Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia CB radia przez nietypowe urządzenia w samochodzie

Perelka 07 Cze 2008 19:19 3307 2
  • #1 07 Cze 2008 19:19
    Perelka
    Poziom 15  

Witam.
    Mam problem z zakłóceniami CB radia spowodowane nie silnikiem czy innymi elementami samochodu ale rzeczami nietypowymi:
    Otóż mam Golfa 3 z silnikiem 1,8 mono, Radio President Grant antena magnesowa SIRIO 173cm i antena President Vermont przykręcona do dachu. Zainstalowałem w nim szereg urządzeń które potencjalnie zakłócają radio CB. Po pierwsze i najistotniejsze urządzenie to zasilacz impulsowy do komputera... zainstalowałem bowiem komputer (starego laptopa) zasilany uniwersalnym zasilaczem 19V. Już samo włączenie zasilacza daje zakłócenia rzędu 5-7 na skali s-meter. włączenie komputera nieznacznie zmienia zakłócenia. Do komputera podłączony jest odbiornik GPS (Navibe) i kamera internetowa. Ponadto posiadam dwa zestawy ksenonów z czego jeden używany na światłach mijania nawet zbytnio nie zakłóca radia, dopiero jak włączę drugi zestaw na światłach drogowych to pojawiają się zakłócenia, nie mniej jednak zakłócenia zasilacza komputerowego są największe.
    Jeszcze nie robiłem żadnych prób z filtrami bo dopiero zamierzam to robić.
    Nie wiem czy istotnym było by poznać częstotliwości pracy zasilacza i ksenonów w celu doboru jakichś filtrów.

Ewentualnie jakie próbować filtry i w których miejscach?

Dodam że antena President Vermont w dachu zestrojona jest idealnie i zakłócenia na niej są podobne jak na tej magnesówce gorzej zestrojonej.

0 2
  • #2 07 Cze 2008 19:21
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Usuwa się przyczyny, nie skutki. Filtry nic ci nie pomogą.
    Co się robi z poszczególnymi urządzeniami zakłócającymi jest na forum już opisane.
    Michał

0
  • #3 18 Cze 2008 22:16
    Perelka
    Poziom 15  

W sumie potwierdziły się Twoje słowa... Spalił mi się zasilacz do laptopa i postanowiłem już go nie naprawiać po raz drugi tylko kupiłem nowy zupełnie inny. Efekt - nie zakłóca juz radia na tyle by było to uciążliwe.
    Czyli na razie nie będę musiał walczyć z odkłócaniem...

0