Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3

c4r0 07 Cze 2008 22:51 38989 97
  • Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3

Chciałbym zaprezentować niebieski laser diodowy wydłubany z napędu blu ray Szerszy opis pojawi się niedługo (po sesji ) na mojej stronie ( www.c4r0-hv.prv.pl ), ale postanowiłem wcześniej się Wam pochwalić na forum

Jako ofiarę wykorzystałem uszkodzoną konsolę Play Station 3 która jest wyposażona w czytnik płyt blu ray. W środku siedzi 5-cio nóżkowa dioda laserowa, a właściwie trzy diody (780nm do CD, 650nm do DVD i 405nm do BD) w jednej obudowie 5,6mm. Poniżej kolejno zdjęcia przedstawiające rozbiórkę konsoli.

Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3
    Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3

Tak ta diodka świeci bez kolimatora:
    Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3

A tak zamontowana w kolimatorze z bazarowego wskaźnika laserowego:
    Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3 Niebieski laser półprzewodnikowy - blu ray z PS3

Światło jest w rzeczywistości fioletowe, jednak na papierze plamka jest jasnoniebieska. To dlatego, że wybielacz używany przy produkcji papieru fluoryzuje na niebiesko pod wpływem światła UV. Ciekawym zjawiskiem jest to, że patrząc z większej odległości (>1m) nawet na dobrze skupionej plamce lasera nie można wyostrzyć wzroku. Plamka się rozmazuje i wydaje się że ma z 5cm średnicy, ale wystarczy podejść i okazuje się że w rzeczywistości ma 5mm średnicy. Z czerwonymi i nawet zielonymi laserami tego efektu nie widać aż tak bardzo. Myślę że to przez małą długość fali - światło ulega większej dyspersji w powietrzu. Niestety uzyskanie równoległej wiązki z diody czerwonej wymaga innej odległości soczewki kolimującej niż w przypadku diody niebieskiej, dlatego nie da się zrobić sensownego dwukolorowego lasera. Oryginalnie w napędzie BD była zastosowana soczewka poruszana serwomechanizmem, która zapewne ten właśnie problem rozwiązywała :)

Parametry diody:
    Długość fali: 405nm
    Moc optyczna: 10-20mW (z "cudzych" pomiarów identycznej diody)
    Prąd zasilania: 40mA

Do zasilania diody używam regulowanego źródła prądowego którego konstrukcja już niektórym jest zapewne znana :)

Fajnie byłoby zrobić z tego taki ręczny, niebieski wskaźnik laserowy ale nie mam pomysłu na obudowę i tak właściwie nie wiem po co był by mi taki wskaźnik :P

Fajne!
  • #3 08 Cze 2008 01:20
    lord_blaha
    Poziom 33  

I co było w niej zepsute, jężeli właśnie nie laser :)
    ??
    Projekt cudownie wręcz bezużyteczny, ale o ogromnej wartości edukacyjnej. Lubie takie :)

• #4 08 Cze 2008 01:23
    don diego
    Poziom 32  

Cytat:
    Ciekawym zjawiskiem jest to, że patrząc z większej odległości (>1m) nawet na dobrze skupionej plamce lasera nie można wyostrzyć wzroku. Plamka się rozmazuje i wydaje się że ma z 5cm średnicy, ale wystarczy podejść i okazuje się że w rzeczywistości ma 5mm średnicy. Z czerwonymi i nawet zielonymi laserami tego efektu nie widać aż tak bardzo.

Jest to zapewne związane z czułością ludzkiego oka na tą długość fali. Ja na przykład bardzo nie lubię telefonów komórkowych z niebieskim podświetleniem klawiatury, nie mogę wyostrzyć obrazu:)

• #5 08 Cze 2008 06:41
    Duch__
    Poziom 31  

don diego napisał:
    Cytat:
    Ciekawym zjawiskiem jest to, że patrząc z większej odległości (>1m) nawet na dobrze skupionej plamce lasera nie można wyostrzyć wzroku. Plamka się rozmazuje i wydaje się że ma z 5cm średnicy, ale wystarczy podejść i okazuje się że w rzeczywistości ma 5mm średnicy. Z czerwonymi i nawet zielonymi laserami tego efektu nie widać aż tak bardzo.

Jest to zapewne związane z czułością ludzkiego oka na tą długość fali. Ja na przykład bardzo nie lubię telefonów komórkowych z niebieskim podświetleniem klawiatury, nie mogę wyostrzyć obrazu:)

Ja ten sam efekt mam ze zwykłymi niebieskimi diodami LED :| Tak więc możliwe że jest to związane z czułością oka.

