Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3

c4r0 14 Cze 2008 12:49 41221 97
  • Computer Controls
    c4r0
    Poziom 36  
    Skąd masz ten wykresik? :D
    .3lite
    Poziom 17  
    c4r0 napisał:
    Skąd masz ten wykresik? :D

Oj już nie pamiętam, wiem, że gościu testował diody 405nm i tam był ten obrazek, dodałem go do ulubionych no i mi się przypomniało :)
    KJ
    Poziom 31  
    No więc tak. xbox360 ma w środku napęd DVD/CD HD DVD jest (a w zasadzie był) dodatkowym akcesorium dołączanym zewnętrznie. Wygląda to tak:
    moja dioda ma podobny kształt wiązki bez kolimatora do twojej. Obudowa jest standardowa 5,6mm tylko siedzi w takiej metalowej kostce której nie można za bardzo zdjąć. Pinologia jest dziwna jak dla mnie ponieważ obudowa (tego co wyczytałem w sieci) nie jest połączona elektrycznie z diodą. Wstępnie jako kolimatora użyłem soczewki odczytującej z tego napędu. Nie specjalnie sprawdza sie ona jako kolimator w poniedziałek muszę iść zakupić wskaźnik laserowy :D Dodatkowo w czytniku jest dichro łączące wiązkę czerwoną z fioletową :D
  • Computer Controls
    .3lite
    Poziom 17  
    no ale le i tak zielony wymiata :) (chociaż jeszcze nie załatwiłem sobie diody 405nm żeby samemu zobaczyć).
    Teraz to mam zamiar robić dpps'a(532nm) z 1,6W diody.
    Szpanbix
    Poziom 14  
    Jak zrobic najprostsze zasilenie takiej diody na 40mA?
    Może być tak jak odpowiednio dobierzesz wszystko? :

Dodano po 1 [minuty]:

Przepraszam nie diody tylko lasera. Na diode powinno isc 40mA, oczywiscie jak sie wszystko dobrze dobierze.
    Szpanbix
    Poziom 14  
    Ale co tu może być takiego skomplikowanego jak ten układ powyżej. Przecież trzeba tylko ograniczyć prąd. ;)
    KJ
    Poziom 31  
    Niby tak. ALE pamiętaj że to jest dioda laserowa i każdy skok prądu ponad wartość dopuszczalną skończy się jej zniszczeniem. Nie wiadomo jakie stany nieustalone przy włączeniu generuje taki układ jak twój. Jeśli już prostsze źródło prądowe to na LM317. Na dodatek to co pokazałem wyżej ma wejście do gaszenia zapalania diody/regulacji analogowej. Do tego pozwala ustawić prąd w stanie wyłączonym i włączonym :)
    Szpanbix
    Poziom 14  
    No na LM317 to zrobie i zastosuje jeszcze jakiś stabilizator. I będzie cacy. ;)
    c4r0
    Poziom 36  
    LM317 jest już przecież stabilizatorem. Myślę że wystarczy. Osobiście używam nieco przerobionego drivera na podstawie schematu z die4drive i też jestem bardzo zadowolony - polecam się wysilić i to skonstruować bo warto.
    KJ
    Poziom 31  
    Z ciekawości co zmieniłeś w tym układzie ? na fotkach widze chyba optoizolację wejść.
    raczek3
    Poziom 22  
    Witam, podoba mi się załamanie promieni w tym płynie, czy taki laser blu ray może na przykład zapalić zapałkę tak jak laser z DVD?
    .3lite
    Poziom 17  
    raczek3 napisał:
    Witam, podoba mi się załamanie promieni w tym płynie, czy taki laser blu ray może na przykład zapalić zapałkę tak jak laser z DVD?

Z taką mocą to nie :)
    DJ Max
    Poziom 30  
    shg napisał:

Spreparowałem kiedyś taki obrazek, służy właściwie do zobrazowania samego efektu aberracji w nieco innej postaci, ale myślę, że ciekawy.

A może szczegóły do czego ma prowadzić ten obrazek?

Bo ja widzę jedynie ten obraz, tyle że troszkę ciemniejszy bo do oka dopuszczam około 30% światła tą szczeliną... No i rozmazany ze względu na moją krótkowzroczność.
    c4r0
    Poziom 36  
    KJ napisał:
    Z ciekawości co zmieniłeś w tym układzie ? na fotkach widze chyba optoizolację wejść.
    Mam na jednej płytce dwa takie kanały:
    O ile pamiętam na die4drive nie ma źródła napięcia odniesienia, w moim ukłądzie jest więc mogę go zasilać dowolnym napięciem jakie zniesie scalak. Jest dodatkowe wejście wyłączające (modulacja ttl) izolowane galwanicznie, jest też oddzielne analogowe którego nie ma na schemacie. Dodałem rezystor 1M, który zapewnia to, że jak skręcę potencjometr na zero to nawet przy odłączonym obciążeniu na wyjściu nie będzie żadnego napięcia - można bezpiecznie odłączać i podłączać diody bez wyłączania zasilania. Potencjometr jest jeden ale w rzeczywistości są dwa połączone kaskadowo - montażowy na płytce i taki z gałką podłączany na goldpinach. Mogę wetknąć jumpera na te goldpiny i mam regulację w pełnym zakresie jednym potencjometrem, a jak podłączę ten drugi to tym na płytce ustawiam zakres regulacji dostępny z tego potencjometru z gałką. Jest jeszcze oddzielne wejście analogowe z potencjometrem do regulacji amplitudy.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wczoraj zrobiłem nowy malutki driver diody :D

