Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

easy serii 500 prosba o pomoc

crash710 07 Cze 2008 21:42 1972 8
  • #1 07 Cze 2008 21:42
    crash710
    Poziom 9  

witam, mecze sie z niby prostym projektem na ten sterownik i nie moge dac sobie rady z jednym problemem. Na jednym z wejsc (np. I1) ma byc wrzutnik monet zliczajacy ilosc (impulsy) i uruchamiajacy silnik (np Q1) na okreslony czas bedacy iloczynem ilosci monet (impulsow) i stalego czasu "t" (okreslajacego czas pracy na jednym impulsie). Nie potrafie wykonac takiego "licznika", bede wdzieczny za pomoc w napisaniu takiego kawalka programu. zbyszek gliwice

0 8
  • #2 08 Cze 2008 19:26
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Obawiam się Kolego że na Easy 500 tego nie zrobisz.Wydaje mi się,że najbliżej będzie Easy 800 lub Mfd tam już masz funkcje arytmetyczne.Z tym musiałbyś pokombinować z czymś takim,że każda moneta ustawia jakiś licznik który masz np na 10 a ten włącza już czasówkę na ustawiony czas wysterowując wyjście na silnik.Zbyt lichy niestety i ograniczony jest ten sterownik.
    Pozdrawiam

0
  • #3 09 Cze 2008 01:33
    arkady_pl
    Poziom 24  

Chwila, na stronie http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=245

jest wpis, że EASY500 ma 12 liczników oraz 16 przekaźników czasowych.

Według mnie powinno się dac pod jednym warunkiem, że informacja z licznika może być podana jako parametr na wejście przekaźnika czasowego.

Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego mnożnika licznik*mnoznik=czas

Może się mylę.... ?
    Załączam rozpiskęw PDFie jakby link nie działał.

0
  • #4 12 Cze 2008 18:45
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Właśnie z tym jest kłopot.Żeby można wykombinować to tak że jeden licznik i np 16 komparatorów i 16 czasówek albo 16 liczników i 16 czasówek.Ale jedno mnie gryzie i tutaj pytanie do autora.To wszystko ma włączyć 1 napęd ale np.moneta 1 włączy 1 czasówkę,a 2 drugą przecież to się "gryzie"Chyba, że zrobisz coś takiego.Te wszystkie parametry są przykładowe i to tylko 3 pozycje sprawdzania resztę sam dorobisz jeśli uznasz,że jest ok.
    Powodzenia

0
  • #5 12 Cze 2008 22:02
    arkady_pl
    Poziom 24  

Nie no, na moje oko to jest do zrobienia(choć mogę się mylić bo teoretyzuję).

Moje rozwiązanie jest takie(teoretyczne - koledzy sprawdźcie czy to się da realnie tam zapisać)

WERSJA z licznikiem w obie strony
    opis
    wrzucenie monety (I1) zwiększy stan licznika (o 1), przez co wartość licznika będzie niezerowa i na Q1 podamy jedynkę logiczną. Niezerowa wartość licznika zostanie użyta do uruchomienia/puszczenia sygnału z generatora. Sygnał ten dojdzie do licznika aby odjąć 1, dzięki czemu układ się zatrzyma bo wartość licznika będzie zerowa, czyli na Q1 będzie "0" a impulsy z generatora celem odejmowania zostaną powstrzymane.

Czas pomiędzy powstaniem na Q1 sygnału "1" a odjęciem od licznika musi wynosić Twój czas t.

Jeśli licznik reaguje na zbocze narastające, to generator musi być w fazie "0" na początku. Jeśli licznik reaguje na zbocze opadające to licznik musi być na dzień dobry w fazie "1"

Jak zbudować generator?
    Z dwóch czasówek uruchamiających się wzajemnie. Taki multiwibrator.

Do rozwiązania powinno wystarczyć
    - 1x licznik (up/down)
    - 2x czasówka
    - kilka bramek ewentualnie z negacją

------
    Wersja gdy nie mamy licznika up/down
    - bierzemy dwa liczniki i porównujemy ich wartości.
    - monety podbijają licznik C1
    - generator z czasówek podbija licznik C2
    - jeśli wartości są różne (bramka exclusive-or) to....
    reszta logiki jak wcześniej

Według mnie do zrobienia.