Tak jak poprzednicy, jestem ciekaw o cenę tego PS3, oraz co było w nim uszkodzone.

• #6 08 Cze 2008 09:55
    c4r0
    Poziom 36  

don diego napisał:
    Cytat:

Jest to zapewne związane z czułością ludzkiego oka na tą długość fali.
    Chyba jednak nie z czułością. Czułość oka na 405nm jest zbliżona do czułości na 690nm (czerwony). Jednak przy laserach czerwonych tego efektu nie ma praktycznie wcale, a tutaj już na odległości metra. Zresztą, na zdjęciu też widać że plamka na ścianie jest nieostra a ściana tak :)

Konsola nie miała żadnego osprzętu (kabli, padów), nie działała i obudowa też była uszkodzona (upuszczona na podłogę czy coś). Do tego brak dysku. Kosztowała 200zł.

• #7 08 Cze 2008 10:15
    puszak
    Poziom 28  

A w tym naczyniu to co się znajduje że kolor robi sie zielony ? Czy to może jakas farbka z rażącego mazaczka ?

• #9 08 Cze 2008 11:04
    Citek
    Poziom 22  

Fajny ten laser.
    Nawet nie wiedziałem, że wiązka lasera załamuje się w taki ciekawy sposób w wodzie(płynie do chłodnic) - patrz ostatnie zdjęcie.
    A czy światło czerwonego lasera będzie tak samo widoczne i czy też będzie się tak samo odbijało?

• #10 08 Cze 2008 11:59
    maras2003
    Poziom 29  

PS3 z tego co wiem płyt nie nagrywa, czy takie lasery są szkodliwe dla wzroku (w przypadku bezpośredniego patrzenia w wiązke) ? Oczywiście C4r0, nie testuj tego na własnej skórze.. tzn oczach ;)

• #11 08 Cze 2008 12:28
    KJ
    Poziom 31  

KAŻDY laser przy bezpośrednim naświetleniu może uszkodzić wzrok !!. Czy projekt bezużyteczny to nie wiem ... z tego co widziałem kolega c4r0 ma w zasobach jeszcze laser zielony i czerwony z DVD więc proponuję to skolimować w jedną wiązkę za pomocą jakiejś optyki i uzyskać laser "prawie" RGB po czym puścić na jakieś galva :) i można rysować kolorową grafikę np za pomocą mamby albo popelscan-a ;)

• #12 08 Cze 2008 12:51
    szeryf.rm
    Poziom 22  

Z tego co ja się orientuję, to oko ludzkie jest najbardziej wrażliwe na niebieskie światło. Jest ono w ciemności o wiele bardziej oślepiające od czerwonego, zielonego a nawet białego (choć biały też zawiera niebieski).
    Dowodów na to można znaleźć mnóstwo w życiu codziennym - niektóre służby mają niebieskie koguty (szczególnie te ważne - policja).
    Niebieskie światło z daleka rzuca się mocno w oczy, a w ciemności diody rażą bardziej niż białe.
    Ciężej jest też złapać ostrość (może się to udać - polecam sprawdzić - jak weźmiecie kartkę papieru z małym otwierkiem zrobionym igłą. Jak spojrzycie przez otworek obraz okaże się super ostry).
    A tak poza tym to z tego co się orientuje, to niebieski jest jakoś sprzężony dodatkowo przy widzeniu czarno-białym (przy bardzo słabym świetle). Nie wiem na ile to prawda, ale to coś jest związane z tym, że w słabym świetle nie widzimy większości kolorów, ale kolor niebieski najszybciej zaczynamy odróżniać przy zwiększającym się świetle (czy jakoś tak).

• #13 08 Cze 2008 13:02
    c4r0
    Poziom 36  

szeryf.rm napisał:
    Z tego co ja się orientuję, to oko ludzkie jest najbardziej wrażliwe na niebieskie światło.
    Bym polemizował...

Citek napisał:
    Fajny ten laser.
    Nawet nie wiedziałem, że wiązka lasera załamuje się w taki ciekawy sposób w wodzie(płynie do chłodnic) - patrz ostatnie zdjęcie.
    A czy światło czerwonego lasera będzie tak samo widoczne i czy też będzie się tak samo odbijało?
    Światło czerwone będzie się podobnie załamywać, ale nie będzie tak dobrze widoczne. Tutaj płyn do chłodnic fluoryzuje na żółto pod wpływem światła fioletowego, dlatego wiązka jest tak dobrze widoczna. Do czerwonego trzeba by zastosować jakiś ośrodek rozpraszający światło, żeby było widać wiązkę (herbata się nadaje), ale to spowoduje że wiązka będzie szybciej zanikać.

