychać jak zasilacz niskiego napięcia wzbudza się, pojawia się chwilowo napięcie ok.160v na wyjściu ale zaraz spada na ok.20-30. Sprawdziłem czy nie ma zwarcia w innych obwodach zasilanych z przetwornicy i nic nie znalazłem. Po kilku sekundach od wyłączenia monitora słychać jak wyłącza się zasilacz, wnioskuję że nie ma nigdzie zwarcia po stronie wtórnej. Monitor ten pracował jakieś 15 lat w maszynie bez dłuższych przerw, czy myślicie że jak powymieniam kondensatory po stronie wtórnej to monitor wstanie ? Czy szukać jeszcze innych przyczyn ?

0 8
  • Mitronik
  • #2 06 Cze 2008 22:21
    beatom
    Poziom 32  

...no wiec cos obciaza napiecie linii 160V. ( to napiecie wydaje mi sie za wysokie ale moze " ten typ tak ma ")Miernik w lapke i sprawdzaj. Prawdopodobnie nic tam szczegolnego niema - typowy monitor CRT. Naprawialem juz starsze w takich maszynach. Elektrolity i tak bym powymienial dla swietego spokoju.

0
  • Mitronik
  • #3 06 Cze 2008 22:26
    albercik64
    Poziom 14  

jest tylko mały problem, bo monitor jest tak zbudowany że problem jest cokolwiek pomierzyć, postaram się go wymontować z maszyny i położyć na stół, to wtedy uda mi się więcej pomierzyć. Wszystkie napięcia się tak zachowują, że najpierw wskakują na wartości jakie powinny być a potem szybko spadają.

0
  • #4 06 Cze 2008 23:00
    beatom
    Poziom 32  

Niestety jest to maszyna i trzeba sie nameczyc, ubrudzic i czasem poskakac po drabinie. Oplaca sie jednak go wymontowac, naprawa jest latwiejsza i szybsza, - zwykle...
    Odlacz napiecie linii od ukladu, podlacz w to miejsce zarowke i zobacz co sie dzieje. Oczywiscie problem moze lezec tez w innych galeziach. Ktores napiecie na 100% jest obciazone za bardzo.
    Powodzenia

0
  • #5 09 Cze 2008 21:39
    albercik64
    Poziom 14  

podłączyłem żarówkę i zmierzyłem napięcie jest 86v - czy przypadkiem to nie jest za mało ? chociaż w innym miejscu jest pin z opisem +85v i jest tam też 86v - więc wygląda na to że jest w porządku. Czy oznaczenie A na tranzystorze może mieć znaczenie ? szukałem na necie i nic konkretnego nie znalazłem - chodzi o tranzystor 2SC4288A - taki był a założyłem 2SC4288. Zastanawiam się czy w tamtym nie było przypadkiem jakiegoś rezystora w środku i dlatego nie wstaje wysokie napięcie.

0
  • #6 10 Cze 2008 03:16
    beatom
    Poziom 32  

Na jakie napiecie stoja elektrolity na linii +85V ? ( to napiecie znowu wydaje mi sie za niskie ) - to mniej wiecej swiadczy jakie tam powinno byc faktycznie. Dalej twierdze, ze cos obciaza napiecie linii. Masz stabilne 85V ( powiedzmy, ze takie ma byc ) z zarowka, wiec zasilacz pracuje poprawnie. Miernik w reke i maszeruj po sciezkach. Po drodze moze, ale nie musi byc jeszcze tranzystor sterujacy, korekcja EW, odchylanie i jeszcze pare drobnych pierdul. Czy z trafa WN wychodza jakies napiecia pomocnicze ( +200V, 12V lub inne ), patrz na nogi trafa i dolaczone do nich diody prostownicze.
    Wiecej pomoc nie potrafie.

0
  • #7 10 Cze 2008 19:43
    albercik64
    Poziom 14  

udało się, monitor startuje, mam jeszcze jedno pytanie, monitor wymontowałem z maszyny i przywiozłem do domu, chciałbym zobaczyć czy wszystko wyświetla, jak go podłączyć np. do kompa ? z płyty wychodzą dwie wtyczki, na jednej są kolory RGB a na drugiej są dwa przewody - każdy z nich w ekranie - co to jest ? synchronizacja pionowa i pozioma ?

0
  • #8 10 Cze 2008 20:11
    beatom
    Poziom 32  

Przynajmniej po tych wszystkich postach pochwal sie co bylo przyczyna i jak to naprawiles. Moze sie komus na przyszlosc przyda. Opisz ladnie usterke i sposob naprawy.
    Monitor nie musi pracowac w systemie VGA, wiec trudno mi powiedziec, ktora wtyczka do czego, ale jesli to jest VGA to nic nie stoi na przeszkodzie podlaczyc go do komputera. ALE!!!!! - uwazaj na czestotliwosc ( rozdzielczosc w komputerze ) - bedzie za duza to znowu go zabijesz i nie trzeba bedzie sie bawic wylacznikiem glownym maszyny :)))
    Oczekuje opisu usterki.

0
  • #9 10 Cze 2008 20:30
    albercik64
    Poziom 14  

usterka była bardzo dziwna, to znaczy po odpięciu żarówki wsadziłem tranzystor linii i uzbrojony w miernik włączyłem monitor i ....... okazało się że działa :) więc ciężko mi podać przyczynę usterki.

Myślę że monitor pracuje z rozdzielczością vga, gdyż jest to dość stary monitor, z tego co się orientuję to maszyna ta ma jakieś 15 lat :) to i tak dobrze że obraz jest kolorowy.
    Za chwilę podpina kolory pod płytę, ale nie wiem co zrobić z tymi dwoma wolnymi przewodami, sprawdziłem na płycie i zaraz za wtyczką są takie dwa niebieskie elementy z trzema nóżkami, wygląda to jak dzielnik rezystorowy, zwłaszcza że na nim pisze 2R2, do jednej nóżki wchodzi sygnał z tego kabelka, jedna idzie do masy, a trzecia prowadzi w głąb płyty.
    Przeszukałem płytę i po ścieżkach doszedłem do elementów przy których widnieją napisy VS i V.LIN, domyslam się że jeden to sygnał V synch - tylko który ?

Pod VS podpiołem V. synch a pod V.LIN - H.synch/composite - nie wiem czy to dobry pomysł, ale monitor pokazuje obraz tylko wygląda to tak jakby były trzy ekrany nałożone na siebie z przesunięciem około 3/4 obrazu. Rozdzielczość ustawiałem na 800x600 i 640x480 i nie było wielkiej różnicy. Czy spróbować zamienić miejscami przewody ?

0