Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot jako odkurzacz. Bez uC tylko czujnikami. Ma się poruszać jak kosiarka.

borysek1414 07 Cze 2008 13:49 1292 6
  • #1 07 Cze 2008 13:49
    borysek1414
    Poziom 9  

Witam. chciałbym zbudować robota bez mikrokontrolera tylko z czujkami
    aby jeździł.l po powieszchni płaskiej i zbierał brud a jeśli :D jest przed ściana z 5 cm a bo jak ją dotykał, że by zmianiał kierunek i dalej jechał do następnej ściany tylko aby zbierał to w taki sposób jak jeździ kosiarka do trawy żaby nie jeździł chaotycznie

Post był raportowany.
    Nie używaj wielkich liter w tytule -->REGULAMIN pkt 10.9.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [hefid]

0 6
  • Pomocny post
    #2 07 Cze 2008 17:59
    OuldLand
    Poziom 11  

Pomysł świetny :-) Japończyki już coś takiego zrobili, fajna sprawa, tylko, że bez jakiegokolwiek mikrokontrolera sie chyba nie obejdzie, coś przecież musi sterować tymi czujnikami i silniczkami :-) chyba, że ktoś ma jakieś inne pomysły Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 07 Cze 2008 20:02
    arkady_pl
    Poziom 24  

Zobacz jak są zbudowane mechaniczne zabawki dla dzieci w stylu "straż pożarna". Mają mechanizm, który pcha/ciagnie je do przodu a potem gdy napotka przeszkodę zmienia kierunek jazdy. Sprawa zupełnie mechaniczna. "Program sprzątania" można ustawiać projektując odpowiednio ten mechanizm zawracania.

0
  • #4 07 Cze 2008 21:45
    borysek1414
    Poziom 9  

MOŻE I są takie ja mam taki helikopter , ale on ma mikrokontroler szczerze to troszkę się boje tych mikrokontrolerów trudna sprawa :) pozdrowienia :D

0
  • #5 07 Cze 2008 21:52
    arkady_pl
    Poziom 24  

W supermarketach są takie pojazdy. Pod spodem jest obrotowy mechanizm z dwoma rolkami napędowymi.

Jeśli koniecznie mechanika to tylko tak - według mnie.

Każdy się boi nieznanego.
    Jeśli uważasz, że chcesz spróbować na mikro-kontrolerach to pisz. Pomożemy. Po to jest elektroda.pl

0
  • #6 08 Cze 2008 18:43
    borysek1414
    Poziom 9  

no to powiedzmy poprosiłbym o wstępny kosztorys z tymi mikroprocesorami.. a te rolki mam i wiem o co juz chodzi z nimi wszystko ok ale te rolki to nie powodują tego że będzie jeździł jak kosiarka no i jeszcze jedno o kosztorys to chodzi mi o ile będzie kosztował mikrokontrolno i coś jeszcze do tego trzeba programator jakiś??:P

0
  • Pomocny post
    #7 08 Cze 2008 20:31
    arkady_pl
    Poziom 24  

Kosztorysu pełnego nie podam bo nie jestem modelarzem aktywnym i nie na wszystko znam ceny. Co do sterowania uP to z elektroniką zmieścisz się w 250zł brutto(uP AT lub Mikcochip, tranzystory mocy, płytka, przetworniki ultradżwiękowe itp). Oczywiście zależy to od tego co chcesz uzyskać - jaki poziom zaawansowania "inteligencji" swojego odkurzacza.

Jeśli ma to być zwykłe nawracania z przesunięciem
    +-<-+
    |......|
    V.....^

to właściwie nawet uP nie byłby potrzebny ale będzie łatwiej i nawet taniej niż robić to na bramkach i przerzutnikach.

Zastanów się również jak chcesz rozwiązać sprawę rozpoznania przeszkody. Twój odkurzacz będzie dosyć wysoki zapewne a przeszkoda może być na wysokości wózka jezdnego lub u szczytu konstrukcji.
    Pytam - bo chciałeś odkurzać od ściany do ściany.
    Tutaj musisz przyjąć jakieś założenia aby bez sensu nie rozbudowac konstrukcji. Czyli płacić za super wypasiony system.

Ja bym zastosował moduły ultradżwiękowe, ustawił im jakiś próg zadziałania i wrzucił to do uP.

Wybierz również napęd - sterowanie silnikami DC czy krokowe.
    To wpływa na dobór uP - ilość wyjść sterujących.

Poza tym koszta będa tym niższe im więcej zrobisz sam i jak najwięcej przewalisz na swoje oprogramowanie. Wiadomo, nie wszystko się da, ale najpierw musisz sam odwalić kawął roboty i zrobić projekt i opisac wymagania. Potem dobiera się rozwiązania i wówczas masz kosztorys - części. Teraz to trochę wróżenie z fusów.

Ja akurat jako sterowanie wybrałbym coś co mam na magazynie - bo tak mi taniej ) ale tu chyba zakładamy, że nie mamy nic - tak?
    A mamy chociaż ten odkurzacz ) ???

[size=9][color=#999999]Dodano po 6 [minuty]:[/color][/size]

[quote="borysek1414"]do tego trzeba programator jakiś??:P[/quote]

Każdego uP trzeba zaprogramować.
    Jeśli będziesz potrzebował zaprogramować to myślę, że na forum znajdzie się ktoś kto pomoże abyś nie musiał programować - może jest w Twoim mieście?
    Ewentualnie dasz komuś kasę, on kupi, zaprogramuje i wyśle pocztą. Ja tak komuś BIOS ratowałem.

Niemniej jeśli chcesz modyfikować swój soft - a tak będzie napewno bo za pierwszym razem napewno nie trafisz w cel - to lepiej napbyć programator.

Koledzy z forum napewno pomogą - każdy z nas ma w tym swoje doświadczenia.

0