Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coilgun 300J - parametry, opis, film

steelq 15 Cze 2008 16:13 12472 32
    bomber
    Poziom 24  
    w baterii sa zwykłe kondensatory 400uF na 400v takie ze sklepu z przeceny na dodatek, żadne LI albo ESR czy coś tego stylu.... Inne kondensatory porównywane są z falowników i też są solidne, wieksze jak browar i ciężkie jak Twój ;) Jednak w tej baterii opór wew. dzieli sie na 6 więc problemem jest temu dorównać takiemu markowemu z falownika nawet ;) Nie powiem te z falowników są używane a tamte nie ale to chyba nie ma aż takiego znaczenia ...
    Te z lamp błyskowych - kondensatory jak kondensatory , wyglądem nic niezwykłego i są opisane tylko pojemnością i napięciem... tyle ze pochodzą z lamp ;)
  • Computer ControlsComputer Controls
    steelq
    Poziom 16  
    Mam taką małą baterię z połączonych kondensatorów 660uF 400v (łącznie) i fajnie się ją rozładowuje przez druciki :D . Mam chyba za słabą cewkę i pocisk zły, musze zrobić nową jak będe miał drut nawojowy. A docelowo chcę zrobić działko wielocewkowe na takich kondensatorach jak mam w tym (połączonych).
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    kolega bomber ma racje :) większa ilość kondensatorów o mniejszej pojemności ma większą sprawność ponieważ im mniejsza pojemność tym mniejsza jego rezystancją a tym samym mniejsze straty prądu podczas wyładowania, po drugie kondy lamp błyskowych maja specjalna konstrukcje tzn minimalny prąd upływu i niewielka rezystancję własna najczęściej są to kondy suche... te kondy w pracy cyklicznej (ładowanie rozładowanie) prawie sie nie nagrzewają a zwykłe elektrolity sie grzeja i po osiągnięciu temp max najczęściej 85 lub 105 stopni C następuje silne gazowanie i bum... W przetwornicach stosuję sie też podobne kondy o niskiej rezystancji i jak na pewno zauważyliście maja one niewielka pojemność... Kolega w swoim coligunie ma kondensator służący do prostowania napięcia stosowany z zasilaczach nadajników radiowych GSM jest to kond elektrolityczny mokry o dużej rezystancji własnej wynoszącej w przybliżeniu 2omy a wiec sporo, w pracy impulsowej właśnie te 2omy powodują nagrzewanie sie kondensatora ponieważ przez okładziny przepływa bardzo duży prąd wiec nie nadaje sie on do pracy cyklicznej...Łatwo więc jest obliczyć spadek prądu Reasumując czym większa pojemność ( monolit !!! ) tym większa rezystancja a tym samym spadek wydajności rozładowania (mniejszy prąd). Natomiast kondensatory o mniejszej pojemności połączone równolegle maja taka sama rezystancje własna zainteresowanych odsyłam do twierdzenia THEVENINA a tak po za tym obliczenia dla rezystorów jak i kondensatorów w połączeniu szeregowym i równoległym są podobne. Rezystancja kondensatorów połączonych szeregowo jest większa niż przy połączeniu równoległym ponieważ rezystancje sie dodają a tu chodzi nam o połączenie równoległe więc rezystancja jest niewielka przy tym połączeniu a więc bateria kondensatorów ma większa sprawność ponieważ rezystancje poszczególnych kondensatorów są takie same a więc ich wypadkowa rezystancja jest mniejsza... przypomina to obliczenia rezystorów połączonych równolegle !!!!