Dodano po 4 [minuty]:

Co do generatora to tylko pytanie czy nie wzburzy sie sterownik, ze mu rekurencję robimy :)

Dodano po 37 [sekundy]:

Jeśli sa flagi, to mozna rekurencję zrobić przez flagi.

Dodano po 20 [minuty]:

Wykryłem felera mojego pomysłu - niedopatrzenie - jak sie uruchomi już maszyneria, to trzeba zadbac aby monety zawsze dodawały do licznika a impulsy z generatora tylko odejmowały.

Zrobiłem sobie symulacje i widze, że musze totaj coś dłubnąc.

Zaraz dojdę i podrzucę wam JPGa z wynikiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Najprostszym rozwiązaniem jest aby I2 "uwalniało generator a blokowało wrzutnik monet.

Czy wrzytnik monet ma pracowac on-line aby mozna było przedłużać czas "w locie" ??

Jacie, musieli taki kiepawy sterownik do tego dac?

Dodano po 20 [minuty]:

Wersja z ręcznym sterowaniem poniżej.
    Jedna bramka więcej pomoże zablokować wrzutnik gdy odliczamy naliczony przez monety czas.
    easy serii 500 prosba o pomoc

Dodano po 42 [minuty]:

Rozwiązanie on-lin'owego ładowania jest możliwe, tylko wymaga więcej elementów czasowych i nieco inaczej rozwiązanego naliczania impulsów. Idea główna pozostaje ta sama.

Wersja z dwoma licznikami jest o tyle lepsza, że nie mamy problemu z osobnym naliczaniem impulsów in minus i in plus.
    Pozostaje jedynie porownanie.

Dodano po 30 [minuty]:

Zainstalowałem EASY soft demo. Zerknąłem co za funkcje i jakie parametry ma EASY serii 500. Przyznaję - szalone zadanie z tymi monetami.

Patrząc na to zadanie od strony edukacyjnej to full wypas bo trzeba ruszyć głową. Ale w rzeczywistych warunkach to nie zazdroszczę jak komuś to każą robić na 500.

Moje rozwiązanie teoretyczne podałem powyżej, ale jego implementacja na EASY nie wiem na ile będzie możliwa.

0
  • #6 28 Paź 2008 10:17
    tmax
    Poziom 10  

Witam. Nie chce zakładać nowego tematu wiec pisze tutaj. Potrzebuje mianowicie nauczyć się programowania EASY Seri 500. Mam do wykonania taki układ:
    -jest jeden przycisk, jak raz nacisnę załączy mi jedna lampę, jak dwa razy szybko to drugą lampę, jak przytrzymam przez 2 sekundy to trzecią , a jak przytrzymam przez 4 sekundy to wyłączy wszystko.
    Jakby Ktoś mi to napisał i wytłumaczył to bedę bardzo wdzięczny.

0
  • #7 28 Paź 2008 11:54
    arkady_pl
    Poziom 24  

tmax napisał:
    Witam. Nie chce zakładać nowego tematu wiec pisze tutaj. Potrzebuje mianowicie nauczyć się programowania EASY Seri 500. Mam do wykonania taki układ:
    -jest jeden przycisk, jak raz nacisnę załączy mi jedna lampę, jak dwa razy szybko to drugą lampę, jak przytrzymam przez 2 sekundy to trzecią , a jak przytrzymam przez 4 sekundy to wyłączy wszystko.
    Jakby Ktoś mi to napisał i wytłumaczył to bedę bardzo wdzięczny.

A co umiesz?
    Bo na czymś trzeba bazować. Umiesz programować jakiś inny kontroler? Jesteś krawcem czy elektronikiem?

Dodano po 42 [sekundy]:

Lepiej będzie jeśli uda się wytłumaczyć i sam zbudujesz - przynajmniej będzie z tego pożytek.

0
  • #8 28 Paź 2008 20:29
    tmax
    Poziom 10  

Wielkie dzięki. Posiedziałem trochę i sam sobie doszedłem metodą prób i błędów jak to ma być.

0
  • #9 28 Paź 2008 21:08
    arkady_pl
    Poziom 24  

tmax napisał:
    Wielkie dzięki. Posiedziałem trochę i sam sobie doszedłem metodą prób i błędów jak to ma być.

I z tego masz największy pożytek. Temat nie był trudny jak się okazuje - tylko strasznie wyglądał - prawda?

0