Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić kierownicę do komputera?

wektor1 07 Jun 2008 22:07 7418 4
    wektor1
    Level 10  
    Mam kierownicę z uszkodzonym potencjometrem, szukałem takiego, ale nie można go kupić...
    Mam też starą myszkę kulkową i optyczną. Można je jakoś wykorzystać w wiadomym celu? Kierownica z optycznym sensorem...?

[Proszę zmienić stronę kodową na „polski programisty". Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, ...". Mariusz Ch.]
    Quarz
    Level 43  
    wektor1 wrote:
    Mam kierownicę z uszkodzonym potencjometrem, szukałem takiego, ale nie można go kupić...
    Mam też starą myszkę kulkową i optyczną. Można je jakoś wykorzystać w wiadomym celu? Kierownica z optycznym sensorem...?
    Zechciej łaskawie zauważyć, iż oba te urządzenia peryferyjne PCeta podłączasz do różnych portów:
    mysz do portu COM, albo do portu PS2,
    kierownicę do portu GAME.
    To są zupełnie różne porty, wykorzystujące zupełnie odmienne protokoły transmisyjne, więc zapomnij o takiej "przeróbce"... :!: :idea: :cry:
    wojtasmaj5
    Level 13  
    co do portów to się mylisz, bo ja myszki pod COM'a nie widziałem przynajmniej w tych komputerach co są teraz używane, obecnie kierownice powstają wyłącznie pod USB i coraz rzadziej można spotkać mysz optyczną pod PS2 po prawie wszystkie są robione pod USB, tylko niestety kolega nie napisał nam co to za sprzęt czyli jedynie możemy zgadywać ;)
    lelekx
    Level 30  
    Drogi kolego wojtasmaj5. Znasz specyfikację USB i protokoły transmisji (z naciskiem na HID)? Jak myślisz, na jakiej podstawie komputer rozróżnia, że to co podłączyłeś to myszka czy kierownica? A może pamięć przenośna, klawiatura albo drukarka? Wszystkie mogą korzystać z USB i jakoś nie zdarza się, aby system niewłaściwie rozpoznał typ urządzenia. BTW: widziałeś kiedyś mysz kulkową na USB? Mi się zdarzyło tylko raz, a kulkowych na port szeregowy nie potrafię zliczyć.
    Kolega wektor1 dokładnie opisał czego oczekuje. Nie wiem, co według Ciebie jest niejasne.

@wektor1: sensor optyczny (czy w postaci kamery czy diod LED i tarczy kodowej) nijak się nie nadaje do zastąpienia potencjometra w kierownicy. Dzięki sensorowi z myszki można wychwycić kierunek i wielkość względnego przesunięcia, a potencjometr zapewnia pomiar bezwzględnego położenia.
    mariusz-olszyk
    Level 11  
    Poszukaj zamiennik potencjometru ja miałem też taki problem z potencjometrem B10k i zamieniłem go na Telpod B10kB