~KJ
    Niestety to jest dość trudne zagadnienie. Łączenie wiązek wymaga precyzyjnej mechaniki (trudno o taką na moim zagraconym wiecznie biurku :P ) no i odpowiedniej optyki, czyli zwierciadeł zapewniających odbicie odpowiednich długości fali jednoczesnym przy przepuszczaniu innych długości. Chciałem kiedyś zrobić laser RGY ale okazało się to dość skomplikowane. Co do galv, to na same galva które by sensownie pracowały trzeba by wydać prawie czterocyfrową sumkę. A do tego dochodzi zrobienie sterowników, co też jest nie lada wyczynem jeśli galva mają szybko i stabilniej pracować. Ale projektor laserowy od dawna chodzi mi po głowie, pewnie jak kiedyś będę miał czas i kasę to sobie coś zmajstruję :) Mówię o czymś takim, po co się rozdrabniać :D

• #14 08 Cze 2008 13:33
    szeryf.rm
    Poziom 22  

c4r0 można polemizować. Problem tylko w tym kiedy będziemy mierzyć. Przy oświetleniu dziennym jeśli będziemy patrzyć na dowolne świecące rzeczy o dowolnej barwie, to najgorszy będzie czerwony, który będzie najbardziej denerwował. Najprzyjemniejsza pewnie będzie zieleń bo będzie odprężać. Niebieski również w dzień nie będzie straszny bo przecież widok nieba jest przyjemny... inaczej sprawa ma się w nocy. W nocy do pracy ruszają pręciki. One też są nastawione na zieleń, tyle że zieleń ich nie oślepia :). Bardziej oślepia je niebieskie światło... zresztą, proszę oto linki i wybrane cytaty:

http://www.autocentrum.pl/go/433__Swiatla__2______1110742121.html

Cytat:
    Niebieskie światło ksenonowe w rzeczywistości jest bardziej zauważalne od światła białego, ale badania potwierdzają , że kierowcy są przekonani że światło białe jest jaśniejsze. Jest złudzenie wynikające z budowy oka oraz z pewnego przyzwyczajenia kierowców do jasnych świateł.

Fajny art.
    http://www.2b.art.pl/index.php?LANG=pl&struct=9_3&art_ID=116
    Cytat:
    Ogólnie znanym zjawiskiem postrzegania barw jest również zjawisko J. E. Purkinjego. Jest ono bezpośrednio związane z wpływem natężenia oświetlenia na barwę. W dużym natężeniu oświetlenia np. czerwienie wydają się szczególnie jaskrawe, a w małym natężeniu oświetlenia na pierwszy plan wysuwają się błękity (mają wygląd bielszych).
    Zjawisko to wykorzystywane jest przy kreowaniu efektu zmierzchu, który oprócz zaniżonej wartości ekspozycji charakteryzuje się jaśniejszymi wrażeniami barw niebieskich niż ciepłych.

Itd itd itd...

• #15 08 Cze 2008 19:14
    Szefo
    Poziom 12  

ziomal155 napisał:
    Szefo napisał:
    nie trzeba daleko szukać i dużo płacić jeżeli chce sie zdobyc nowo diodę 405nm. Na allegro sa odtwarzacze HD DVD do konsoli XBox 360 w cenie od 100zl :D

NIE WPROWADZAJ LUDZI W BŁĄD!!!!
    HD DVD to nie blueray!!! To jest inny system który wykorzystuje czerwoną diodę!!!

No właśnie, nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!
    Oba napedy wykorzystuja diode 405nm tylko roznia sie systemem zapisu.

• #16 08 Cze 2008 19:35
    mirekk36
    Poziom 42  

c4r0 -> obejrzałem sobie twój opis przeróbki dot tych zielonych wskaźników laserowych i mam pytanko, byłbym wdzięczny gdybyś mógł odpowiedzieć;

1. wśród tych elementów rozebranego wskaźnika występuje coś co opisałeś jako MCA - co to jest?

