Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szumy w interfejsie MP3

pawelg73 06 Jun 2008 22:40 6207 8
    pawelg73
    Level 2  
    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post.Szukałem na forum podobnego problemu ale nic nieznalazłem albo niepotrafię znaleść.Sprawa dotyczy radia samochodowego w citroenie xara picasso z 2006 r ( radio na cd z tyłu gniazda mini ISO - chodzi po van - simens vdo) Podłączyłem do niego w gniazdo zmieniarki ( niebieskie mini iso) interfejs do odtwarzania mp3 ( posiada gniazda na usb karty sd i wejście liniowe na jack) W tle słuchanej muzyki i między utworami słychac wyraźne szumu - podobne do rożowego szumu, tylko slabsze - niejest to oczywiście interfejs sprzedawany przez citroena bo do tego modelu niema (mają tylko dla instalacji can Citroeny C3 C4 itp).Czy ktos wie jak odfiltrowac ten szum - próbowałem łączyć masę z interfejsu ale to na nic - może cos przyjdzie Wam do głowy wszelkie uwagi będą mile widziane. A może ktoś z Warszawy chce popróbować sił i coś poradzić - chętnie skorzystam.Aha jeszcze jedno jestem raczej laikiem w sprawach elektroniki więc proszę w miarę możliwości o jakieś jasne porady.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Pawelg[/tex]
    Szumy w interfejsie MP3

Załącznik skasowałem - należy używać przycisku "Dodaj obrazek". [Mirek Z.]
    pawelg73
    Level 2  
    Widzę, że post niespotkał się z zainteresowaniem - to może chociaż namiar na jakiegoś warszawaskiego elektronika od car audio który mógłby cos poradzić?
    SlaweK
    Level 43  
    Szumów nie likwiduje się ekranowaniem i masami. Trzeba znaleść źródło szumu a tu pewnie jest to marny przetwornik cyfrowo-analogowy. Myślę nie trudno będzie poprawić błędy konstrukcyjne.

SławeK
    pawelg73
    Level 2  
    Wielkie dzięki za odpowiedz .Zawesze to coś a jak myślisz takiego przetwornika nie można wymienić na coś lepszego.Rzeczywiście jak wprowadzam sygnał wejściem słuchawkowym to jest czysciej ( nie idealnie ale zawsze - pozatym z zewnętrznego odtwarzacza moge podkręcić głos i sygnał na wejściu jest mocniejszy co powoduje że szum jest mniej słyszalny bo on narasta wraz ze wzrostem głośności) ale zamotałem - sory, ( nawet z mp3 ze zwykłej komórki - tylko wtedy tracę sterowanie z radia) ? Może wystarczy "coś " wymienić w tym interfejsie?
    Wdzięczny będe z dalsze pociągnięcie wątku
    Pozdrawiam
    SlaweK
    Level 43  
    Marnego i powolnego przetwornika nie wymienisz ani nie poprawisz. Dochodzi do tego niedopasowanie impedancji wejścia które uwydatnia wszelkie niedociągnięcia.

SławeK
    pawelg73
    Level 2  
    Słowem mówiąc sytuacja patowa. Ale dziwi mnie jeden fakt ten sam interfejs (przynajmniej w tym samym opakowaniu a skoro to china to pewnie środek ten sam ) podłączonu do radia fabrycznego w audi a4 działał bez zakłóceń ( oczywiście pewnie soft lub coś w tym rodzaju był przystosowany do tego modelu ) , to samo w hondzie civc. może tu sygnał który wychodzi z tego ustrojstwa jest po prostu za słaby.(za cichy).
    Może ktoś na forum testował to urządzenie w innych modelach samochodów (interfejs mp3 importer www.xcarlink.com )
    Pozdrawiam
    marbed
    Level 15  
    Wygląda na to, że jednak kluczem do zagadki jest chińszczyzna.
    Swego czasu kombinowałem z podłączeniem mp3 playera do kaseciaka w Xsarze. Dopóki był zasilany baterią działał powiedzmy przyzwoicie (jak na mp3 oczywiście). Próbowałem zasilić go z gniazda zapalniczki i okazało się to niewykonalne. Szumy i gwizdy praktycznie uniemożliwiły słuchanie czegokolwiek. Próbowałem z układem na stabilizatorze LM - nic, probowałem z przetwornicą na MC34063A - nic. Zakładałem separator masy - nic. Odpuściłem sobie. Widocznie w insalacji Cytryny lecą takie śmieci, że koszt odfiltrowania ich przerósłby koszt mp3 playera.

Spróbuj zasilić to urządzonko bezpośrednio z akumulatora i zobacz czy będzie jakaś różnica.
    krzysiun
    Level 2  
    Hej, od niedawna jestem posiadaczem analogicznego xCarLink'a w Peugeot 307. Jeśli chodzi o szumy, to źródłem nie jest samo urządzenie. Mój Peugeot ma dość dobre (jak na mój gust) tzw. caraudio :P. Chodzi o to, że głośniki wysokotonowe są bardzo dobre, przez co bardzo dobrze słychać na nim szum. Szum o którym mowa, pochodzi (wedle moich obserwacji) z odtwarzacza MP3. Nie słychać go w przerwie piosenek. Kiedy podlączam inny MP3 player przez mini jack, np. telefon Nokia*, szumy także występują jedynie podczas odtwarzania piosenek (pauza wyłącza szum). Po podłączeniu innego MP3 playera, powiedzmy lepszej jakości - szumów nie ma. Te obserwacje skłoniły mnie do stwierdzenia, że chińszczyzna zawarta w xCarLink'u jest marnej jakości. Nie potrafi sobie radzić z zaszumieniem 'empetrójek', z czym niektóre odtwarzacze sobie jednak radzą. Nadmienię tylko, że po wyciszeniu "trebli", szumu nie słychac, podobnie jak wysokich tonów :P ;-)

Podsumowując, może warto pokusić się o podłączenie na wyjściu tego odtwarzacza jakiegoś układu filtrującego pasmo na którym szumy występują (wiadomo, także kosztem utworów). Nie jestem specjalistą, nie wiem ani czy to wykonalne, ani ewentualnie jakim sposobem.

pozdrawiam,
    Krzysiek

Edit: Podłaczyłem laptopa przez jack'a. Dźwięk bardzo czysty, dynamiczny. Odpowiedź: shitowata elektronika. Wydaje mi się, że szumy te spowodowane są odczytem z pamięci flash.

--
    *) sprawdziłem, na słuchawkach Nokia też szumi, z tym, że pasmo przenoszenia słuchawek ma taką charakterystykę, że jest on praktycznie niesłyszalny
    SlaweK
    Level 43  
    Dokładnie, charakterystyka pasma przenoszenia to tajemnica usuwania szumów marnych przetworników cyfrowo-analogowych w tandetnym sprzęcie. Dobre przetworniki kosztują więcej niż reszta, nawet wiele razy więcej. Kiedyś stosowano taki układ odszumiania DNL, może warto by było o nim sobie przypomnieć, służył do kaset ale z tymi też powinien sobie poradzić. Jak na razie wolę słuchać dobrze nagranej kasety niż takiej cyfrówki. Teraz cyfrowa jakość przerosła tandetą stare kasety audio.

SławeK

PS. Właśnie w reklamie tv widze jakich kretynów ma Cyfra+ w zarządzie który wybiera promocje.