Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyć obroty wentylatora na procesorze?

07 Cze 2008 15:20 22098 8
  • Poziom 14  
    Jak domowym sposobem zmniejszyć obroty radiatora na procku? Bo chodzi jak farelka ;/

Lub co kupićw elektroniku? Jakiśsam potencjometr czy cos?

[Poprawiłem temat.
    Holcer]
  • Poziom 20  
    Witam polecam wyszukiwarkę na Elce i wpis: +regulator obrotów
    pozdrawiam
    jajco72
    ps. szukanie nie boli... a jak już znajdziesz, i nie wiesz co z tym zrobić to wtedy pytaj śmiało :)
  • Poziom 28  
    Zacznij od tego że go zdejmij z radiatora i wyczysc z kurzu i syfu radiator również.
    Potem delikatnie podważ takie gumowe zabezpieczenie na środku tego wentyla (może być pod napisem firmowym) i kapnij parę kropli oleju maszynowego.

Poco ci regulator skoro masz go pewnie wpiętego do złącza na płycie głównej i może jego obrotami zarządzać bios w zależności od obciążenia i temp.

Ja mam mojego intelowskiego wentyla na automacie i jeszcze ani razu mi nie zawył.

Warto czasem trochę budę posprzątać z kurzu bo często wentyle wyją bo są już dawno bez smarowania.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat regulacji wentylatorów był przerabiany. Nawet w FAQ jest parę linków do różnego rodzaju rozwiązań:

Regulator obrotów wentylatora komputerowego - Parę gotowych schematów płynnej regulacji jednego i więcej wentylatorów.

Regulator obrotów (napięcia) wentylatora bez potencjometru - Regulacja skokowa 5V - 0V - 12V.

Jaki rezystor do wentylatora - Czyli jaki (i gdzie) dać rezystor, żeby zmniejszyć obroty wentylatora.

Regulację wentylatora na CPU radzę jednak pozostawić płycie głównej. Jeśli tak głośno chodzi, to możliwe, że procesor ma za gorąco. Zmień pastę pod radiatorem, poukładaj kable, wyczyść całość z kurzu... To jedyny wentylator w obudowie? Napisz jaki to procesor i jaki wentylator? BOX'owy, czy coś innego? Jakiej jest wielkości? Podkręcany?
    Pozdrawiam
    Holcer
  • Poziom 12  
    W niektórych wersjach biosu można ustawić automatyczne obroty wentylatora czyli będzie się obracał z taką prędkością jaka będize potrzebna do schłodzenia procka.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dominus7000 napisał:
    W niektórych wersjach biosu można ustawić automatyczne obroty wentylatora czyli będzie się obracał z taką prędkością jaka będize potrzebna do schłodzenia procka.

Napisz może w których, bo to ciekawe... - Tak jest we wszystkich biosach. Przynajmniej od 5-6 lat. Kolega problem raczej ma z tym, że sam wentylator chodzi za głośno. Można go zmienić na cichszy - nowy, albo kołnierz dać i zamontować większy - im większy, tym mniej obrotów potrzeba, aby schłodzić radiator. Mniej obrotów - mniejszy szum...
    Pozdrawiam
    Holcer
  • Poziom 14  
    No kompa mam akurat w środku błysk, procek sempron 2800, a radiator od nowości chodził głośno, i niezauważyłem żeby kiedykolwiek zwolnił. Niechce do tego kompa dokłądać wiecej niż 10 zł, dlatego chce jakis regulatorek czy cos :)
  • Poziom 28  
    To może zerknij wreszcie do tego BIOSU jak ci mówimy bo chłopie jak ty chcesz po kosztach 10zł mieć ciszę to zapomnij o tanim wentylu za te pieniądze.

Możesz go trochę uciszyć właśnie w biosie.

Ale marne twe nadzieje bo te g****a AMD zawsze się okropnie grzały i trzeba je porządnie chłodzić.

Więc albo inwestujesz trochę kasy (do 50zł) na lepsze chłodzenie tak jak radził Holcer albo odrazu zamknij ten temat bo szkoda naszych klawiatur.
  • Poziom 14  
    wyrwałem wentylator i mam cisze.

TEMAT ZAMKNIĘTY.