Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq ZV5240 lampka ład. zaświeci na 3-5 sekund i gaśnie

07 Cze 2008 22:41 1696 7
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam problem z baterią do tytułowego lapka.
    Od miesiąca prawdopodobnie nie stykał mi wtyk zasilacza (co chwila przestawał ładować a gdy wyłączyłem i włączyłem wtyk zasilacza, znów przez chwilę ładował).
    Nagle bateria przestała się ładować w ogóle.
    Zasilacz jest w porządku i układ ładowania też (kolega ma ten sam model i przekładaliśmy baterię, mój lap ładuje jego baterię).
    Wobec powyższego uznałem, że licznik osiągnął zadany przez niegodziwego producenta limit ładowań i bateria była wykonała program samozniszczenia (takie rzeczy gdzieś słyszalem).
    Chciał bym teraz ominąć zdradziecką elektronikę i podłączyć ogniwa bezpośrednio do styków jednak tu problem - bateria ma 7 styków.
    I prośba: czy ktoś wie do których styków mam podłączyć ogniwa?
    Gdzie plus a gdzie minus?
    Dodam jeszcze, że nie mogę namierzyć ich woltomierzem bo bateria ma 0V (jeszcze spróbuję ją podgrzać).
  • Poziom 11  
    Witam jeśli ogniwa straciły napięcie to są szroty i należy je wymienić . Jeśli na ogniwach lion napięcie spada poniżej ~~3,2V to następuje nieodwracalna utrata pojemności, apropo elektronika ma właśnie do takiej sytuacj nie dopuścić.
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź i uświadomienie. Gdy bateria jeszcze działała, w opcjach zasilania WinXP nie dało się ustawić alarmu na mniej niż 10 minut (potem nawet chyba 15 min). Strasznie mnie to drażniło bo po 30 min używania baterii laptop się hibernował. Wyłączyłem więc te alarmy i chodził wtedy na bateriach nawet ponad 120 min!!! Jednak zaczął się inny problem: w trakcie pracy na zasilaniu przełączał się na baterię (ikona wtyczki zmieniała się na baterię). Jeśli w porę tego nie zauważyłem, laptop padał. Aby przełączyć się na zasilanie musiałem wyjąć wtyczkę zasilacza i włożyć ją ponownie - znów przez powiedzmy 2 godziny ciągnął prąd z zasilacza. Na przestrzeni ok 40 dni ten czas z 2 godzin skurczył się do kliku minut by po kolejnym tygodniu osiągnąć 5 sekund! Teraz jest tak, że włączam laptop z baterią do prądu, lampka ładowania zaświeci na 3-5 sekund i gaśnie.
  • Poziom 40  
    Należy sprawdzić czy nie jest wadliwa dioda włączona w szereg z gniazdem zasilania na płycie głównej bo często ten producent takie stosował w różnych modelach i one przerywały.
  • Poziom 12  
    Lutowałem kiedyś (amatorsko wg gotowych schematów) ale płyty głównej jeszcze nie. Wiem, że dioda ma przewodzić w jedną stronę ale czy nie wylutowując jej jednego końca można ją sprawdzić?
  • Poziom 40  
    Mierząc napięcie przed diodą i za nią pod obciążeniem może się okazać że na niej spada połowa napięcia. Ta dioda to tylko zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilacza i pewnie można ją zewrzeć.
  • Poziom 12  
    Wątpię czy jestem w stanie namierzyć tą diodę. Póki co rozebrałem baterię i okazało się że ma 16V co chyba oznacza że ładuje (lampka się nie świeci bo elektronika padła?). Natomiast na stykach, jak pisałem wcześniej, jest 0V. Nie wiem jak minąć elektronikę. Są tam jakieś oznaczenia styków P+ P+ ST D C P- P-
    Myślę że dwa pierwsze i dwa ostatnie to + i - (power?)
    Czyzby wystarczyło podłączyć do nich bezpośrednio baterię? Bateria (ogniw) ma dwa wyprowadzenia: czarne i czerwone, na których stwierdziłem owe napięcie 16 V. Myślę, ze trzeba je przylutować do wyprowadzenia styków: czarny jako minus a czerwony jako plus. Jutro rano tak zrobię. Pozdrawiam wszystkich.

HP Compaq ZV5240 lampka ład. zaświeci na 3-5 sekund i gaśnie
  • Poziom 12  
    :arrow: Krismak, pisałeś że elektronika ma nie dopuścić do spadku napięcia baterii poniżej 3,2 V.
    Jeśli ją pominę, a chyba nie mam wyjścia bo nie opłaca się kupować baterii za 350zł do laptopa wartego tyleż samo i do tego z być może rozstrojonym układem ładowania, który może znicszczyć kolejną baterię. Więc jeśli pominę tą elektronikę to czy grozi oprocz (jak napisałeś) spadku napięcia poniżej +3,2V - przeładowanie baterii (tzn. , że układ odcinający ładowanie jest w baterii, a nie w laptopie)?