KJ
    Poziom 31  
    Co ty miałeś za wskaźnik że masz taką fajna metalową obudowę z kolimatorem do którego pasuje dioda 5,6mm ?? Te co teraz można kupić w mojej okolicy mają jakieś plastikowe metalizowane badziewie w którym jest dioda bez żadnej obudowy :D
    c4r0
    Poziom 36  
    Niestety teraz takie robią... Jakieś 5-6 lat temu bywały na bazarach, jeszcze wówczas po 20-30zł, wskaźniki wyglądające identycznie jak te teraźniejsze, ale miały w środku właśnie prawdziwą diodę w standardowej obudowie, metalowy kolimator z regulacją i nawet driver ze sprzężeniem optycznym. Teraz lipa, technika poszła do przodu i robią diody laserowe na kawałku blaszki, więc takie też wstawiają do tanich wskaźników.
    Szefo
    Poziom 12  
    a powiedzcie mi jak by się sprawował driver led do zasilania diody laserowej? Pytam bo kiedyś widziałem takie rozwiązanie na jakieś stronce ale nie wiem czy to był dobry pomysł
    KJ
    Poziom 31  
    Zależy jaki ten driver. Jeśli analogowy to pewnie jest to takie samo źródło prądowe jak każde inne więc się nadaje. Jeżeli impulsowy/PWM to na 100% uszkodzi diodę.
    Szefo
    Poziom 12  
    a czy można użyć sterownika z zielonego wskaźnika laserowego do odpalenia tej diody?
    KJ
    Poziom 31  
    Pewnie można tylko taniej prościej łatwiej i pewniej zrobić die4drive. No chyba ze masz sterownik z takiego wskaźnika na stanie. Jeżeli ma regulacje to należy sprawdzić jaki minimalny prąd da sie ustawić jeżeli nie ma regulacji to należy sobie to rozwiązanie odpuścić.
    c4r0
    Poziom 36  
    We wszystkich wskaźnikach zielonych z jakimi się spotkałem jest driver ze sprzężeniem optycznym, więc raczej się nie nadaje.
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    DJ Max napisał:
    A może szczegóły do czego ma prowadzić ten obrazek?

Jak patrzysz jednym okiem przez tylko szczelinę na obraz to powienieneś widzieć przy przesuwaniu szczeliny ruszające się prostokąty. Niebieskie będą się "poruszały" podczas gdy pozostałe "stoją" w miejscu.

A samo zjawisko można też zobaczyć jak się patrzy na niebieski wyświetlacz. Normalnie w ciemności ostrość jest ciężko złapać, ale przez szczelinę bez problemu.
    c4r0
    Poziom 36  
    ~KJ
    Jaki miałeś laser w tym napędzie hd-dvd? Bo występują starsze lasery oznaczone PHR-803T z diodą większej mocy, oraz nowsze DT0811 ze słabszymi diodami. W piątek odbieram taki napęd, ciekawe na jaką wersję trafię ...
    KJ
    Poziom 31  
    Miałem DT0811 ... Jaka więc jest moc diody i gdzie znalazłeś te informacje ?
    c4r0
    Poziom 36  
    Informacje z tego tematu - link . Mocy nie pamiętam ale powinna gdzieś tam być podana.
    .3lite
    Poziom 17  
    HAHA, ja nie moge.

Kupiłem sobie odtwarzacz HD-DVD XBOX360 za jakieś 80zł (taniocha mówie, to wezme),

rozbieram, patrze na laser, a tam piękny napis PHR-803T
    :))) (w ogóle się nie spodziewałem, chciałem z tego zwykły laserek 20mW, a jak wiadomo modele PHR-803T posiadają diody mocy rzędu 120mW 405nm)

Podłączyłem diode pod prąd, bez wyciągania, pięknie pali taśme izolacyjną :D

Pozdrawiam.
    c4r0
    Poziom 36  
    Co za farcierz :!: Używany ten napęd był? :D Uważaj z tym bo widziałem na laserpointerforums że jeden koleś takim laserem opalił sobie kreskę na ręce :P .... kurde ja nie mogę, ale farciarz :P Też tak chcę! :D