Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna MS-7275

07 Cze 2008 18:24 1754 3
  • Poziom 20  
    Jestem szczęśliwym :x posiadaczem płyty Ms-7275 i mam z nią od początku same problemy.Na początku zepsuło się coś i nie działa wiatrak od procka muszę go podpinać do molexa,nie działa dioda od dysku w obudowie płyta ma tak ubogi bios że szkoda gadać i tu mam prośbę czy wie ktoś co mogło się stać z tym gniazdem pod wiatrak i czy jakoś można odblokować jakieś funkcje w biosie albo go zaktualizować ?Z góry dziękuje.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Użytkownik obserwowany
    Spróbuj zrobić UPDATE Bios . A jak sprawdzasz miernikiem to jest napięcie w 2 pinach na 3 na płycie głównej ?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 20  
    sprawdzałem miernikiem przez ok.2 sekundy jest ok.3V a potem to spada poniżej 0.5V
  • Poziom 23  
    Płyta MS-7275 ma dość rozbudowane sterowanie wentylatorów. Sterowane wentylatorem CPU odbywa się za pośrednictwem tranzystora Q2 (APM2054), który sterowany jest z układu U24 (W83391).

W warunkach domowych możesz jedynie sprawdzić czy oba wymienione wyżej elementy nie są uszkodzone w sposób widoczny. Możesz również obmierzyć tranzystor Q2 pod kątem jego przebicia (uszkodzenia). Najczęściej uszkodzeniu ulega sam tranzystor Q2 lub też przepalona zostaje ścieżka między tym tranzystorem, a złączem wentylatora CPU.

Aby uruchomić złącze CPU_FAN1 wystarczy wstawić w miejsce elementu R45 zworkę - jednak w takim przypadku wentylator będzie kręcił się na swoich maksymalnych obrotach.

Co do diody od dysku twardego to sprawdź przede wszystkim czy na złączu JFP1 na pinie 1 jest napięcie 5V. Napięcie to powinno być obecne cały czas (przy włączonej płycie głównej).

Płyta MS-7275 wydana została w dwóch wersjach. Jeżeli chcesz zaktualizować bios w swojej płycie to musisz sprawdzić którą posiadasz wersję. Oznaczenie wersji płyty powinieneś znaleźć na skrajnym złączu PCI. Powinna być tam nalepiona okrągła nalepka z oznaczeniem 010 lub 020. Do wersji 010 aktualny bios to: A7275AF1.110. Dla wersji 020 aktualny bios to: A7275AF1.314.