2. tak z ciekawości zapytam też do czego służy po drodze w jednym ta fotodioda i wyprowadzone od niej kabelki? rozumiem, że są podłączone do drivera. tylko zastanawiam się jaką ona rolę pełni

3. no i jeszcze jedno pytanko - żeby to wszystko przerobić to konieczne jest rozbieranie tego i rozklejanie??? czy tylko wystarczy dobrać się do tego drivera - wywalić tę płytkę i zrobić ten układzik na 2 tranzystorach, który pokazałeś?

pozdrawiam

• #17 08 Cze 2008 20:04
    c4r0
    Poziom 36  

~macgyver4
    Dzięki, i przykro mi stary z powodu ostrzeżenia :|

mirekk36 napisał:
    1. wśród tych elementów rozebranego wskaźnika występuje coś co opisałeś jako MCA - co to jest?
    c4r0 na swojej stronie napisał:
    tzw. MCA (multiple crystal assembly), czyli w tym przypadku połączone ze sobą dwa kryształy: Nd:YVO4 (Yttrium Vanadate) oraz KTP (KTiOPO4 - Potassium Titanium Oxide Phosphate). Jako pompa energii do kryształu Nd:YVO4 pracuje dioda laserowa emitująca światło o dł. fali 808nm. Kryształ ten emituje falę 1064nm, której częstotliwość jest następnie podwajana przez KTP. Tak powstaje ładne zielone światło 532nm.
    http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/greenpointer
    Brak mi słów na takie pytania...

mirekk36 napisał:
    2. tak z ciekawości zapytam też do czego służy po drodze w jednym ta fotodioda i wyprowadzone od niej kabelki? rozumiem, że są podłączone do drivera. tylko zastanawiam się jaką ona rolę pełni
    Umożliwia pomiar mocy optycznej generowanej wiązki. Dobrej klasy lasery mają stabilizowaną moc optyczną.

mirekk36 napisał:
    3. no i jeszcze jedno pytanko - żeby to wszystko przerobić to konieczne jest rozbieranie tego i rozklejanie??? czy tylko wystarczy dobrać się do tego drivera - wywalić tę płytkę i zrobić ten układzik na 2 tranzystorach, który pokazałeś?
    Przeczytaj jeszcze raz, albo i dwa, to co napisałem na stronie i zastanów się chwilę zanim znowu zadasz to pytanie.

• #18 08 Cze 2008 20:39
    Xaveri
    Poziom 17  

Brawo dla kolegi za zdjęcie obrazujące działanie światłowodu :).

• #19 09 Cze 2008 08:06
    JStan
    Poziom 16  

No no robi wrażenie, przyznam szczerze że bardzo zainteresowała mnie budowa takiego czegoś co kolega autor pokazał tu http://www.ohthepain.com/laser/inside.asp . A odnośnie tego braku możliwości skupienia wzroku na tym świetle to w jednym z moich poprzednich projektów używałem diod UV o długości fali 405nmczyli na granicy ultrafioletu a światła widzialnego i tez gdy sie je zapali zwłaszcza gdy jest ciemno to trudno na nich skupić wzrok rozmazują się.

Pozdrawiam!!

• #20 09 Cze 2008 08:52
    szeryf.rm
    Poziom 22  

JStan - jak pisałem wcześniej, wzrok będzie miało problem skupić większość ludzi zapewne. Ale jak chcesz to użyj metody opisanej wcześniej przeze mnie -> otwór w kartce papieru. Bez problemu zobaczysz wyraźnie.

• #21 09 Cze 2008 18:56
    Madnesxx
    Poziom 16  

projekt podoba mi się a nawet zamierzam tez rozebrać swoja konsole ps3 gdyż nie działa napęd płyty jeszcze raz super
    Pozdrawiam

• #22 10 Cze 2008 04:25
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Trudno jest skupić wzrok, albo przynajmniej tak się wydaje, bo występuje tu efekt aberracji chromatycznej zachodzący w oku. W skrócie wygląda to tak, że na siatkówkę rzutowany jest obraz z efektem aberracji, która objawia się tym, że wokół obiektu na którym skupimy wzrok (jeżeli jest jaśniejszy od tła) tworzą się na siatkówce plamy, mniejsza czerwona i duża niebieska. Więc nawet jeżeli wzrok skupiony jest na jasnej plamce lasera, to wokół niej pojawi się niebieska plama. Normalnie mózg radzi sobie z tym, no ale czasem nie jest w stanie i widzi to co rzeczywiście widzi oko, a nie to co chciałby zobaczyć.

Spreparowałem kiedyś taki obrazek, służy właściwie do zobrazowania samego efektu aberracji w nieco innej postaci, ale myślę, że ciekawy.

