Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt - detekcja amplitudy - mały problem

sopel1000 07 Cze 2008 12:37 2428 4
  • #1 07 Cze 2008 12:37
    sopel1000
    Poziom 10  

Witam,

mam na zaliczenie przedmiotu do zrobienia detektor diodowy równoległy. Muszę to zasymulować w PSpice i w Aplac'u. Problem jest taki, że stworzyłem układ taki:

Wynik analizy czasowej:

Problem z układem widać na wyniku analizy czasowej -> na wyjściu zamiast wykrytej amplitudy jest sinusik piękny.

R5=10MOhm to jakby woltomierz. Nie wiem czy to musi tam być.

Parametry źródła: VOFF = 0V, VAMPL = 2.5V, FREQ = 100kHz

Jak muszę to przerobić, żeby działało? Bo rozumiem, że na wyjściu powinno być coś +/- przypominające przebieg stały o wartości ok 2.5V tak?

0 4
  • Pomocny post
    #2 07 Cze 2008 13:52
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

sopel1000 napisał:
    Witam,

mam na zaliczenie przedmiotu do zrobienia detektor diodowy równoległy. Muszę to zasymulować w PSpice i w Aplac'u. Problem jest taki, że stworzyłem układ taki:

Wynik analizy czasowej:

Problem z układem widać na wyniku analizy czasowej -> na wyjściu zamiast wykrytej amplitudy jest sinusik piękny.

R5=10MOhm to jakby woltomierz. Nie wiem czy to musi tam być.

Parametry źródła: VOFF = 0V, VAMPL = 2.5V, FREQ = 100kHz

Jak muszę to przerobić, żeby działało? Bo rozumiem, że na wyjściu powinno być coś +/- przypominające przebieg stały o wartości ok 2.5V tak?
    zechciej zauważyć, iż jest to początek stanu przejściowego i na osi czasu masz przedział od zera do ok.;
    3,5•(1/100000Hz)=3.50000000000000E-0005s=35µs,
    natomiast stała czasowa; τ obwodu; R1 + R3, C1 - pominąłem dużą wartość R5 - wynosi:
    τ = (R1 + R3)•C1 =(3,9+0,22)•1000000Ω•(10/1000000000)F=4.12000000000000E-0002s=41.2ms, a biorąc pod uwagę fakt, iż stan ustalony będzie praktycznie po conajmniej czterech stałych czasowych τ więc nie dziw się, że widać to co widać... :cry:

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Cze 2008 11:34
    sopel1000
    Poziom 10  

A co powinno być na wyjściu mniej więcej po podaniu sygnału AM albo samego sinusa?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Cze 2008 22:57
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Jako, że jest to detekcja amplitudy, to ani chybi, musi to być coś proporcjonalnego do amplitudy nośnej (lub jej wartości chwilowej) (jednocześnie samej nośnej w miarę mozliwości nie powinno być na wyjściu - co osiągamy przez dobór odpowiedniej stałej czasowej filtracji)

Poza tym wyzeruj R3 i pozmieniaj wartości elementów, by było trochę lepiej :)

Demodulator:

Przebiegi: wejściowy (100kHz zmodulowane sygnałem 1kHz, m=0.5)

i po demodulacji (z odcięciem składowej stałej, niesymetryczność wynika ze stanu nieustalonego w układzie)

0
  • #5 23 Cze 2008 21:20
    sopel1000
    Poziom 10  

Świetnie! Dzięki Ci bardzo, poradziłem sobie już bez problemu teraz z symulacją tego w PSpice, ale mam nadal problem - muszę to jeszcze zasymulować w Aplacu.

Aplac jest (wg. naszego prowadzącego) superprzewspaniałym narzędziem, aczkolwiek niestety jest dla mnie znacznie trudniejszy niż Spice. Nie jestem w stanie wygenerować w Aplacu AM... Jest tam coś takiego jak ModulatorAM, ale jak próbuję go połączyć, to wyskakuje błąd, że nie można łączyć różnych części i żeby zastosować jakiś interfejs... Mogę prosić kogoś o podpowiedź jak wygenerować AM w Aplacu?

0