Źródło, w którym opis eksperymentu wytropiłem, "dla zmylenia przeciwnika" traktuje o operacji rozplotu, ale jak kto ciekaw, to proszę:
    www.inference.phy.cam.ac.uk/mackay/itprnn/ps/549.554.pdf

• #23 10 Cze 2008 08:48
    szeryf.rm
    Poziom 22  

shg może i masz rację, ja się na tym nie znam. Ja tylko z doświadczenia wiem, że kartka z otworkiem to ciekawe doświadczenie. Ale ja nie o tym chciałem... Zmień post i usuń z niego tekst o próbie skupienia wzroku na jasnej plamce lasera (zamień np. no zwykłą diodę). To trochę groźnie. Jeszcze ktoś rzeczywiście spróbuje skupić.

• #24 10 Cze 2008 09:13
    c4r0
    Poziom 36  

szeryf.rm napisał:
    Zmień post i usuń z niego tekst o próbie skupienia wzroku na jasnej plamce lasera (zamień np. no zwykłą diodę). To trochę groźnie. Jeszcze ktoś rzeczywiście spróbuje skupić.
    Ty chyba nie bardzo wiesz o czym On pisze... Chodzi o patrzenie na plamkę powstającą na ścianie, a nie o patrzenie bezpośrednio w laser. Jak ktoś dysponuje laserem, którego światło odbite od matowej powierzchni z dużej odległości jest ciągle niebezpieczne, to chyba wie co robi :)

• #25 10 Cze 2008 17:52
    szeryf.rm
    Poziom 22  

c4r0 wie co robi? Co za świat... Gdybyśmy każdego traktowali i uważali, że on myśli tak jak my, to dalej kamyczki byśmy łupali. Jeden zrozumie dobrze, inny zrozumie fatalnie. Jeden próbuje i się na tym zna, inny próbuje, bo się na tym kompletnie nie zna... ciekawość jest groźna. Jak pokazuje praktyka niejeden baran świecił laserem ludziom po oczach zdając sobie sprawę, że to niebiezbieczne. Ostrzeżeń nigdy nie jest za wiele i jeśli można coś jednoznaczniej napisać to naprawdę warto :). Jeśli miał na myśli ścianę, to niech to wyraźniej napisze, bo testerów-kaskaderów nie brak.

Zresztą to odbiega od tematu.

• #26 11 Cze 2008 01:36
    VSS
    Poziom 21  

[quote="c4r0"]

szeryf.rm napisał:
    Zmień post i usuń z niego tekst o próbie skupienia wzroku na jasnej plamce lasera (zamień np. no zwykłą diodę). To trochę groźnie.

Na każdy laser można spojrzeć dwa razy :) każdym okiem jeden raz...

• #27 14 Cze 2008 00:30
    KJ
    Poziom 31  

Spróbowałem odzyskać niebieską diodę z HD DVD do xboxa360 ku mojemu zdziwieniu znalazłem tam dwie diody jedną zespoloną czerwoną+ir do DVD/CD drugą samą niebieską udało się zaświecić. Nie mam jeszcze kolimatora więc nie pokazuję fotek. Mam pytanie do c4r0 ile mA dajesz na tę diodę i przy jakim prądzie zaczyna sie akcja laserowa. ja dałem jak na razie 27mA i stwierdziłem że jakakolwiek akcja laserowa zaczyna się przy 26mA poniżej tego progu dioda świeci prawie jak zwykły LED. Pytanie drugie czy ta dioda ci się grzeje w jakimkolwiek stopniu ?

• #28 14 Cze 2008 09:11
    c4r0
    Poziom 36  

Zasilam ją prądem 40mA, a prąd progowy to około 30mA jak u Ciebie. Na tejstronie Leslie pisze, że identyczna dioda jak moja zaczęła umierać po przekroczeniu 50mA. Diodę mam w kolimatorze ze wskaźnika więc w pewnym stopniu ciepło jest rozpraszane. Całość grzeje się troszkę ale trudno powiedzieć czy od diody czy od trzymania w ręce :) W każdym razie jeśli od diody to niewiele. Pokaż te fotki nawet bez kolimatora bo jestem ciekaw czy tak samo świeci jak moja :) (kształt wiązki z diody). I w jakiej jest obudowie, 5,6mm? To co rozebrałeś to taki zewnętrzny napęd, tak? (nie znam się na konsolach :P)

• #29 14 Cze 2008 10:02
    puszak
    Poziom 28  

Kolego xbox tak samo jak ps3 ma napęd w środku :)
    pozdrawiam

• #30 14 Cze 2008 10:13
    Szefo
    Poziom 12  

puszak napisał:
    Kolego xbox tak samo jak ps3 ma napęd w środku :)
    pozdrawiam

napęd który znajduje sie w konsoli to zwykle DVD, a my mówimy o HD DVD to zewnętrzny napęd dodatkowy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME